Kuala Lumpur'da Üç Gün - III

3. Gün: Petronas Towers – Pavilion Alışveriş Merkezi –  Bukit Bintang Caddesi  –  Jalan Alor (gece) -- Petronas Towers - Işık ve ses gösterisi (gece)

Kuala Lumpur’un son gününde şehrin en şık ve modern mekanlarından başlayıp yerel halkın ve turistlerin en çok rağbet ettiği şehrin açık hava restaurantı olan Jalan Alor’a uzanacağız.

Petronas Towers: Kuala Lumpur denilince akla ilk gelen ünlü ikiz kuleler Petronas Towers. Bu kuleler 2004 yılında Taiwan’daki Taipei 101 binası yapılana kadar dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde tutuyordu. Halen dünyanın en yüksek “ikiz” kuleleri ünvanına sahip. Bu bina aynı zamanda Petronas Petrol Holding’in de yönetim binası.

Petronas Towers

İkiz kulelere çıkıp şehri kuş bakışı izlemek için biraz uğraşmanız gerekiyor. Internet üzerinden bilet alımı her zaman mümkün değil, sıklıkla sistem kapanıyor. Aynı güne bilet bulmak zor olduğu gibi sabah çok erken saatlerde bile gitseniz genelde en erken birkaç hafta sonrasına bilet bulabiliyorsunuz. Eğer bu kulelere çıkmak niyetindeyseniz gitmeden önce internet üzerinden bilet almayı denemek en mantıklısı olacaktır. Kuala Lumpur’da iken bir sabah çok erken saatlerde şansınızı denemekte de fayda var.


Petronas Towers ve Suria AVM

Bu kulelerin alt katinda bulunan Suria Alışveriş Merkezi şehrin en lüks alışveriş merkezlerinden biri. Her katta yerli ve yabancı birçok markanın yanı sıra kafe ve restaurantlara da rastlıyorsunuz. Kafe ve restaurantları sadece bir katta toplanan alışveriş merkezlerinden değil. Gününüze bu alışveriş merkezinin parka bakan giriş katındaki kafelerinden birinde açık havada kahvaltı ile başlayabilirsiniz.

Petronas Towers metronun KLCC durağında. Metrodan indikten sonra işaretleri iyi takip ederek Suria Alışveriş Merkezi’nin içine girilebiliyor.

Küçük bir hatırlatma: Aldığınız jetonlarla metroya giriş yaptıktan sonra sakın jetonu kaybetmeyin. Çıkışta tekrar kullanacaksınız.

Pavilion Alışveriş Merkezi: Petronas Towers’ın park tarafındaki ana girişinden çıkarsanız sağınızda kalacak binalar KLCC (Kuala Lumpur Convention Center) binaları. Bu binanın alt katına inip karşınıza çıkacak Aquarium’u solunuzda bırakarak yürüyüp tekrar yukarı çıkarsanız sağ tarafınızda şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Bukit Bintang’a kadar uzanan bir üst geçite girmiş olacaksınız. Bu üst geçit 23:00’a kadar açık. Bu geçitten 10 dk. yürüyüşle önce şehrin en popüler ve şık alışveriş merkezi olan Pavilion’a, oradan da Bukit Bintang Caddesi’ne çıkıyorsunuz. Eğer ocak ayında oralarda olursanız Çin Yılbaşı için hazırlanan dekorlar başka hiçbir alışveriş merkezinde göremeyeceğiniz kadar gösterişli. En alt katında kafeleri en üst katında da hem kafe hem de restaurantları bulabilirsiniz. En üst katta  bir tane de Türk restaurant bulunuyor. En üst katta Türk restaurantını geçer geçmez Tokyo Street başlıyor. Burası küçük bir Japon mahallesi. Sadece Japonya’da bulabileceğiniz birçok ürünü ve Japon restaurantlarını burada da bulmak mümkün.


Pavilion Alışveriş Merkezi

Bukit Bintang Caddesi: Pavilion Alışveriş Merkezi’nin ana giriş kapısından çıktığınız anda karşılaşacağınız cadde ünlü Bukit Bintang caddesi. Burası şehrin lüks markalarının ve en ünlü alışveriş merkezlerinin toplandığı şık ve güzel bir cadde. Alışveriş merkezlerini sevenlerdenseniz yol boyunca sizi oyalayacak birçok alışveriş merkezine rastlayacaksınız. Fahrenheit 88, Lot 10, Berjaya Times Square bu alışveriş merkezlerinden bazıları.


Pavilion AVM - Çin yılbaşı süslemeleri

Jalan Alor Caddesi: Pavilion’dan çıktıktan sonra Bukit Bintang Caddesi’nde  sağa doğru 10 dk. yürüyüp tekrar sağa dönerseniz Jalan Alor’e gelmiş oluyorsunuz. Bu bölge şehirdeki açıkhava büfe ve restaurantlarının olduğu hem turistler hem de yerli halk arasında oldukça popüler bir mekan. Çok fazla uzun olmayan bir cadde boyunca çok çeşitli yerli ve yabancı yemek ve tatlı türlerinin tadına bakabilirsiniz. Restaurantların birçoğunun masaları dışarda, akşam yemeğinizi yerken etrafı da seyredebiliyorsunuz.


Jalan Alor 


Jalan Alor


Jalan Alor


Jalan Alor


Jalan Alor


Jalan Alor

Petronas Towers - Havuzda Işık ve Ses Gösterisi: Jalan Alor’daki yemek ve yürüyüşü bitirdikten sonra geldiğiniz yöne doğru geri 15-20 dk.lık bir yürüyüşle (Pavilion Alışveriş Merkezi’nden üst geçitle KLCC’e) tekrar Petronas Towers’a dönerseniz bu kuleler önünde gördüğünüz büyük havuzda hava karardıktan sonra her saat başı tekrarlanan ışık ve ses gösterilerini izleyebilirsiniz. Kaçırmayın derim!
 
Petronas Towers havuzu ışık ve ses gösterisi