Macar İncisi Budapeşte

Osmanlı egemenliğinde 150 yıl yaşamış Macar incisi Budapeşte'yiz.

Budapeşte binalarının çoğu bakımsız. Şehrin banliyölerinde kominizm döneminde yapılmış büyük ve çirkin toplu konutlar bulunuyor. Hepimizin bildiği gibi Macaristan 150 yıl kadar Türk hakimiyetinde kalmış. Fakat Türk yapılarının hemen hemen hepsi tahrip edilmiş. Bugün Sokullu'nun yaptırdığı Kiray Hamamı dışında herhangi bir sivil Türk eseri kalmamış.

Budapeşte'de Gezilecek YerlerEn önemli gezilecek yerlerden biri Kahramanlar Meydanı. Sonra Mathias Kilisesi... Kanuni Sultan Süleyman Budapeşte'yi fethinden sonra ilk namazını burada kılmış. Tabi ki sonra kiliseye dönüştürülmüş.

Budapeşte'ye gidilince yapılması gereken aktivitelerden biri de Tuna Nehri'nde tekne turu. Özellikle gece yapmanızı öneririm. Tuna Nehri boyunca farklı tur firmaları farklı fiyatlara yapıyorlar. Araştırıp öyle yapmanızı öneririm. Fiyatlar arası fark olabiliyor. Legendary isimli firmanın Türkçe anlatımı da var.

Tıpkı Venedik'te olduğu gibi burada da nehrin üzerinden birçok köprü geçmekte. Zincirli Köprü ve Ershebet en görkemli olanları.

Genel olarak Budapeşte, küçük ve sakin bir şehir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi burada da su genel sorun. Biz su alırken pembe kapaklı olanları tercih ettik. Bize en yakın tat bu geldi.

Şehrin sokakları oldukça büyük. Taksim'i aratmayan sokakları mevcut.

Estegon Kalesi'ne vaktiğimiz olmadığı için gidemedik. Ama gidenlerin çok etkileyici olduğu yönünde yorumları var.

Budapeşte'de Yemek
Gulaş çorbası milli çorbaları. Ekmeğin içini oyup, ekmeği tabak gibi kullanarak sunum ediliyor. Lezzeti de oldukça iyi. Sebze ve et karışımı bir çorba.

Budapeşte'de AlışverişAndrassy Caddesi'nde birçok ünlü markayı bulmak mümkün. Ama Türkiye ile kıyaslandığında çok da ucuz olduğunu söyleyemeyeceğim.