Kısa Kısa Çeşme Rehberi

İlk çağlarda antik adı Cyssus adıyla bilinen Çeşme, her sene trandleri değişen ve yeni bir mekânın açıldığı takip etmesi zor bir tatil yeri. Fakat Çeşme’nin tarihi mimarisinin korunduğu daracık sokaklarında gezmenin keyfi bir başka oluyor.

Hepsinden öte Çeşme deyince akla sakız ağaçları gelir. Sakızdan çok fazla çeşitte mamul üretiliyor. Özellikle Rumeli Pastanesi; dondurması, sakızlı kahvesi ve reçeliyle mutlaka uğramanız gereken bir yer. Sakıza dair her şeyi burada bulabilirsiniz.

Çeşme’nin hemen karşısında, aslında burası bizim olmalıydı dedirten Sakız Adası yer alıyor. Eğer isterseniz günlük seferler var bu adaya.

Çeşme’nin merkezinde yer alan Ceneviz Kalesi, günümüzde arkeoloji müzesi olarak kullanıyor ve bazı festivallere ev sahipliği yapıyor. Ceneviz Kalesi’nin yanında buluna kervansaray ise Kanuni tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde otel olarak kullanılmaktadır.

Çeşme Çarşısı yerli ve yabancı çok fazla turist çeken ünlü ve uğrak bir yerdir. Hiçbir şey almayacak olsanız bile ünüyle nam salmış el yapımı sandaletlerden almanızı tavsiye ederim.

Çeşme'de yazın, etkinliklerin sayısı çok fazladır. Gezmek için, eğlenmek için Çeşme’nin tarihini görmek için Çeşme’nin merkezine ve çevresindeki beldelere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çeşme’den günübirlik seyahatler için tavsiye edebileceğim Karaburun yarımadası ise Çeşme’nin güney tarafında yer alır.

Çeşme’nin en güzel plajları derseniz; Altınkum ve Aya Yorgi bu sırada başı çekmekte. Bununla birlikte Çiftlikköy tarafında bulunan koylar da tatilciler için sakin zaman geçirmek için idealdir.