Küçük Şehir Lviv'in Görmeden, Gitmeden Olmazları

Bir sanat ve festivaller kenti ve Ukrayna’nın Lviv kentinde gezmeye başlıyoruz.

Görülecek yerler oldukça fazla, yavaş yavaş, kafelerde oturarak dinlenerek ama keyifli gezeceğiz.

Otelimizden çıkıp şehrin kalbine doğru yürümeye başlıyoruz. Yolumuzun üzerindeki bir park ama parktan çok bir ormanı andıran yeşilliğin içinden geçmeden edemedik tabii, Ivan Franko DevletÜniversitesi’nin karşısındaki Ivan Franko Parkı.

Keyifli bir yürüyüş yaparken benim yine kıskançlık damarlarım kabarıyor. Zaten şehirde çok sevdiğim diğer bir özellik de, ki ben bunu yazılarımın çoğunda yazıyorum, bizim ülkemizde belki de en çok özlediğimiz yeşil, kentin ortasında, kenarında kısacası her yerinde yemyeşil parklar… Ama öyle sıradan parklar değil, asırlık ağaçları, yürüyüş yolları, kafesi ile o derece sessiz ki, içinde yürümeye başladığınızda huzur duyacağınız, kendinizi adeta şehir dışında gibi hissedeceğiniz bir cennet.

Stryisky Parkı da kentin ünlü parklarından, oldukça büyük ve etkileyici, huzur veren, içinde 20’ye yakın heykel, etrafta koşuşturan sincap gibi sevimli orman hayvanları, gölette kuğuların bulunduğu bir park.

Bu keyifli yürüyüşten sonra yakınında bulunan, ülkenin en büyük sanat müzesine giriyoruz.

Lviv Art Gallery; empresyonist sanatçıların eserlerinin, 21. yüzyıl resim ve heykelleri ile 50.000’den fazla resim, heykel, mobilya gibi sanat eserlerinin bulunduğu bir müze.

Müzeden şehir meydanına yürürken kaçırmamanız gereken bir tarihî kafe var; Mikolasch. Eski bir eczane olan kafenin müthiş bir atmosferi var, mobilyalar, eşyalar, eczacılıkla ilgili görseller… Ayrıca pasta ve çikolataları da enfes.

Dünkü yazımda da bahsettiğim gibi kentin kalbinin attığı meydana doğru yürüyoruz.

Rynok Meydanı

Her köşesini Roma mitolojisine ait heykellerin süslediği meydanda, Virmenski Caddesi köşelerindeki Diana ve Neptün heykel havuzları ile Adonis ve Amphitrite heykelleri hemen göze çarpıyor.

Meydanın tam ortasında yer alan büyük yapı “City Hall” yani Belediye Binası, etrafında 50’ye yakın 16. ve 17. yüzyıllara ait yapılarla çevrilmiş.

En üst katındaki pencereden borazan çalarak halkı selamlayan askerlerin bulunduğu Belediye Binası’nın çatısında bulunan Ratusha Kulesi’nde şehrin tamamını görebileceğiniz müthiş panoramik bir manzara bizi bekliyor, tabii aşağı yukarı 400 basamak tırmanmayı göze alırsanız. (20 Grivna)

Bence bu manzara için tırmanmaya değer, ayrıca birazdan çikolata fabrikasında bolca çikolata yiyeceğimiz için biraz kalori yakmalıyız :)

Kuleye tırmandık tabii, çok hoş panoramik fotoğraflar çektik, meydanın arka sokaklarında kurulan antika ve bitpazarlarına gittik, meydana açılan, yan sokakları, arka sokakları yürüyerek dolaştık. Yorulduk, artık mola ve kahve zamanı. Meydanın hemen her köşesinde, yan sokaklarında göreceğiniz çok hoş, ilginç ve şirin kafeler var, hepsine giresi geliyor insanın. Hepsine olmasa da bir çoğuna girip keşfedeceğiz, en beğendiklerimi de sizlerle paylaşacağım ama önce hakkettiğimiz çikolataları yemek için çikolata fabrikasına gideceğiz tabii. Dünkü yazımda anlattığım Lviv Çikolata Fabrikası.

Gezmeye devam edelim, yorulalım ki diğer kafelerde tekrar molalar verelim.

Rynok Meydanı’nda çok sayıda sanat galerileri ve tam anlamıyla müze olmasalar da küçük odacıklardan oluşan müzeleri (Cam Müzesi, Kayıp Oyuncak Müzesi, farklı ülkelerin kılıç, mızrak, silah ve toplarının sergilendiği Arsenal Müzesi,Eczane Müzesi, Fikirler Müzesi gibi) kaçırmayın.

Meydandaki renk renk evlerin arasında göreceğiniz tek simsiyah bina “Black House” 19. yüzyıla ait bir Rönesans binası. Lviv’in ilk eczanesi burada açılmış, şimdi ise giriş katı Lviv Tarih Müzesi.

Rynok Meydanı’ndan yürüyerek hemen yakınında bulunan şehrin en işlek ve ünlü caddesine çıkıyoruz.

Shevchenka Avenue oldukça geniş bir cadde, yine sağlı sollu kafe ve restoranlar, şık mağazalar, marketler bulacaksınız. Cadde üzerindeki küçük bir meydanda, Lviv Ölümsüzler Anıtı ve hemen yanında da Ukraynalı hümanist şair ve ressam Taras Shevchenko anısına yapılmış ünlü heykeli göreceksiniz, etkileyici bir anıt. Shevchenko’nun bu ülkenin birçok şehrinde anıtı bulunmakta.

Geniş caddenin tam ortasında ise oldukça geniş bir yeşil alan bırakılmış. Yürüyüş yapan, bisiklete binen, çimenlerde uzanmış güneşlenen yerli halk arasına karışın ya da banklarda oturup dinlenin. Bu caddenin en önemli yapısı ise dünyaca ünlü, Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olan Lviv Akademi ve Opera binası.

Bina üzerindeki müthiş heykeller, sütun ve sütun başlıkları süslemeler, oymalar, farklı mimari tarzları gerçekten görülmeye değer, fotoğraf çekmeye doyamadım doğrusu.

Bu arada mutlaka bir kez de gece ışıklandırılmış halini görmelisiniz, fotoğrafseverlere özellikle harika kareler verecek. Özellikle de hemen önünde yer alan havuz ve rengârenk fıskiyeler…

Bilet bulabilirseniz, 18. yüzyıldan beri düzenlenen bir bale ya da opera izleyin, olmazsa da içine mutlaka girerek mermer ve mozaiklerle süslü iç mekânını ve resimlerle rölyeflerle süslemelerini mutlaka görün.

20 grivna ödeyerek gezebilirsiniz. Şansınız varsa belki de bizim gibi bir opera provasına rast gelirsiniz, müthiş bir keyifti.

Opera binasının hemen yan sokaklarından birinde pazar alanı Vernissage’a da mutlaka uğrayın. Antika, yağlı boya, sulu boya, karakalem resimlerin, magnet, kıyafet, hediyelik eşyaların da satıldığı bir nevi bitpazarı. Dükkânlara göre daha ucuz tabii.

İkinci el eşya ve kitap pazarı ise, Dormition Kilisesi’nin hemen önünde kuruluyor. Eski kitap, dergi, Sovyet döneminden kalma rozet, arma gibi ikinci el eşyaların satıldığı bir pazar. Pazarın ortasında elinde bir elinde kitap tutan heykel ise, ilk Rus matbaacısı Ivan Fyodorov’a ait.

Lviv’de görülecek daha çok yer var, yarın da gezmeye devam edeceğiz.

Yazının birinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/lviv-unesco-dunya-mirasi-listesinde-tarihi-ve-sevimli-kentYazının ikinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/lviv-kentinin-unluleri
Yazının dördüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/heykeller-katedraller-ve-kiliseler-kenti-lvivYazının beşinci bölümü:https://gezimanya.com/GeziNotlari/lviv-ve-yakin-cevresindeki-ilginc-yerler

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.