Google+

Arama formu

KUALA LUMPUR'DA ÜÇ GÜN - III

3. Gün: Petronas Towers – Pavilion Alışveriş Merkezi –  Bukit Bintang Caddesi  –  Jalan Alor (gece) -- Petronas Towers - Işık ve ses gösterisi (gece)

Kuala Lumpur’un son gününde şehrin en şık ve modern mekanlarından başlayıp yerel halkın ve turistlerin en çok rağbet ettiği şehrin açık hava restaurantı olan Jalan Alor’a uzanacağız.

Petronas Towers: Kuala Lumpur denilince akla ilk gelen ünlü ikiz kuleler Petronas Towers. Bu kuleler 2004 yılında Taiwan’daki Taipei 101 binası yapılana kadar dünyanın en yüksek binası ünvanını elinde tutuyordu. Halen dünyanın en yüksek “ikiz” kuleleri ünvanına sahip. Bu bina aynı zamanda Petronas Petrol Holding’in de yönetim binası.

Kuala Lumpur
Petronas Towers

Kuala Lumpur bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

İkiz kulelere çıkıp şehri kuş bakışı izlemek için biraz uğraşmanız gerekiyor. Internet üzerinden bilet alımı her zaman mümkün değil, sıklıkla sistem kapanıyor. Aynı güne bilet bulmak zor olduğu gibi sabah çok erken saatlerde bile gitseniz genelde en erken birkaç hafta sonrasına bilet bulabiliyorsunuz. Eğer bu kulelere çıkmak niyetindeyseniz gitmeden önce internet üzerinden bilet almayı denemek en mantıklısı olacaktır. Kuala Lumpur’da iken bir sabah çok erken saatlerde şansınızı denemekte de fayda var.

Kuala Lumpur-1
Petronas Towers ve Suria AVM

Bu kulelerin alt katinda bulunan Suria Alışveriş Merkezi şehrin en lüks alışveriş merkezlerinden biri. Her katta yerli ve yabancı birçok markanın yanı sıra kafe ve restaurantlara da rastlıyorsunuz. Kafe ve restaurantları sadece bir katta toplanan alışveriş merkezlerinden değil. Gününüze bu alışveriş merkezinin parka bakan giriş katındaki kafelerinden birinde açık havada kahvaltı ile başlayabilirsiniz.

Kuala Lumpur şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Affordable Japanese Home Hello Kitty Near MRT KL, Tiny garden, Kasyaf Place @ Cheras KL güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Marc Residence KLCC - Tatami House, KLCC view Sky Residences, Cozy White @ Vortex KLCC. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Putra Villa Short Stay Apartment KL, Lavana Hotel, Comfort Homestay gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Central Lodge, Submarine Guest House Central Market, Cintamani Travellers Lodge tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kuala Lumpur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Petronas Towers metronun KLCC durağında. Metrodan indikten sonra işaretleri iyi takip ederek Suria Alışveriş Merkezi’nin içine girilebiliyor.

Küçük bir hatırlatma: Aldığınız jetonlarla metroya giriş yaptıktan sonra sakın jetonu kaybetmeyin. Çıkışta tekrar kullanacaksınız.

Pavilion Alışveriş Merkezi: Petronas Towers’ın park tarafındaki ana girişinden çıkarsanız sağınızda kalacak binalar KLCC (Kuala Lumpur Convention Center) binaları. Bu binanın alt katına inip karşınıza çıkacak Aquarium’u solunuzda bırakarak yürüyüp tekrar yukarı çıkarsanız sağ tarafınızda şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Bukit Bintang’a kadar uzanan bir üst geçite girmiş olacaksınız. Bu üst geçit 23:00’a kadar açık. Bu geçitten 10 dk. yürüyüşle önce şehrin en popüler ve şık alışveriş merkezi olan Pavilion’a, oradan da Bukit Bintang Caddesi’ne çıkıyorsunuz. Eğer ocak ayında oralarda olursanız Çin Yılbaşı için hazırlanan dekorlar başka hiçbir alışveriş merkezinde göremeyeceğiniz kadar gösterişli. En alt katında kafeleri en üst katında da hem kafe hem de restaurantları bulabilirsiniz. En üst katta  bir tane de Türk restaurant bulunuyor. En üst katta Türk restaurantını geçer geçmez Tokyo Street başlıyor. Burası küçük bir Japon mahallesi. Sadece Japonya’da bulabileceğiniz birçok ürünü ve Japon restaurantlarını burada da bulmak mümkün.

Kuala Lumpur-2
Pavilion Alışveriş Merkezi

Bukit Bintang Caddesi: Pavilion Alışveriş Merkezi’nin ana giriş kapısından çıktığınız anda karşılaşacağınız cadde ünlü Bukit Bintang caddesi. Burası şehrin lüks markalarının ve en ünlü alışveriş merkezlerinin toplandığı şık ve güzel bir cadde. Alışveriş merkezlerini sevenlerdenseniz yol boyunca sizi oyalayacak birçok alışveriş merkezine rastlayacaksınız. Fahrenheit 88, Lot 10, Berjaya Times Square bu alışveriş merkezlerinden bazıları.

Kuala Lumpur-3
Pavilion AVM - Çin yılbaşı süslemeleri

Jalan Alor Caddesi: Pavilion’dan çıktıktan sonra Bukit Bintang Caddesi’nde  sağa doğru 10 dk. yürüyüp tekrar sağa dönerseniz Jalan Alor’e gelmiş oluyorsunuz. Bu bölge şehirdeki açıkhava büfe ve restaurantlarının olduğu hem turistler hem de yerli halk arasında oldukça popüler bir mekan. Çok fazla uzun olmayan bir cadde boyunca çok çeşitli yerli ve yabancı yemek ve tatlı türlerinin tadına bakabilirsiniz. Restaurantların birçoğunun masaları dışarda, akşam yemeğinizi yerken etrafı da seyredebiliyorsunuz.

Kuala Lumpur-4

Kuala Lumpur-5
Jalan Alor 

Kuala Lumpur-6
Jalan Alor

Kuala Lumpur-7
Jalan Alor

Kuala Lumpur-8
Jalan Alor

Kuala Lumpur-9
Jalan Alor

Kuala Lumpur-10
Jalan Alor

Petronas Towers - Havuzda Işık ve Ses Gösterisi: Jalan Alor’daki yemek ve yürüyüşü bitirdikten sonra geldiğiniz yöne doğru geri 15-20 dk.lık bir yürüyüşle (Pavilion Alışveriş Merkezi’nden üst geçitle KLCC’e) tekrar Petronas Towers’a dönerseniz bu kuleler önünde gördüğünüz büyük havuzda hava karardıktan sonra her saat başı tekrarlanan ışık ve ses gösterilerini izleyebilirsiniz. Kaçırmayın derim!
 
Kuala Lumpur-11
Petronas Towers havuzu ışık ve ses gösterisi 

Etiketler