Google+

LİBERALİZMİN BAŞKENTİ AMSTERDAM

200604 Eki 2014Gezi Notu
Güneş Kılıç UyarGüneş Kılıç UyarGezgin04 Eki 201420060 Yorum

Amsterdam denilince hepimizin aklına kanallar, bisikletler, meşhur coffee shoplar, ünlü Hollanda laleleri, geleneksel Hollanda terlikleri (klompen) ve “Red Light District” geliyordur sanırım.
 
Amsterdam, özgürlükler konusunda birçok Avrupa ülkesinin bile ilerisinde olan bir ülke. Gay, lezbiyen evlilikleri yasaldır. Eşcinsel evlilik, dünyada ilk kez Amsterdam'da yasallaştırılmıştır.
 
Amsterdam şehir merkezine 15 dakika mesafede bulunan bir metro istasyonunun yanına arabamızı park ediyoruz. Şehir merkezinde otoparklar çok pahalı olduğu için, böyle bir yöntem uygulamanızı önerebilirim. Metro ile şehir merkezinde iniyoruz ve meydanda bulunan Amsterdam’ın en büyük müzesi Rijksmuseum 'a doğru ilerliyoruz. Ancak, müze çok büyük olduğu ve bizim zamanımız kısıtlı olduğu için müzenin içerisine girmiyoruz. Müzeyi gezmek isterseniz yarım gününüzü ayırmalısınız. Amsterdam planı yaparken, bunu akılda tutmakta yarar var diye düşünüyorum.

Amsterdam
Rijksmuseum

Hepimizin fotoğraflardan aşina olduğu “Amsterdam Letter” olarak bilinen “I am Amsterdam” yazısı da müzenin bahçesinde bulunuyor.
 
Amsterdam-1
Amsterdam Letter

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Daha sonra yaklaşık 15 dakika yürüyerek, şehrin en ünlü meydanı olan Dam Meydanı’na geliyoruz. 1808 yılında Napolyon ve birlikleri Amsterdam’ı işgal ettiğinde şehri bu meydandan devralmışlar.

Amsterdam-2
Dam Meydanı

Amsterdam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Over the Top Penthouse Apartment, The Boat House, Spacious 130m2 3 bedroom-2 bathroom Jordaan Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Amstel Delight Apartments, The Amazing Loft gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Prince On The Roof, Leidseplein Longstreet Apartments, Keizer studio Amsterdam tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Amsterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Amsterdam, kanalları nedeniyle kuzeyin Venedik'i olarak adlandırılıyor. Kanal turu yapılmadan yapılan bir Amsterdam turu kesinlikle eksik kalmış olur.

Amsterdam-3
Kanal manzarası

Amsterdam-4
Bot turu

Sıra çiçek pasajını görmeye geliyor. 1862 yılında kurulan pazar, dünyanın yüzen tek çiçek pazarıdır. Pazar ilk kurulduğunda çiçekleri kanal yolu ile şehre getirmek daha kolaymış. Ancak, günümüzde çiçekler artık kara yolu ile getirilmektedir. Satış yerleri kanalın üzerine sabitlenmiştir. Çiçek pasajında en çok satılan çiçek lale olmakla birlikte, birçok farklı cins çiçek bulmanız da mümkündür. Pasajda ayrıca birçok hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Buradan bahçede ekmek üzere 1 file lale soğanı aldım. Ben 30 soğan bulunan fileyi tercih ettim ve yalnızca 7 Euro ödedim. Magnet ve lale soğanlarımı aldıktan sonra Red Light District'i görmek için pasajdan ayrılıyoruz.

Amsterdam-5
Çiçek Pasajı

Amsterdam-6
Çiçek Pasajı

Amsterdam-7
Magnet alırken

Son olarak Red Light District'e geliyoruz. Vücutlarını camekânların önünden teşhir ederek para kazanan kadınlarıyla ünlü olan cadde oldukça hareketli. Caddede ayrıca sex shop'lar ve porno tiyatrolar bulunuyor.

Amsterdam-8
Red Light District

Red Light'i da gördükten sonra Amsterdam gezimizi burada bitiriyoruz. Eşimin işlerinden dolayı, Hollanda için toplamda 3 günlük bir süremiz vardı. Ben bu 3 güne Delft ve Lahey’i da sığdırmak istediğim için Amsterdam'a yalnızca 1 gün ayırabildik. Bu nedenle müzeleri göremedik. En kısa zamanda müzeler için tekrar bir Amsterdam planımız var. Kendi deneyimimden yola çıkarak, şehri tamamen görmek istiyorsanız en azından 3 gününüzü ayırmanızı öneririm.

Amsterdam şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Amsterdam Kraliyet Sarayı Ses Kılavuzu Turu (10 €), Amsterdam Micropia atla-Line Kabul Bilet (15 €), Amsterdam: Yerel Bira Tatma (14.5 €), Amsterdam Kış Yürüyüş Turu (17.5 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar