Mavi Dünya Mykonos

Yaz planlarınız için size renkli, hareketli ve serin kalabilen, Ege'nin kalbi Mykonos'u önermek isterim.

IST'den Atina aktarmalı, Ankara, İzmir ya da SAW'dansa direkt Mykonos'a uçabilir ya da gemi turlarıyla bu güzel sahillere demir atabilirsiniz.

Tatil dersek!

Ne kadar yorulmuş olursak olalım, tatil demek yalnızca yatmak uyumak kitap okumak filan değil; olağan düzenimizden kaçmak ve farklı ortamlarda farklı aktivitelerde bulunmaktır tabi ki.

Üstüne bir de;Ege'nin masmavi serin sularında rahatlamak,
Palmiyelerin gölgesinde uyumak,
Araba geçemeyecek darlıktaki şirin sokaklarda kaybolmak,
Deniz ürünlerinin en güzel hallerini taverna müzikleriyle tatmak,
Rüzgar gülleriyle rüyalara dalmak,
Maviye, beyaza, griye doymak demektir.
Tatil, Mykonos demektir.
 
Mykonos hep anlatıldığı gibi köpük köpük çılgın beach partiler, lüks mağazalar ve sosyetik ünlülerle dolu. Benim "Deniz, Güneş, Kum" beklentimin üstüne bir de güzel manzara, temiz sokaklar, sabahlara kadar süren partiler, şovlar ve leziz restoranlar da eklenince, seyahatiniz hayat boyu unutamayacağınız anılarla doluyor.

Adanın formatı gereği 17:00'den önce sokaklar bomboş. Deniz+güneş siesta dinlenmesi sonrası etraf hareketleniyor. Akşam yemeği ardından da geceleri party animal modunda sürüyor.

Benlik değil ama, "Aaa Kübracım, gelmişken gezelim görelim tarih kokusuda alalım" derseniz, Apollon ve Artemisin doğduğu varsayılan Delos adası Mykonos'un yanı başında yer alıyor. Antik tiyatro ve benzeri bir sürü yapı var. Tekne turuyla bu küçük adaya varabilir, Apollon tapınağı, Aslanlar tepesini rehberler eşliğinde gezebilirsiniz.

Nitekim, bu tarihi mekanlar biraz kurak ve sıcak, elbetteki yaşlı kategorisinde değilsinizdir ama yinede yaşınız azıcık olgun kategorisini geçiyorsa, şemsiye ve suyunuzu çantanızdan eksik etmeyin derim :)

Adada nerede kalalım derseniz; biz Saint John Hotel Villas'ta kaldık. Fotoğraftaki manzaradan da görüleceği üzere harika bir tesis. Adanın Agios Loannis bölgesinde kalıyor, merkeze taksiyle 8-10 dk.

Ne yiyelim derseniz, malum Ege, yemeklerin tümü hafif ve zeytinyağlı. Mezeleri harika, deniz üzünleri müthiş. Gece kulüpleri ya da sahillerdeki kokteylleri efsane.

Deniz ürünü severseniz tek önerim Sea Market. Deniz kenarında yel değirmenlerinin altında yer alıyor. Mükemmel bir manzarası var. Rakamlar ve lezzetler diğer restorantlara göre biraz yüksek olabilir, hak ediyor. 
 
Ne yapmadan dönmeyelim derseniz de sakın eğlenmeden ve dinlenmeden dönmeyin. Burası cennet gibi, umarım herkes gidebilir!

Sevgiler,Kub.