Milano: Moda ve Sanatın Kenti

Milano'ya THY, Pegasus ve Alitalia'nın direk seferleri ile 3 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz. Milano’yu ziyaret etmek için en güzel zaman İlkbahar ve sonbahar mevsimleri.

Kente adımınızı attığınız gibi şık giyimli kadın ve erkekleri dikkatinizi çekecektir. Bir banka oturup caddeye şöyle bir baktığınızda sanki günlük yaşam koşuşturmacası burada podyuma taşınmış gibi.

Kentte görülmesi gereken en dikkat çekici yer Duomo Meydanındaki Duomo katedrali. Duomo meydanı olarak geçen meydanda katedralin hemen karşısında heykelin hemen yanına oturup keyifle etrafı izleyerek vakit geçirebilirsiniz. Yine Duomo meydanında bulunan tarihi Galleria Vittorio Emanuelle binası içinde lüks mağazaları barındıran alışveriş merkezi; cam kubbe tavanı ve tarihin izlerini barındıran mimari yapısıyla baş döndürücü güzellikte. Çarşının tam merkezine gelen noktada yer döşemesine işlenmiş boğa figürünün testisleri üzerinde topuğunuzla bir seferde tam tur dönerseniz; kişiye bereket getireceğine inanılıyor. Hurafelere inanmaya meyilli bir insanoğluyuz. Haliyle de hayvanın testisleri yerine çoktan oyuk açmışız bile.

Duomo'dan sonra Corso Como’ya doğru gidebilirsiniz. Bizim tabirimizle bit pazarının bulunduğu bu bölgede de gezmesi oldukça keyifli. Yorucu geçen bu turistik geziden sonra, yorgunluk atmak için Navigli’ye geçebilirsiniz. Bu bölge özellikle gece hayatının yoğunlukta olduğu bölge. “Happy Hour” denen her gün 18.00 – 21.30 saatleri arasında iş çıkışında takım elbisesiyle yakışıklı beylerin ve hoş bayanların bir arada içkilerini yudumladığı keyifli görüntüler eşliğinde siz de içkinizi yudumlayabilir, aparatif yiyeceklerden tadabilirsiniz.

Şehir içinde ulaşım daha çok metro ve otobüslerle sağlanıyor. Bize kalırsa tek ihtiyacınız olan kalacağınız süre boyunca geçerli olabilecek bir metro kartı geri kalanını unutun, çok kısa sürede bir ucundan diğer ucuna gitmeniz mümkün.

Eğer opera, bale yada klasik müzik seviyorsanız, La Scala Operası’ndaki programı mutlaka önceden kontrol edip, bilet almalısınız.

Sokaklarında tarih ve sanat gizli bu kenttin en önemli müzeleri; Museo Poldi Pezzolli ve Museo di Milano.

Tarihi kalesi “Castello Sforzesco”, Duomo’dan sonra kentin ikinci en etkileyici yeri.

Dünya modasının kalbi olan Milano’da İtalya’nın en önemli moda evleri bulunuyor. Girdiğiniz her mağazada farklı tasarımcının elinden çıkmış farklı tasarımlar yer alıyor. Tabii fiyatlar uçuk seviyelerde.

Yılın her dönemi sanat, tasarım ve moda fuarları düzenleniyor.

Vaktiniz olursa ve eğer ilgilenirseniz Milano güzel sanatlar akademisinin bahçesinde oturup öğrencileri gözlemleyebilirsiniz. Her birinin elinde bir kağıt bir de kalem, bir şeyler çiziyorlar.

Milano’da öğle yemeğini saat 15:00’ten önce yemekte yarar var. Fast food tarzı yemek yapan yerler dışında diğer restoranlar genel olarak saat 15.00-19.00 arası kapalı oluyor.

Milano’ya yakın konumda olan Como gölünü mutlaka ziyaret edin. Bu göl çevresinde şirin bir yerleşim bölgesi ve gölün üzerinde işleyen vapuru andıran büyük teknelerde, hem göl üzerinde seyredip hem de keyifli bir akşam yemeyi yiyebilirsiniz.

Emre Tokgoz

Yazar Hakkında

Emre Tokgoz

80'lerin sert bir kış gününde Ankara'da dünyaya gelmiştir.