Klasik Müziğin Başkenti: Viyana

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO), klasik müziğin tartışmasız başkenti Viyana'da, 11 Şubat akşamı verdiği konser haberini gördüğümde; Selanik'ten başladığım gezimin son durağı olan Viyana hakkındaki yazımı yayınlamaya karar verdim. Minsk'te iki kez operaya gitme fırsatını yakaladım ama Viyana'da nasip olmadı!

Viyana, Avusturya

Şehirde yaşayan çok Türk var, bu yüzden trenden inip; metroda adres sormak için birisini bulmanız hiç de zor değil! Viyana'da yaşayan Türklerden birisi de lise arkadaşım Hasan. Sağolsun burada hiç yabancılık çekmedik. Onunla yıllar sonra StephanMeydanı’nda akşam buluştuk!

Viyana, Avustorya

Viyana'da Gezilmesi Gereken Yerler

Şehrin en popüler bölgesi olan Stephan Meydanı’nın ortasında yer alan 1365 yılında inşa edilen St. Stephan Katedrali (Stephansdom, Stephansplatz 3, 1010 Wien)'ni, Belvedere Sarayı (Prinz Eugen-Straße 27, 1030 Wien)’nı, eskiden yazlık olarak kullanılan Hietzig’de yer alan Schönbrunn Sarayı (Schönbrunner Schloßstraße 47, 1130 Wien) ve Schlosspark’ını, Avrupa’nın en eski ve büyük dönme dolabı “Prater”i ve Prater Park’ını görmelisiniz.

Schönbrunn Palace, Wien

Prater Park, Viyana

Theophil Edvard Hansen tarafından yapılan Parlamento Binası (binanın önünde Athena Çeşmesi)’nı, Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum)’ni, Viyana Devlet Operası (Wiener Saatsoper)’nı, Kraliçe Sisi’nin Hofburg Sarayı ve bahçesini, saraydan çıkınca İspanyol Binicilik Okulu (Michaelerplatz 1, 1010 Wien)'nun yer aldığı Joseph Meydanı’nı gezebilir, Ulusal Kütüphane’yi ziyaret edebilirsiniz. Stephansplatz’da, Graben Caddesi’nde gezip; Wienfluss (Viyana Nehri) kıyısında yürüyüşe çıkabilirsiniz!

Viyana, Avusturya

Viyana'da Ulaşım

Viyana, gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahip! Otobüs, tren, tramvay, metro ile şehrin hemen hemen her noktasına ulaşmak mümkün. Biletler otomatik makinelerden veya satış noktalarından temin edilebilir. 48 saatlik ulaşım bileti 10 Euro.

Viyana Uluslararası Havaalanı şehrin dışında, Schwechat’ta bulunmakta. Şehir merkezi ve havaalanına en uygun ve ekonomik ulaşım, S-Bahn banliyö treni ya da arkadaşınızın sizi arabasıyla havaalanına bırakması!

Viyana, Avusturya

Viyana'da Konaklama

Booking.com’dan rezervasyon yaptırdığım, Hotel Geblergasse (49 EUR)'de kaldık ilk gece. Ertesi gün otelde yer olmadığı için Hotel Hadrigan (64 EUR, “Kahvaltı 5 EUR”-42.49 TL)’da konakladık.

Viyana'da Yeme-İçme

Kentin restoranları, diğer yiyecek ve içecek mekanları her bütçeye ve her damak tadına hitap etmekte. Viyana’da kahve içilen Kaffeehaus’lar oldukça yaygın. Bunlardan birinde Hasan’la kahve içtik ve sohbet ettik, kahvesi gayet lezizdi. Ertesi gün Türk restoranında canlı müzik eşliğinde Türk yemekleri yedik. Viyana’da Türkiye’yi yaşadık! Viyana’da yaşayan Türkler çok ilginç gelmişti bana (farklı bir kültür oluşmuş). En ünlü yemeği şnitzel ama bence hiç cezbedici değil! NORDSEE’de balık ve deniz ürünleri yemenizi tavsiye ediyorum, gayet lezzetli (balık, salata, patates 20.75 EUR-40,96 TL).

Tavsiyem: Viyana’da operaya gitmek bambaşka bir kültür, Mozart Evi’nde konserlere gidebilirsiniz. Klasik müzik, opera için sanat şehri. Hediyelik olarak alınabilecek şey ise çikolata. Özellikle acı badem (marzipan) ve fıstık ezmesi içeren Mozart çikolataları.

Viyana, Budapeşte ve Prag’a göre pahalı bir şehir!

varol gezi

Yazar Hakkında

varol gezi

Kendimi bildim bileli gezmeyi, seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni kültürler öğrenmeyi, yeni tatlar tatmayı, yeni insanlarla tanışmayı, araştırmayı, kendimi geliştirmeyi sevmişimdir!