Miniaturk İstanbul

İstanbul gibi bir çok kültüre şahitlik etmiş, onları içine sindirmiş bir şehir de müze gezmek; bana göre dünyanın en keyifli etkinliklerinden biri. Bu şehir de sanat adına, bilim adına o kadar çok eserle karşılaşıyorsunuz ki ''Bu kadar muhteşem eserlere sahip olup, kendimizi nasıl geliştiremeyiz?'', ''Nasıl sanatta ve bilim de dünya devi olamayız!'' diyorsunuz.

Tabi ülkemizdeki bu güzellikleri ve çeşitliliği sadeceİstanbul'a toplamak; diğer şehirlerimize haksızlık olur. Ülkemizin her karışından sanat, tarih ve doğa güzellikleri fışkırıyor. Fakat maalesef ki bu muhteşem güzellikleri görebilmek için yeterince zamanımız ya da imkanımız olmayabiliyor. O vakit n'apıyoruz? Tüm Türkiye'yi ayağımıza getiren müzeye yani Miniaturk'e gidiyoruz.

Her müze gezimde olduğu gibi, belli başlı kısımları koymaya çalışsam da ''Ay şu eksik kalmasın.'' ''Ama bu da çok güzel!'' diye diye müzenin bir çok bölümünü koymuş oldum. Lakin ''Müze budur ya, bundan ibarettir.'' diye düşünmeyin sakın! Belki fotoğraf olayını biraz abarttım ama bazı önemli sayılan bölümleri de sizin müze gezinize bıraktım :)

Miniaturk'te ilk durağımız ANITKABİR. Daha önceden Anıtkabir'i birkaç kez canlı görme fırsatını bulmuştum ama yüz kere de gitme fırsatını bulsam bu yapıya bakmaya doyamam.

Şimdi geçelim Hacı Bayram Camii ve Augustus Tapınağı'na :) Kendileri birbirlerinin bitişiğinde olan iki yapı ve Ankara'da bulunuyor.

Başkentimiz güzel lakin birazda Karadeniz'e doğru gitmekte fayda var. Mesela dünya kültür miraslarımızdan biri olan Safranbolu evlerine. Gerçekte hem görüntü güzelliği hem de depreme dayanıklılığı ile meşhur olan Safranbolu evlerini Miniaturk de es geçmemiş.

Seyhan nehri üzerine kurulu Taş köprü'de Miniaturk'ün olmazsa olmazlarından. Adana'nın simgesi olan bu muhteşem eser bende ''Umarım bir gün gerçeğini de görürüm!'' hissi uyandırdı açıkçası :) 

Tabi benim gibi bir gezgin için gitmediğim her yer gezilmesi gereken yeni bir destinasyon. Mesela Taş köprüden Halil Ül Rahman Camii ve Balıklı Göl tarafına geçince ''Büyük bir Akdeniz ve GAP turu yapılmalı!'' diye düşündüm kendi kendime :)
 
 

Zaten bu yapıları görüp de düşünmeyen bizden değildir! :) Şimdi geliyoruz ; İskenderi ile ünlü bir şehrimize. Yani nereye? Bursa'ya :) Bursa'da yapılış nedeni ile en ilgimi çeken cami olan Ulu Cami'ye de Miniaturk'un en güzel yerlerinden biri ayrılmış. Bu arada Ulu Cami'nin yapılış nedenini bilmeyen varsa kısaca açıklayayım; Yıldırım Beyazıt Niğbolu kuşatmasını kazanırsa 20 cami yaptırmayı vaad eder. Zafer onun olur ve sonrasında damadının tavsiyesi üzerine 20 cami yerine 20 kubbeli cami yaptırır.
 

Muhteşem tarihi eserlere sahip olan bir diğer şehrimiz İzmir'e geçiyoruz şimdi. Efes'te bulunan Artemis Tapınakları o muhteşem eserlerden çok güzel bir örnek.

 
    
Ya da Meryem Ana kilisesi. Bu yapıları gezmeden ''İzmir'e gittim.'' diyemem ben şahsen :)

Peki Ege bölgesindeki güzellikler sadece İzmir'den mi ibaret? Tabi ki hayır! Pamukkale travertenlerini görmeden Ege turu olur mu hiç?

Yazımın başında ''Ülkemizin her yerinden güzellikler fışkırıyor!'' diye boşuna demedim. Bu sene Karadeniz turumun rotalarından biri olan Amasya'da seyahat etmeniz gereken yerlerden biri. Hatta yazımda''Denizsiz şehirleri şehir olarak kabul etmeyen ben , bir nehre tav oldum.'' demiştim. Öyle güzel, öyle ihtişamlı...

Mardin... Şu fotoğraftan sonra fazla bir şey dememe gerek yok her halde. Şöyle bir memleketi görüp de kim GAP turuna çıkmak istemez ki?

Bu arada Miniaturk'te sadece Türkiye'deki değil dünyadaki eserlerimizde sergileniyor. Bunlardan biri Kudüs'teki Kubbet-üs Sahra.

Dış kısmında bulunan tarihi yapılardan sonra şimdi de iç kısmına giriyoruz. Burada Atatürk ve zaferlerimiz ile ilgili fotoğraflar ve canlandırmalar bulunuyor.
 

Aynı zamanda da ''Kristal İstanbul'' diye bir bölüm var. Bu bölümde de İstanbul'daki önemli yapılar kristal şeklinde sergileniyor.

Kısacası; Miniaturk böyle renkli bir müze :) Elimdeki fotoğrafların bir çoğunu da koymamaya çalıştım ama dediğim gibi yine kendimi biraz kaptırmış olabilirim. Umarım sizin de yolunuz bu güzel müzeye düşer ve küçük bir Türkiye turu yaparsınız :)

Sevgilerimle...