Google+

Arama formu

KÖLN VE MODERN BÖLGE

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Şehrin modern kısmında, 1986’da açılan Ludwig Müzesi ve Flarmoni Orkestrası binasnı gezmekte yarar var. Flarmoni orkestra salonunda yılda yaklaşık 400 canlı konser veriliyor ve yılda 600.000 kişi izliyormuş.

4711 House yani meşhur "Eau de Cologne" (Köln Kolonyası) üretim merkezi Köln’ün önemli noktalarından. Bu kolonya Köln suyu olarak anılıyor ve 1880 senesinden beri üretiliyor. 4711 numarası, 1795 senesinde Fransa bu bölgeyi işgal ettiğinde uygulanan ev numaralandırma sisteminden kalmış.

Köln

Buranın hemen karşısında ise Köln’lü mimar Wilhelm Riphahn tarafından 1957-1962 seneleri arasında inşa edilen Opera Binasını gezdik. Opera Binası aynı anda 1.400 kişiyi ağırlayabiliyor.

Şehrin modern bölümüne geçmek için köprülerin dışında Zoobrücke (Zoo köprüsü) üzerinden geçen teleferik de diğer alternatif. Bu teleferik Rheine nehri üzerinden geçen Avrupa’daki tek teleferik.

Köln şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Cologne Homestay, SinueSsa, Spacious room with own bathroom and WC in Rheinaufhafen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Apartment & Penthouse Villa, Studio Apartment Innenstadt Nähe, Feel like home. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stadthotel am Römerturm, Hotel Pilar Garni, Best Cologne gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hardrock Motown Hostel 2, a&o Köln Hauptbahnhof, SMARTY Cologne City Center tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Köln aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu köprünün eski yerleşim bölgesi, yani şehrin sol tarafında kalan kısmında 1863 senesinde Peter Josef Lenné ve Joseph Maria Olbrich tarafından dizayn edilmiş bahçeler var. Buraya 1914 senesinde bir de Botanik bahçesi eklenmiş ancak bu bahçe de 2. Dünya savaşında zarar görüp yeniden yapılandırılmış. Şu an içerisinde 12.000 farklı türde bitki bulunmaktadır. Hayvanat Bahçesi ise bahçelerin hemen yanında yer almakta. Ancak biz bu hayvanat bahçesini gezmedik.

Köln-1

Şehrin en güzel manzarasını Hohenzollernbrücke’nin (Hohenzollern köprüsü – Üç demirli köprü) modern şehir tarafından (yani rheine nehrinin sağ tarafında kalan bölümünden) izleyebilirsiniz. Gündüzü de gecesi de ayrı güzel. Buradaki Hyatt Regency otel ise aynı manzaraya yani şehrin en güzel manzarasına sahip otel.

Köln’de konaklamaya gelecek olursak, Köln’de bulunan kaliteli oteller arasında ki CityClass Hotel Europa şehir merkezinde yer alan ve Köln Katedrali ile Roma-Germen Müzesi'ne 3 dakikalık yürüme uzaklığında bulunan bir otel. Ulaşım ağlarına yakınlığı ve çevresinde ki imkanlarıyla oldukça uygun. Köln'ün Eski Kent bölgesinde, Köln Katedrali'ne ve Merkez İstasyonu'na sadece 300 metre uzaklıkta yer alan Senats Hotel Köln’de bu otele alternatif olarak düşünülebilir. Şehir merkezinde ki bir diğer güzel otellerden Hotel Cristall - Superior, Köln'ün kalbinde, katedral, belli başlı alışveriş caddeleri ve merkez tren istasyonuna 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Sergi merkezi ise metroyla bir durak uzaklıkta. Bunların yanında diğer Köln otellerine göz atmak ve rezervasyon yapmak için ise buradan booking.com’a girerek Köln otellerini inceleyebilirsiniz.

Köln’de çok fazla kimya fabrikası bulunuyor. Bir bilim müzesi olan Odysseum da yine şehrin modern tarafında. Birçok organizasyona ev sahipliği yapan Lanxess Arena 1998 senesinde açılmış. Burada spor müsabakalarından kongrelere, konserlerden karnavallara kadar her türlü etkinlik yapılıyor. Köln’ün savaşlarda uğradığı yıkımlardan sonra yeniden inşa edildiğini ifade etmek için üst üste taşların koyulması ile oluşturulmuş “Şiş-Kebab Çeşmesi” isimli yapı oldukça dikkatimi çekmişti. Şehrin modern kısmında çok farklı mimariye sahip binaları da görmek mümkün.

Tekrar şehrin eski bölümüne geldiğimizde Modern sanatlar müzesini görüyoruz. Çatısında ters dönmüş dondurma külahı var. Modern sanatları bu şekilde ifade etmişler.

Şehirde görülmesi gereken diğer önemli yerler ise; 13.yy’dan kalma Overstolzenhaus (Overstolzenhaus, 1843’te Ticaret odası olarak kullanılmış, şimdi ise bir kolej olarak kullanılıyor), 14.yy-17.yy arasında yapılmış olan eski şehir evleri ve Balık Pazarı, 15.yy’da dans salonu olarak kullanılan Gürzenich Hall, 24 metre basamaklı çatısı olan Hollanda mimari tarzındaki Zeughaus (Köln ulusal müzesi) ve 1920’de yapıldığı dönemde Avrupa’nın en yüksek gökdeleni olan Hansahochhaus. Bir de yapıldığı zamanda 12 tane olan ancak şimdi 3 tanesi kalmış olan şehre giriş kapıları da görülmesi gereken yerlerden.

Dom Katedrali içinde yapılan bir törene mutlaka ve mutlaka katılın, çok etkileyici tıpkı Köln’ün kendisi gibi...

Etiketler


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...