Google+

Arama formu

MANYARA GÖLÜ ULUSAL PARKI'NDA DOĞA İLE İÇ İÇE

Bu yazı Gezimanya üyesi GEÇKİN GEZGİN tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Altıyüz metre yüksekliğindeki dik kayalıkların oluşturduğu Büyük Çatlak Vadisi (The Great Rift Valley)* içinde 50 km. uzanan paslı altın rengindeki, Ernest Hemingway’in de “Afrika’da gördüklerimin en güzeli” olarak övgüyle söz ettiği sodalı bir göl olan Manyara Gölü manzara açısından tam anlamıyla bir mücevher.

Lake Manyara

Su seviyesinin yüksek olduğu dönemlerde 200 kilometrekaresi göl olan 330 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor.

Lake Manyara-1

Lake Manyara bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Manyara yoğun doğal yaşamı izleyebilme olanağı sunması açısından Tanzanya safari deneyim dünyasının minyatür bir hali. Bizim rehberin tanımıyla da Manyara safari deneyiminin çorbası, Serengeti ana yemeği ve Ngorongoro da tatlısı.

Lake Manyara-2

Girişten itibaren cangıla benzer bir orman içinde buluyorsunuz kendinizi.

Lake Manyara şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Kizumba Camp site. Bir de booking.com'un Lake Manyara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Lake Manyara-3

Maun ağaçları arasında koşuşturan sevimli mavi maymunlar sizi ilk karşılayanlar.

Lake Manyara-4

Sonrasında zürafalar, zebralar, impalalar, vervet maymunları, deve kuşları, filler ve çok değişik kuş türü, özellikle Mısır Kazı (Alopochen aegyptiacus) çok hoş görüntüler sunuyor.

Lake Manyara-5

Lake Manyara-6

Lake Manyara-7

Göle çok yaklaşılamadığından hayal meyal seçilebilen binlerce flamingo yeterli ekipmanla olağanüstü kareler yakalamaya elverişli.

Lake Manyara-8

Damara dik-dik (Madoqua kirkii) adındaki sevimli antilop görülmeye değer. Su aygırlarının bulunduğu gölete benim yaptığım gibi pek yaklaşmaya kalkmayın, zira etrafta pusuda aslan olabilirmiş.

Lake Manyara-9

Çıkışta onlarca bireyden oluşan büyük bir babun sürüsü sizi uğurluyor. Tabii bir başka seferde belki de ilk karşılayanlar olabilirler…

Lake Manyara-10

Bunlar bizim gözlemleyebildiklerimiz. Karşılaşabileceğiniz çeşitler içinde bushbuck, buffalo (Afrika mandası), öküz başlı antilop (gnu veya wildebeest), klipspringer, çizgili firavun fareleri gibi cinsler var. En görülmeye değer ise sanırım Manyara’nın efsanevi, ağaçlara tırmanabilen aslanları olacaktır.  

Günübirlik değil de daha uzun soluklu kalınmak istenirse ulusal park içinde ve gölü gören kartal yuvası konumunda Büyük Çatlak Vadi’nin yükseltilerinde konaklama olanakları var.   

Ulusal Park’a gidiş yolunda ve parkta çektiğim bazı karelere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf için;
GOOGLE+
https://plus.google.com/photos/104633458679852151205/albums/5852524844493408129
PICASA
https://picasaweb.google.com/104633458679852151205/MANYARAGOLUULUSALPARKINaGIDISVeSAFARI21012013


GEÇKİN GEZGİN kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

GEÇKİN GEZGİN

A. RÜŞTÜ HATİPOĞLU (GEÇKİN GEZGİN) Rüştü öyle bir fanidir ki, neredeyse bebekliğinden beri gezgindir… Ankara-Polatlı yolunda gördüğü çingene obaları ona bu virüsü aşılamıştır. 51’in bir Haziran gününde dünyamızı rahatsız etmeye başlamıştır. Gezmiş, tozmuş, okumuş ve sonunda gariban bir memur olmuştur… Bakmış ki memurluk onun harcı değil,...