Google+

KULAĞIMA AŞK SERENATLARI GELİYOR

245620 Ara 2013Gezi Notu
Mehtap UşunMehtap UşunGezgin20 Ara 201324562 Yorum

...çünkü Verona'da Gulietta’nın balkonundayım.

Romeo‘dan o güzelim serenatları duyduğu yerdeyim ..
Nasıııl büyülü bir yer! Balkonunun altında gözgöze geldiğim kendi Romeo’mu bile hayal ettiriyor bana ;)

Verona

Ey aşk sen ne özel güçsün!

İki düşman ailenin çocukları olduğu halde vazgeçmemiş aşklarından Romeo ve Juliet! Düşünüyorum da ben ne yapardım? Cevabım net; aileme açıkça durumu anlatırdım ve Romeomun kolunda Verona sokaklarını turlardım ;) Hazin sonlu aşk hikayelerinden hoşlanmıyorum. Niye acıyla beslenmek zorundayız ? Kavuşturalım şu kahramanları! Bilinçaltımızda kodlanmış "Gerçek Aşk Kavuşamayanların Yaşadığı Aşktır", "Aşk Can Yakar, Ağlatır" gibi kalıplarımızın değişimi başlasın artık! 

Verona şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri B&B Valverde, B&B Anna, Casa Vacanze Genovesa. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz B&B Santarelli, Appartamenti Nido gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Butterfly Home, Suite Prestige Verona, Mansarda White Dream tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Verona aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gulietta'nın Evi müze olarak kullanılıyor.

Verona-1

Her odasını rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Yemek odasındaki şöminenin önüne, bazı pencere kenarlarına özel sandalyeler koymuşlar. Hoş kareler yakalamak isteyenlere öneririm ;) Evin içindeki duvar motifleri de ilginizi çekebilir. İlk katta girişte Shakespeare'in kitabında yer alan Romeo'nun Gulietta'ya söylediği serenatların yazılı bazı sayfalarının orijinal bölümleri sergileniyor.

Öldüğünü sandığı Gulietta'ya kavuşmayı hedefleyen Romeo'dan;
Ey gözIer, son kez bakın! Ey koIIar son kez kucakIayın! Ve siz, ey dudakIar, nefes kapıIarı, hakka uygun bir öpüşIe mühürIeyin aç gözIüIüğümIe yaptığım bu süresiz anIaşmayı!
GeI acı iIaç, geI ey tatsız kıIavuz! Ey umutsuz kaptan, deniz tutmuş şu yorgun tekneyi yaIçın kayaIara bindiriver artık! SevgiIimin şerefine!
Ey doğru sözIü eczacı! Gerçekten çabuk etkiIiyor iIaçIarın. İşte öIüyorum, bir öpücükIe …

Evin bahçesinin iki süprizi var. İlki, göğüslerini tutarak bolluk ve bereket için niyet tutabileceğiniz Gulietta heykeli.  Bu adettenmiş. Benzeri adetler Avrupa’da var.  Prag’da köprüdeki köpek için geçerliydi. Yüzüne dokunuyorsun. Şans getiriyormuş. Belçika’da Karliyet Meydanının yanında dirseğini dirseğinize değdirip dilek tuttuğun bir kadın heykeli var mesela.

Verona-2

İkincisi demir parmaklıklara dileklerinizi dileyip astığınız kilitler :) Anahtarlarını da Verona'daki Ponte di Pietra (Taş Duvarlı Köprü)'den Adige Irmağı'na atıyorsunuz. Kabul olması dileğiyle .. Aşağıda sizlerle paylaştığım fotoğraftaki pembe kilitlerden biri benim! Eros'a da ilettim ;)

Verona-3
 
* Panik yok. Bahçedeki mağazadan renkli kilitlerden de satın alabilirsiniz.
 
Verona-4

Bir magnet  çılgını olarak bahçedeki hatıra eşya satan mağazadan hemen bir magnet alıp, koleksiyonuma ekledim :)

Verona Meydanı'nda buluşmak üzere "Ciao"

Verona şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Verona: Kendi Şarap oluşturun (105 €), Venedik: 3 Saatlik İlk Kabare Akşam Yemeği (80 €), Verona: Segway tarafından 1 saatlik Tarihi Tur (45 €), Trento 2-Saat Rehberli Walking Tour (149 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(2)

Yorumlar

Çağlar Erözgen kullanıcısının resmi

Çağlar Erözgen

GÖNDERİ ZAMANI 23 Ara 2013
Çok güzel yazı olmuş, ellerinize sağlık!
Mehtap Uşun kullanıcısının resmi

Mehtap Uşun

GÖNDERİ ZAMANI 23 Ara 2013
Teşekkür ederim Çağlar Bey :)