Lviv Kentinin Ünlüleri

Tarihî, mistik ve bir rüya kent Lviv’de neredeyse her adım başında sevimli, keyifli bir kafe bulabilirsiniz, zira burası bir kahve şehri.

Ünlü restoranların dışında rastgele girdiğiniz bir mekân bile size umduğunuzun üzerinde hoş ve lezzetli tatlar sunabiliyor.

Lviv’i gezmeye başlamadan dün biraz söz ettiğim kafe ve restoranları ve ünlülerini, tabii deneyerek beğendiklerimi ve tavsiye edeceklerimi, paylaşmak istiyorum.

Champagneria X&X” adlı restoranın birçok özelliği, özel yemekleri olan bir restoran.

Pideden söz etmiştim, bizim pideyi andıran, hamuru biraz farklı ama çok lezzetli, ortası bol malzemeli, peynir, sebze ya da etli, üzerine yumurta kırılmış, biz çok beğendik, oldukça lezzetliydi, denemenizi tavsiye ederim. Menüde 2 ana yemek var, pide dışındaki diğer ana yemek yine özel, çok lezzetli çıtır bir ekmeğin arasında özel bir sosis, çeşitli soslarla servis ediliyor. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir restoran, fiyatlar çok uygun. Başlangıç olarak, seviyorsanız, harika istiridye deneyebilirsiniz. Her şey çok lezzetliydi, ayrıca yine çok uygun fiyata şampanya ya da prosecco eşliğinde keyifli bir yemek isterseniz, denemenizi tavsiye ederim.

Tavsiye edeceğim, memnun kaldığımız diğer bir restoran ise (Domuz eti ağırlıklı olduğu için yemiyorsanız mutlaka sorun) tarihî bir binanın altında mahzen gibi mistik, adeta bir Orta Çağ ortamını andıran bir ortamda odun ateşinde doyasıya et, özellikle kaburga yemek isterseniz “Arsenal Restoran”.

Rezervasyon yapmıyorlar, kapıda isim ve kişi sayısını kara tahtaya yazdırıp barda içkinizi yudumlayarak sıranızı bekliyorsunuz, mekân oldukça büyük, çok fazla beklemeden sıranız geliyor. Garsonumuz kendini tanıttıktan sonra kâğıt masa örtüsünü serdikten sonra, herkese önlük takıyor, önümüze de tabak, çatal ve bıçak resmi çiziyor :) zira bunların hiçbiri masamıza gelmiyor.

Kaburgaları ellerinizle yedikten sonra çeşitli yerlere yerleştirilmiş olan antika görünümlü çeşmelerde ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Kentin ünlü ve çok popüler restoranlarından biri de, birkaç gün önceden rezervasyon yapmanız gereken “Baczewski Restaurant”. Meydana açılan bir sokakta hoş bir mekân, kahvaltısı, et yemekleri, servisi ve likörleriyle ünlü, en pahalı yerlerden biri. (Kişi başı 65 TL ödedik.)

Bir öğlen keyifli bir yemek de meydana bakan “Atlas Restoran”da yedik. Tavsiye edeceğim restoranlardan biri.

Hediyelik eşyalar satan pazar da tam karşısına kuruluyor.

Bir gün de otel yerine dışarda kahvaltı etmek isterseniz dün de bahsettiğim “Lviv Croissants”ı tavsiye edebilirim. Çok lezzetli, hem pratik hem çok ucuz, kahve dâhil 10 TL.

Coffee Manufacturere’ın dışında ilginç bir kafe. Bana cazip gelmedi ve gitmedim, anlatayım kararı siz kendiniz verin.

Mazo Cafe (Masoch Cafe) - Sadece akşamları açık, kapının önünde ilginç bir heykel göreceksiniz, insanlar sarılıp fotoğraf çektiriyorlar. Bu kafe, aynı zamanda bir restoranmış, ancak gidecek olursanız yemeğin yanı sıra kırbaç ve tokat da yiyormuşsunuz, ama seksi kıyafetli garson kızlardan... Tokatlar sanırım ücretsiz :)

Adı üstünde Mazoşist Kafe.

Biz hemen yanında yine tarihî bir binada tarihî bir kafeyi tercih ettik, tam da bana göre doğrusu…Lviv Çikolata Fabrikası - Chocolate Factory – Tıpkı kahve üreticisi gibi sadece üretici değil... Komple binaya yayılmış, aynı binada hem üretim yapan, satan ve kahve içerken çikolataları tadabileceğiniz bir kafe. Eski ahşap bir bina, daracık ilginç merdivenlerinden tırmanıyorsunuz, giriş katı ve üzerinde el yapımı çikolata imal edilen atölye, üst katta çikolata satış yeri en üst kat da kafe, bir kahve içip çikolataların tadına bakalım. Müthiş lezzetler, tatmakla kalmayıp yurda dönünce ikram etmek üzere sevdiklerimiz için de satın alıyoruz.

House of Legends (Efsaneler Evi) – Mazo Kafe ve Çikolata Fabrikası’nın bulunduğu sokağın hemen arkasındaki sokaklardan birinde yine ilginç bir binaya gidiyoruz. Eski ahşap yapı, geçmişte baca süpürgecisi ve ailesinin yaşadığı evmiş. Girişte yine hediyelik eşyalar satan bir dükkân var. Sonra daracık merdivenlerden yukarı tırmanıyorsunuz, çatıdaki baca temizleyicisinin heykelin elindeki şapkanın içine para atıyorlar, isabet ederse dileğiniz oluyormuş.

Biz kahvemiz, tam karşısında minik ama çok sevimli kafelerden birinin, içinde meyve ağaçları olan, bahçesinde içmeyi tercih ettik. Doğru karar vermişiz, “Bizde sadece Türk kahvesi var” demesinler mi... Tam da aradığımızı bulmuş olduk, özlemişiz doğrusu. Hatta tam Türk usulü olsun diyerek fiyat pazarlığı bile yaptı bizimle, çok sevimli genç bir garson, kurabiye de ikram etti ve iyi bir bahşişi de hak etti tabii.

Pravda Bira Tiyatrosu – İlginç bir bira kafe daha. Müzeye çevrilmiş bir bira fabrikası. Giriş katı yüzlerce çeşit bira, bira bardakları, açacaklar, kısacası bira ile ilgili her şey, aksesuarlar satan bir market, bira üretim yerleri. Üst katlar ise, hepsi birbirinden değişik ve lezzetli biraları tadacağınız bar ve restoranlar, canlı müzik de dinleyebileceğiniz ilginç bir mekân, tiyatro tarzında bir Bira Evi. Meydana baktığı için üst katlarda cam kenarında oturmak keyifli.

Bu sokaklarda ise, yan yana, istemediğiniz kadar çok hediyelik eşya, kıyafet satan dükkânlar göreceksiniz, hepsinde de fiyatlar genellikle aynı.

Şimdi artık kenti ve görülmesi gereken önemli yerleri gezmeye başlayabiliriz.

Yazının birinci bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/lviv-unesco-dunya-mirasi-listesinde-tarihi-ve-sevimli-kent
Yazının üçüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/kucuk-sehir-lvivin-gormeden-gitmeden-olmazlariYazının dördüncü bölümü: https://gezimanya.com/GeziNotlari/heykeller-katedraller-ve-kiliseler-kenti-lviv

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.