Google+

Arama formu

KÖLN GÜNÜBİRLİK GEZİLİR Mİ?

Bu yazı Gezimanya üyesi haydigeziyoruz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Orta Avrupa gezimizde yolumuzun üzerinde Köln şehrine günübirlik uğrayıp yolumuza devam edeceğiz ama kesinlikle farkındayız, evet bu olmadı, eksik kaldı. En önemli yerleri gezdik, eksiklik görmediğimiz yerlerde değil, gördüğümüz yerleri sindirememekte.

Köln Almanya'nın 4. büyük kenti ve nüfusu yaklaşık 1 milyon. Türkiye'den Köln'e direkt uçuşlar mevcut ve uçuş yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. Köln/Bonn havalimanı şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. S-13 numaralı banliyö treni ile 15 dakikada şehir merkezine ulaşmak mümkündür.

Köln’de Şehir içi ulaşım: Köln, 380 tramvay, 320 otobüs, U-Bahn ve S- Bahn trenleri ile kapsamlı bir ulaşım ağına sahiptir. Kısa mesafe ücreti 1,80 Euro, uzun mesafe 2,60 Euro, günlük bilet 7,50 Euro ve 5 günlük bilet 11,10 Euro. Biletler istasyonlardaki ve duraklardaki turuncu makinalardan satın alınabilir.

Köln’de Gezilecek yerler: Başlı başına Köln'e gelmek için yeterli neden Köln Katedrali (Kolner Dom) elbette ilk sıradadır. Almanya'nın en büyük katedralinin yapımı  XIII. yüzyılda başlamış ve 632 yılda tamamlanabilmiştir. Gotik mimari ile dikkat çeken katedralin kuleleri ile yüksekliği yaklaşık 150 metre, alanı ise 7914 metrekaredir. Katedral UNESCO Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Giriş ücretsiz, kuleye çıkış 4 Euro, hazine ve kuleye çıkış 5 Euro’dur. Dışarıdan fotoğraflar.

Köln

Köln şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz SinueSsa, Quartier Ostheim, Single Room in a 2-Bedroom Centrally-located Apartment in the Belgian Quarter güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Apartment & Penthouse Villa, Studio Apartment Innenstadt Nähe, Feel like home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Godorfer Mühle, Stadthotel am Römerturm, Hotel Pilar Garni gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz SMARTY Cologne City Center, a&o Köln Hauptbahnhof, a&o Köln Neumarkt tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Köln aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Köln-1

Köln-2

Dış cephenin kararmış olması bakımsızlıktan değil. Katedral o kadar büyük ki beyazlatma çalışmaları bittiğinde ilk beyazlatılan yerler kararmaya başlamış oluyor. Katedralin içi de muhteşem ancak içerinin biraz karanlık olduğunu söyleyebiliriz. Bu fotoğraflarda içeriden.

Köln-3

Köln-4

Köln-5

Köln-6

Köln-7

Köln-8

Katedralden sonra istikametimiz önce Romano-Germanic Müzesi (Römisch-Germanisches Museum) (Roma dönemine ait birçok eser bulunuyor) ve daha sonra katedralin hemen arka tarafında, nerede ise katedralin yer aldığı tüm kartpostallarda görülen Hohenzollern Köprüsü. Köprüde ilk dikkat çeken, Avrupa'nın hemen her şehrinde örneklerini gördüğümüz, binlerce asma kilit. Yaklaşık 400 metrelik köprünün ortasına kadar yürüdükten sonra durup, katedrali, Ren Nehri’ni, köprüyü, köprülerin başında yer alan birbirine benzer 4 adet at üzerinde kral heykellerini ve biraz uzaktan yine gotik tarzda yapılmış Belediye Sarayı’nı seyrediyor ve katedrale geri dönüyoruz.

Köln-9

Köln-10

Köln-11

Köln-12

Köln-13

Zamanın hızlı geçtiğini fark ediyoruz. Hemen katedralin önünden başlayıp, Rudolfz'a kadar uzanan, trafiğe kapalı en meşhur alış veriş caddesi olan Schildergrasse'ye kendimizi atıyoruz. Gene burası kadar meşhur Hohe strasse'nin adını duyuyoruz ama zamanımız olmadığı için pas geçiyoruz.

Köln-14

Köln-15

Köln-16

Köln gezimizde en önemli gezi noktalarını görüyoruz ama, bitti mi derseniz, hayır bitmedi. Eksiklerimiz başlıca şuralar; Panorama Binası, Kolumba, Schnütgen Müzesi, Köln Merkez Cami, Çikolata Müzesi, Köln Hayvanat Bahçesi, Ludwig Müzesi, Eski Meydan (Alter Markt) ve Köln Hava Tramvayı. Yani mecburen yine gelmemiz gerekecek :)

Etiketler


haydigeziyoruz kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir. Emekli olana kadar fırsat buldukça güzel ülkemizi gezdik, 2012 yılından beri yurt dışı gezilerimize ağırlık verdik. Gezilerimizde ana amacımız vatandaşı olduğumuz dünyayı yakından tanımak, sizlere tecrübelerimizi aktarmak ve teşvik...