Lozan Ouchy Semtı

Lozan’ın en popüler semti olan Ouchy, Cenevre Gölü kıyısında yer alan nezih bir bölge. Parkları, göl kenarı boyunca uzanan kafe ve restoranları, sahilde yer alan şatosu ve meşhur Olimpiyat müzesi ile Lozan kentinin en hareketli bölgesi. Özellikle bahar ve yaz aylarında bölgedeki hareketlilik de artıyor.

Cenevre gölü Fransa ile sınır olduğundan özellikle yaz aylarında Fransa’nın da çeşitli yerleşimlerine göl üzerinden vapur seferleri düzenleniyor. Vevey, Montreux, Thonon, Evian, Nyon, Morges ve Cenevre’ye Ouchy semtinden kalkan vapurlarla ulaşım mümkün.

Cenevre gölünün vazgeçilmez unsurları arasında göle ayrı bir güzellik katan kuğular yer alıyor.

Metrodan ya da halkın deyimi ile Ficelle’den indiğiniz gibi sizi ilk karşılayan Chateu de Ouchy oluyor.

Barok tarzında inşa edilmiş olan yapı 12.yy’a tarihleniyor. İlk olarak gözetleme kulesi olarak yapılmış, ardından şatoya çevrilmiş. Günümüzde otel olarak hizmet veriyor.

Göl kenarından yürüyerek Olimpiyat müzesine doğru ilerliyoruz. Bu keyifli yürüyüş esnasında göl kenarı boyunca olimpiyatlara katılıp kazananların resimleri sergileniyor.

Yine Olimpiyat Müzesine doğru ilerlerken sol tarafta Beau Rivage otelini görüyoruz.

Bu otelin en büyük özelliği Lozan antlaşmasının burada imzalanmış olması.

Ön tarafında güzel ve geniş bir bahçeye sahip olan Olimpiyat müzesi, biz gittiğimiz zaman maalesef tadilatta idi bu nedenle içerisini gezemedik.

Ama normal şartlarda Nisan – Ekim arası her gün 09:00 – 18:00 arası, Kasım – Mart arası Salı’dan Pazara 09:00 – 18:00 arası hizmet veriyor. Girişi ücretli olan müze spor tarihi üzerine kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

İçini gezememiş olsak da, bahçesi ve bahçenin her köşesinde yer alan heykeller de oldukça etkileyici idi.

Müzeden sonra biraz daha yürümeye devam ederek Ouchy Parkı, diğer adı ile Denento Parkı’na ulaşıyoruz. Yüzyıllık ağaçlara ev sahipliği yapan Denento Parkı, Lozan’ın akciğeri olarak biliniyor.

Parkın içinde bir Tayland Pavillonu yer alıyor. 16 metre yüksekliğindeki Tayland Pavillonu Tayland kralı tarafından Lozan kentine hediye edilmiş. Bunun sebebi de Tayland Kralının eğitimini Lozan’da görmüş olması.

Parkın içinde çok sayıda çocuk park alanı da bulunmakta. Çocuklar için oluşturulmuş bu oyun parklarının tamamı ağaç kütüklerinden yapılmış ve doğa ile uyumlu. Hiçbir plastik oyuncak yok bu alanlarda.

Tayland Pavillonu’ndan biraz daha devam edildiğinde zamanında gözetleme kulesi olarak yapılmış olan Haldimand Tower’ı görüyoruz.

Ouchy yakınlarında yer alan bir diğer önemli nokta ise Peter Brook ve Robel Wilson gibi ünlü yönetmenlerin eserlerinin de sergilendiği Vidy Tiyatrosu.

Burayı da gördükten sonra Montreux’a gitmek üzere metroya binerek tekrar Lozan tarihi şehir merkezine ve oradan da Lozan merkez tren istasyonuna gidiyoruz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni