Lezzetli Bademler Diyarı: Datça Gezi Rehberi

Datça, Akdeniz ve Ege Denizi’ni bölen ince ve uzun bir yarımada. Datça yolu için genelde tozlu ve virajlı denir ama aslında keyifli bir yolu vardır. Özellikle badem ve zeytin ağaçlarının arasından püfür püfür esen rüzgârıyla Datça’ya ulaşacaksınız.

Datça; “3B” ile anılır badem, balık ve bal. Buradaki insanların söylediği bir şey vardır; eğer Allah insanların uzun yaşamasını istiyorsa onu mutlaka Datça’ya gönderir.

Datça Yarımadası'nda bilinen ilk yerleşim Kariyalılar ile yaklaşık 4.000 yıl öncesinde başlar. Burası birçok medeniyet tarafından yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Bugünkü Datça, Osmanlılar tarafından 1909 yılında Reşadiye olarak adlandırılmış. Şu anda ise Reşadiye, Datça’nın küçük bir mahallesi olarak kalmıştır.

Eski Datça mutlaka görmeniz gereken bir yer. Datça ilçesine bağlı, antik çağlardan bu yana üzerinde yaşam sürülen tek köydür. Tek ya da iki katlı taştan yapılmış evleri, bahçeleri begonvillerle süslenmiş, sokakları Arnavut kaldırımı olan ve her yeri tarih kokan bir yerdir burası. Aslında buranın diğer bir simgesi de Can Yücel. Burada Can Yücel’e ait bazı eşyaları bulabilirsiniz, köy meydanında bulunan Orhan’ın Kahvesi’nin bir köşesinde şairin yarım bıraktığı şarabı sergilenmektedir ve kendisine ait olan Can Evi olarak adlandırdığı evi de burada bulunmaktadır.

Datça’da yer alan antik kent Knidos ise konumu itibariyle tarih boyunca denizcilerin en önemli limanlarından biri olmuştur. Knidos ve çevresi önemli deniz yollarından biridir ve oluşan fırtınalardan dolayı birçok tarihi batık gemi barındırmaktadır. Burası aynı zamanda bilim ve sanat bakımından da ilerlemiş bir yerdir. Birçok ünlü ressam, doktor ve mimar burada yaşamıştır zamanında. Burada üç tapınak bulunmaktadır; Afrodit Tapınağı, Apollo Tapınağı ve Korint Tapınağı.

Datça’ya 25 km mesafede Palamutbükü, Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük yer almaktadır. Bunlar insanların hem plaj olarak kullandığı hem de gezmeye geldiği yerlerdir. Son zamanlarda buralarda trekking de ön plana çıkmıştır. Ayrıca günübirlik tekne turları da mevcut. Datça, adeta doğal turizmin bir cenneti haline gelmiştir.

Datça’da tadılması gereken lezzetlerin başında ise mutlaka badem gelmekte. Türkiye’nin en lezzetli bademleri burada yetişmektedir. Tadılması gereken diğer lezzetlerden biri de güz domatesi diye adlandırılan, biraz daha geç hasat yapılan domatestir. Datça’da arıcılık da çok fazladır ve özellikle çam balı meşhurdur. Balık ve deniz mahsulleri de atlanılmaması gereken lezzetlerdir.