Google+

Arama formu

LİBERALİZMİN BAŞKENTİ AMSTERDAM

Bu yazı Gezimanya üyesi Güneş Kılıç Uyar tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Amsterdam denilince hepimizin aklına kanallar, bisikletler, meşhur coffee shoplar, ünlü Hollanda laleleri, geleneksel Hollanda terlikleri (klompen) ve “Red Light District” geliyordur sanırım.
 
Amsterdam, özgürlükler konusunda birçok Avrupa ülkesinin bile ilerisinde olan bir ülke. Gay, lezbiyen evlilikleri yasaldır. Eşcinsel evlilik, dünyada ilk kez Amsterdam'da yasallaştırılmıştır.
 
Amsterdam şehir merkezine 15 dakika mesafede bulunan bir metro istasyonunun yanına arabamızı park ediyoruz. Şehir merkezinde otoparklar çok pahalı olduğu için, böyle bir yöntem uygulamanızı önerebilirim. Metro ile şehir merkezinde iniyoruz ve meydanda bulunan Amsterdam’ın en büyük müzesi Rijksmuseum 'a doğru ilerliyoruz. Ancak, müze çok büyük olduğu ve bizim zamanımız kısıtlı olduğu için müzenin içerisine girmiyoruz. Müzeyi gezmek isterseniz yarım gününüzü ayırmalısınız. Amsterdam planı yaparken, bunu akılda tutmakta yarar var diye düşünüyorum.

Amsterdam
Rijksmuseum

Hepimizin fotoğraflardan aşina olduğu “Amsterdam Letter” olarak bilinen “I am Amsterdam” yazısı da müzenin bahçesinde bulunuyor.
 
Amsterdam-1
Amsterdam Letter

Daha sonra yaklaşık 15 dakika yürüyerek, şehrin en ünlü meydanı olan Dam Meydanı’na geliyoruz. 1808 yılında Napolyon ve birlikleri Amsterdam’ı işgal ettiğinde şehri bu meydandan devralmışlar.

Amsterdam-2
Dam Meydanı

Amsterdam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Canal House De Schans, De Greenhouse, Free parking, Amsterdam Jewel Canal Apartments güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Park Mansion Centre, Jordaan Suite bed and bubbles, Garden Suite Centre. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Warehouse, Leidse Square Amsterdam Apartments, Leidseplein-Amsterdam Centre gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Amsterdam Hostel Orfeo, Hostel Cosmos Amsterdam, Amsterdam Hostel Annemarie tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Amsterdam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Amsterdam, kanalları nedeniyle kuzeyin Venedik'i olarak adlandırılıyor. Kanal turu yapılmadan yapılan bir Amsterdam turu kesinlikle eksik kalmış olur.

Amsterdam-3
Kanal manzarası

Amsterdam-4
Bot turu

Sıra çiçek pasajını görmeye geliyor. 1862 yılında kurulan pazar, dünyanın yüzen tek çiçek pazarıdır. Pazar ilk kurulduğunda çiçekleri kanal yolu ile şehre getirmek daha kolaymış. Ancak, günümüzde çiçekler artık kara yolu ile getirilmektedir. Satış yerleri kanalın üzerine sabitlenmiştir. Çiçek pasajında en çok satılan çiçek lale olmakla birlikte, birçok farklı cins çiçek bulmanız da mümkündür. Pasajda ayrıca birçok hediyelik eşya dükkânı da bulunmaktadır. Buradan bahçede ekmek üzere 1 file lale soğanı aldım. Ben 30 soğan bulunan fileyi tercih ettim ve yalnızca 7 Euro ödedim. Magnet ve lale soğanlarımı aldıktan sonra Red Light District'i görmek için pasajdan ayrılıyoruz.

Amsterdam-5
Çiçek Pasajı

Amsterdam-6
Çiçek Pasajı

Amsterdam-7
Magnet alırken

Son olarak Red Light District'e geliyoruz. Vücutlarını camekânların önünden teşhir ederek para kazanan kadınlarıyla ünlü olan cadde oldukça hareketli. Caddede ayrıca sex shop'lar ve porno tiyatrolar bulunuyor.

Amsterdam-8
Red Light District

Red Light'i da gördükten sonra Amsterdam gezimizi burada bitiriyoruz. Eşimin işlerinden dolayı, Hollanda için toplamda 3 günlük bir süremiz vardı. Ben bu 3 güne Delft ve Lahey’i da sığdırmak istediğim için Amsterdam'a yalnızca 1 gün ayırabildik. Bu nedenle müzeleri göremedik. En kısa zamanda müzeler için tekrar bir Amsterdam planımız var. Kendi deneyimimden yola çıkarak, şehri tamamen görmek istiyorsanız en azından 3 gününüzü ayırmanızı öneririm.