Kuala Lumpur'da Üç Gün - II

2. Gün: Batu Mağaraları -- Merdeka Meydanı -- Central Market -- Kasturi Caddesi -- Çin Mahallesi (Petaling Caddesi)

 Batu Mağaraları (Batu Caves): Batu Mağaraları KL’un biraz dışında yer aldığı için güne ilk olarak burayla başlamak gününüzü daha iyi planlamanıza yardımcı olabilir. Bu mağaraların içinde Hindistan’daki Hindu tapınaklarından sonra dünyadaki en önemli Hindu tapınaklarından biri olarak kabul edilen Lord Murugan’a adanmış Hindu tapınakları yer alıyor. Bu yüzden önemli bir turistik mekan olduğu kadar Hindular içinde bir hac merkezi.


Batu Mağaraları Ana Giriş

Mağaraların girişinde dünyadaki en büyük Lord Murugan heykeli sizi bekliyor. Hemen arkasında oldukça dik 272 adet merdiven ile mağaralara giriş yapıyorsunuz. Batu Mağaraları toplamda üç tane mağaradan oluşuyor. Merdivenlerin en üstünde yer alan mağaranın içindeki birkaç noktada tapınaklar göreceksiniz.


Batu Mağaraları içindeki Hindu tapınaklarından bir tanesi

Merdivenlerden yukarı çıkarken solda Karanlık Mağara yer alıyor. Girişinde bu mağaranın dünyada içinde en çok araştırma yapılan tropik mağara olduğu yazıyor. İçinde dünyada nadir bulunan örümcek ve böcek türlerine rastlanıyor. Bu mağaraya giriş ve 45 dk süren tur 35 ringgit (23 TL).


Karanlık Mağara girişi
 
Batu Mağaralarına gitmek için bulunduğunuz noktadan metro ile önce KL Sentral durağına gelmeniz gerekiyor. ''Batu Caves'’e giden KTM Komuter tren biletleri sadece buradan alınabiliyor. KL Sentral metro durağından alacağınız biletle 25 dk.da mağaralara ulaşıyorsunuz.


 

Batu Mağaraları


Batu Mağaraları

Bu arada KL metro ve tren sistemiyle ilgili küçük bir hatırlatma: Çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi Kuala Lumpur’da da metro ve tren bilet ücretleri gideceğiniz uzaklığa göre değişiyor. Bilet almak için bozuk paranız yok ise bilet gişesi yazan yerden para bozdurup otomatik gişelerden gideceğiniz noktayı seçip bileti kendiniz alıyorsunuz.
 
Batu Mağaraları’ndan dönerken KL Sentral durağına geri gelip metroya geçerseniz bir durak sonra Pasar Seni durağında inip Merdeka Meydanı ve Central Market’ı gezebilirsiniz. Bu bölgeye KL Sentral durağından yürüyerek de gidilebiliyor.
 
Merdeka Meydanı (Merdeka Square): Bu meydan şehrin en güzel tarihi binalarının olduğu, Malezya’nın bağımsızlığının ilan edildiği ‘Özgürlük Meydanı’. Bu meydanın çevresinde geziye başlamadan şehrin ve binaların tarihiyle ilgili bilgi almak için gezinize KL City Gallery’den başlamanızı öneririm. (Giriş ücretsiz ve wi-fi mevcut.) Giriş katında yetkililerden bilgi alabileceğiniz gibi soldaki kapıyı izlerseniz şehrin tarihini görselleri ve altındaki yazıları takip ederek kendi kendinize de öğrenebilirsiniz. Çıkış bölümünde şehrin büyük maketinin olduğu odayı kaçırmayın. Hediyelik eşya mağazasına girmeden önce göreceğiniz camekanın arkasında çalışanlar bu mağazada satılan eşyaları üreten işçiler. Hediyelik eşya mağazası oldukça büyük.


Kuala Lumpur City Gallery  


KL City Gallery


Merdeka Meydanı

Bu galeriden çıktıktan sonra cadde üstünde solda Merdeka Meydanı’nı göreceksiniz.


Merdeka Meydanı - Tunku Abdul Rahman'ın bağımsızlığı ilan ettiği an

Bu bulvar 31 Ağustos 1957’de Tunku Abdul Rahman Putra’nın (Malezya’nın ilk başkanı) o zamana kadar İngiliz kolonisi olan Malezya’nın bağımsızlığını ilan edip Malezya bayrağını ilk defa göğe çektirdiği yer. Bu meydanın içinde ve çevresinde tarihi 1890’lara kadar uzanan birçok tarihi mekan göreceksiniz.


Merdeka Meydanı Victorian Çeşmesi 

Meydanda gözünüze ilk çarpanlardan biri Victorian Çeşmesi olacak. Bu çeşme 1904’te İngiltere’den parçalar halinde getirilip KL’da birleştirilmiş. Yine aynı meydanda göreceğiniz bayrak direği dünyanın en büyük bayrak direkleri arasında.


Merdeka Meydanı

Meydanın hemen karşısında, caddenin karşı tarafında Sultan Abdul Samad Binası’nı göreceksiniz. İngilizler tarafından 1897’te tamamlanan bu muhteşem güzellikteki bina geçmişte Anayasa Mahkemesi olarak kullanılmış, şimdilerde ise Bilgi, İletişim ve Kültür Bakanlığı Binası olarak hizmet veriyor.


Sultan Abdul Samad Binası

Bu binanın sol tarafında Milli Tekstil Müzesi’nin (National Textile Museum) yine muhteşem güzellikteki binasını göreceksiniz. Bu müzede Malezya’ya özgü kumaşları, Malezya tekstilinin gelişim sürecini ve geleneksel Malezya kıyafetlerini görebilirsiniz. Bu bölgede görmeniz gereken diğer tarihi mekanlar Hükümet Binası (Government Office), Tarih Müzesi (National History Museum), KL Şehir Kütüphanesi (City Library), St. Mary Katedrali, ve meydanın biraz ilerisinde yer alan Masjid Jamek (Jamek Camiisi).
 

KL City Gallery'de Jamek Mosque maketi

Central Market: Merdeka Meydanı’ndaki gezintiyi bitirdikten sonra yürüyerek 5 dk.da ulaşabileceğiniz Central Market, KL ziyaretinizde kaçırmamanız gereken yerlerden birisi. İçerisinde el sanatlarından giyime, kafe ve restaurantlardan hediyelik eşya dükkanlarına kadar birçok şey bulmak mümkün. Market içindeki Malay, Hindistan, Çin caddeleri adı verilen bölümlerde bu ülkelere ait her türlü ürün bulunabiliyor. Hediyelik eşya arıyorsanız paranızı buraya saklayın, hem kendiniz için hem de hediye etmek için çok sayıda alternatif bulacaksınız.
 

Central Market Malay caddesi


Central Market Hint caddesi


Central Market


Central Market

Central Market’a gelmişken kahve molanızı Old Town White Coffee’de vermenizi şiddetle öneririm. Bu kahve zinciri Malezya’nın en ünlü kahve markalarından ve en çok da beyaz kahvesiyle ünlü. Çok geniş bir menüsü bulunuyor. Öğle yemeğini burada yiyebilir, yorgunluk kahvesi içebilirsiniz. Ünlü White Coffee‘lerini (Beyaz Kahve) mutlaka deneyin.
 
Kasturi Walk (Kasturi Caddesi): Central Market’tan çıktıktan sonra hemen solunuza dönerseniz üstü yarı kapalı bir cadde göreceksiniz, burası da Central Market yakınlarına gelmişken görmeniz gereken alışveriş caddelerinden biri. Central Market içinden de direkt bu caddeye çıkılabiliyor.


Kasturi Caddesi

Burada Central Market’te olduğu gibi çok çeşitli ürün bulmak mümkün. Ayrıca küçük büfelerde Malezya’ya özgü yiyecek ve tatlıları da deneyebilirsiniz. Caddenin en sonunda solda göreceğiniz Putu Bambu Tradisi’yi denemeden geçmeyin. Büfenin önünde yapımını da izleyebilirsiniz.


Putu Bambu Tradisi

 Petaling Street (Chinatown – Çin Mahallesi): Central Market anagiriş yönündeki caddenin solunda az ilerlerseniz sol tarafta bir banka göreceksiniz. Bu bankanın soluna dönüp düz devam ederseniz Çin Mahallesinin en hareketli bölgesi olan Petaling Caddesi’ne çıkmış oluyorsunuz. Bankadan köşeyi döndüğünüz anda karşınıza çıkacak olan Çinli satıcılar size doğru yolda olduğunuzu hissettirecektir. KL’a gelmişken şehrin en ünlü mekanlarından biri olan bu mahalleyi de görmeden dönmemiş olursunuz. Bu cadde içinde her türlü Çin malı ürünü bulabileceğiniz bir mekan. Eğer Çin’e ait daha fazla mekan görmek isterseniz Petaling caddesi yakınlarında bir çok tapınak da mevcut.


Petaling Caddesi-Çin Mahallesi

Petaling Caddesi-Çin Mahallesi

Bu bölgeye yakın bir diğer ilginizi çekebilecek renkli mekan Little India (Hint mahallesi). Bu bölgeye de Central Market ve Petaling Street’ten yürüyerek ulaşmak mümkün.