Google+

Arama formu

LONDRA, WEST MINISTER CITY

İngiltere parlamentosunu da içerisinde bulunduran Westminister City, Londra Metropolitan’ının içinde bir iç ilçe konumundadır. İlçenin yüzölçümü 21.48 kilometrekaredir.

Westminister Sarayı (Parlamento Binası), Lordlar ve avam kamarasından oluşan İngiliz parlamentosuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu saray Westminister semtinde Whitehall’da bulunan diğer kamu binalarının yanında yer almaktadır.

Sarayda yaklaşık 1.100 oda bulunmaktadır. Sadece koridorlarının uzunluğu toplam 4,8 kilometre olan bu saray 19.yy’da yapılmıştır.

Westminister Sarayı önünde Aslan yürekli Richard heykeli var. Westminister sarayı – manastırı ve Margaret kilisesi Unesco tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Yanındaki Big Ben saat kulesi ile muhteşem bir görüntü vermekte.

Londra bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Londra

Londra şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Haymarket Hotel, Firmdale Hotels, 41, Charlotte Street Hotel, Firmdale Hotels. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz The Bloomsbury Hotel, London Guest House, London Olympus Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Rest Up Hostel, Smart Russell Square Hostel, Smart Hyde Park Inn Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Londra aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Westminister Manastır kilisesi (West Minister Abbey) hem ulusal bir kilise hem ulusal bir müzedir. Gotik tarzda yapılmış olan bu kilise 19.yy mimarisinin çok güzel bir örneğidir. İçindeki Saint Edward şapelinde taç giyme törenlerinde kullanılan taht ve taçların bulunduğu ve de kraliyet ailesi fertlerinin mezar ve anıtlarının bulunduğu yeri gördük. Binanın güneyinde de şairler köşesi diye ayrılan bir bölüm var. Bu bölümde Shakespeare ve Dickens gibi önemli şahsiyetlerin de aralarında bulunduğu ünlü kişilerin anıt mezarları var.

Daha sonrasında St. Paul Katedrali’ne gidiyoruz. Bu katedral, Roma’daki St. Peter kilisesinden sonra dünyanın en büyük 2. kubbesine sahip. Winston Churchill’in de cenaze töreni bu katedralde yapılmış.

Aynı zamanda bu katedral, Prens Charles ve Lady Diana’nın düğün törenlerine de ev sahipliği yapmış. Londra Westminister'de konaklamak isterseniz Grange Rochester Hotel ve Grange Wellington Hotel otellerini tercih edebilirsiniz.

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...