Malta Ulaşım Rehberi

Ulaşım Malta'da otobüslE. Ben nedense gitmeden önce en çok bu konuda kastım, acaba otobüsleri bulacak mıyım, doğru yere gidebilecek miyim diye... Hiç kasmaya gerek yokmuş!

Havaalanından X3 numaralı otobüsle Qawra'ya gidebilirsiniz. Biz burada kaldık da o bakımdan giriş buradan oldu :) Her saat başı var. Qawra'dan da karşılıklı aynı şekilde ama Qawra'dan 16:00'ya özel bir de ek sefer koymuşlar: 16:03. Neden diye sormayın çünkü ben de bilmiyorum. 

X'ler havaalanı otobüsleri; X2 Sliema, X4 Valletta, X1 Mellieha (kumsal plajların olduğu kuzey kısım), bir beşinci yok mu diyenler için 201 No'lu otobüs var uçaktan iner inmez Mdina'ya gidecekler için (eski başkent).

Havalimanından taksiye binmek isterseniz 20-25 Euro'ya götürüyorlarmış. Havalimanı çıkışında taksi durağı ve asılı bir tarifesi varmış. Ben kullanmadım ama benden bir hafta önce Malta'ya giden arkadaşım kullanmıştı.

Biz yine de gelişte kendimizi germeyelim dedik, otel de bize gelmeden bir gün önce mail atmıştı isterseniz size kişi başı 10 Euro'dan transfer ayarlayalım diye, eyvallah dedik. maltatransfer.com'dan ayarlamışlar. Havaalanında bagajların teslim edildiği yerde bir yetkili duruyor, sizi bir sonraki yetkiliye yönlendirmek üzere. Sonra orada gidip az bekliyorsunuz, sizi alıyor şoför bey gideceğiniz yere bırakıyor. Bu paylaşımlı bir shuttle.

Sonra biz hep otobüs kullandık. Valletta genelde aktarma noktası; önce oraya, oradan bir sonraki noktaya şeklinde ulaşım. Biletler 2 Euro (kış tarifesi 1,5 Euro) ve şoförlerden alınabiliyor. Bilet gişesinden de alınabildiğine dair bir rivayet duyduk ama gişedeki görevli bile otobüs şoföründen almamızı söyledi. 

Biz 4 gün kaldık 15 Euro'ya 12 kullanımlık bir kart aldık, bir nevi Malta akbili. Bir sene boyunca ne zaman istersek kaç kişi kullanacaksak kullanabilirmişiz. Haftalık kartlar da var, daha uzun kalacaklar için.

Bir de otobüs şoförleri ücretleri bozuk para olarak kabul ediyor, elçiye zeval olmaz.

Biletler iki saat geçerli; yani binince atmayın bir sonraki otobüste sadece gösterip geçebilirsiniz. 

Genelde otobüsler Valletta'dan aktarıyor ama Qawra'dan direkt Golden Bay'e (kumsal plajlardan biri) veya Mdina'ya (İmdina okunurmuş) da otobüs var.

 Uzun bir bilgilendirme seansı oldu ama ben kastım sizler kasmayın istedim. 

P.S. 1 Malta eriği aslen Çinliymiş, hangi akıllı buna Maltalı dedi yahu? Fakat erik hep bir seferi; önce Japonlar meşhur etmiş, Çinlilere geri pazarlamış, oradan da Akdeniz iklim özelliği olan her yere yayılmış

P.S. 2 Görseller tabi ki Malta'dan genel görünüm. 

Başak Ebcim

Yazar Hakkında

Başak Ebcim

Gezmelere doyamayan kahve bağımlısı...hayat gezince güzel :)