Google+

KUZEYİN EĞLENCE MERKEZİ: SCHEVENINGEN

74916 Eki 2017Gezi Notu
Serhat ÇelebioğluSerhat ÇelebioğluSilver Yazar16 Eki 20177490 Yorum

Hollanda’nın en ünlü deniz kasabası olan Scheveningen, Hollandalıların tüm sene boyunca (kışın da denize girenler var) denize girip güneşlendikleri ülkenin en ünlü plajlarına sahip hayatın tüm hızı ile sürdüğü aktivitelerle dolu bir eğlence merkezi. Lahey’e sadece 3 km uzaklıkta. Uzun plajlar; öncelikle gençler ve genç kalanlar olmak üzere bölgede yaşayan herkesin gözdesi. Güneşlenmek, yüzmek, yürümek, bisiklete binmek, sörf yapmak ve tabii ki deniz ürünleri yemek için ideal bir yer. 

Lahey

Lahey-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Scheveningen'de dikkatimi çeken en önemli özellik hiçbir otelin kendine ayırdığı bir plajını olmaması. Bütün plajlar herkese aynı şartlarda açık. Sahiller Hollandalılara ve Scheveningen’e gelmiş olan turistlere bırakılmış.

Lahey-2

Lahey şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Short Stay Elizabeth, Short Stay Beatrix, Short Stay Plaats 16C. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartment Kijkduin, Denneweg Apartment The Hague gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Short Stay Torenstraat, Pearl of the Hague, Salon la Haye tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lahey aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Scheveningen'de dikkatimi çeken diğer bir özellik de yıllar önce dünya savaşları nedeniyle dedeleri buradan göç eden Hollandalıların tatil yapmak için yine atalarının topraklarını tercih etmeleri ve hep birlikte kovboy şarkıları eşliğinde dans etmeleri. Bölgede Alman turistleri de oldukça yoğun olarak görmek mümkün.

Lahey-3

Scheveningen’in sembolü, 400 metre uzunluğu ve 45 metre yüksekliğiyle iskelesi. İskelenin en ucunda bungee jumping için bir atlama kulesi yapılmış. Hollandadaki tek atlama merkezi burası. 60 metre yükseklikten kendinizi denize bırakıyorsunuz. 

Lahey-4

Gördüğünüz iskele, dünyanın en iyi iskelelerinden biri olarak kabul ediliyor. Rıhtım 10.00’da halka açılıyor. Camekanlarla kapatılıp kafe ve restoranlar ile seyir terasları haline getirilen bölümler oldukça keyifli.

Lahey-5

Scheveningen sahilleri sert rüzgarlara açık bir bölge. Özellikle de sörf tesisleri muhteşem. Sörf için Hollanda’nın en iyi yeri diyorlar. 1997 yılına kadar Hollanda’da sörf yasakmış. Daha sonradan halkın baskısı ile bu yasak kalkmış.  Yasak kalkınca da sörf özellikle de burada hızla gelişmiş ve 2002 yılında burada Hawaii’den esinlenerek Aloha isimli bir sörf okulu kurulmuş. Kayıtlara göre Hollanda da çoğu buradan mezun 10.000 civarında profesyonel sörfçü varmış. 


Yurtdışı seyahatlerinde beklenmedik sağlık sorunlarının ve aksaklıkların bütçenizi sarsmaması için mutlaka bir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası yaptırmanız gerekir.

Zaten birçok ülke vize işlemleri sırasında bu sigortayı zorunlu olarak talep etmektedir. www.axasigorta.com.tr ‘ye girerek sadece birkaç dakika içinde üstelik 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla sigortanızı online olarak alabilirsiniz. İyi yolculuklar… Detaylar için tıklayın.


Lahey-6

Scheveningen müthiş bir kumsala sahip olsa da deniz temmuz da olsa buz gibi. Hollandalılar bunu pek dert etmiyor ve güneşlenmenin yanında bolca denize de giriyorlar. Mutlaka televizyonlarda görmüşsünüzdür. Her yılbaşında on binlerce Hollandalı koşarak buz gibi suya kendilerini bırakıyor. Sonra da bezelye çorbası içip sıcak çikolata ile ısınıyor. Bunu da yeni yıla tüm streslerinden arınmış tüm sorunlarından kurtulmuş olarak yeni bir başlangıç yapmak adına yapıyorlar. İşte o gördüğünüz görüntüler buraya, Scheveningen’e ait. 

Lahey-7

Scheveningen sahillerinde yer alan The Zwarte Pad Plajı tüm yaz boyunca plaj partilerinin yapıldığı bölge. 

Lahey-8

Genel olarak The Zwarte Pad Plajı'nda toplu kovboy dans ve şarkıları moda.

Lahey-9

SCHEVENINGEN'DE NE YENİR?

Scheveningen bölge olarak da en güzel kuzey denizi balıklarının tutulduğu yerlerden biri olarak kabul edildiğinden mutlaka balıklarının da tadına bakılmalı. Burada her gün 25 çeşit balık tutuluyor ve pazara sunuluyor. En iyi deniz ürünlerini bulabileceğiniz yerler Lemon Grass, The Harbour Club, Rootz, Catch, by Simonis. Özellikle daha önceden Amsterdam'da bahsettiğim Herring balığı için Simonis’i tavsiye ediyorum. 

Lahey-10

SCHEVENINGEN'DE NEREDE KALINIR?

Eğer maddi durumunuz uygunsa mutlaka bir geceyi bölgenin en ünlü oteli olan Grand Hotel Amrath Kurhaus’da geçirmenizi tavsiye ederim. Otel 1884 yıllarında yapılmış. Sezon dışında burada 600 TL’ye bir gece iki kişilik oda bulmanız mümkün.

Lahey-11

SCHEVENINGEN'E NASIL ULAŞILIR?

Scheveningen, Amsterdam’a 55 km, Lahey’e sadece 3 km uzaklıkta. Bu nedenle trenle ya da arabayla, Amsterdam’dan buraya sadece bir saatte ulaşmanız mümkün. Scheveningen ile ilgili aktarabileceklerim bu kadar. Sağlıcakla kalın.

Lahey şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Rotterdam Limanı Turu (13.25 €), A'DAM Manzara ve Hızlı Keukenhof Günlük Gezisi (45 €), Ultimate Uçuş Deneyimi: Bu Holland olduğu (16.5 €), Zaanse Schans Amsterdam ve A'DAM Manzara Yarım Gün Turu (39.95 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar