Minsk: Komünizm Dönemi Evlerinde Yaşamak

Pasaport kontrolden geçtik, valizlerimizi aldık ve bizi burada kiraladığımız eve götürecek şoför ve aynı zamanda rehberimiz ile buluşmak için dışarı çıktık.

Yuri ile tanışıyoruz, 35-38 yaşlarında çok temiz giyimli ve İngilizcesi çok düzgün biri. Gülümseyerek bizi karşılıyor ve arabaya binerek yola çıkıyoruz.

Beyaz Rusya, ya da resmi adıyla Belarus doğal güzelliklere ve zengin tarihe sahip eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ile sınırı vardır. Ülke Türkiye’nin üçte biri kadar. Nüfusu ise 10,3 milyon kişi. 6 eyaletten oluşuyor. Sadece Minsk’in nüfusu 2 milyon kişi ile ülkenin beşte birini barındırıyor. İkinci büyük şehri ise Gomel.Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanıymış. 1991''de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, Avrupa''da Rusya Federasyonu ile beraber idam cezası veren tek ülkedir.

Yuri’nin anlattığına göre, Beyaz Ruslar, şu anda Rusya’dan ayrılmış olmaktan mutsuzlarmış, özellikle de doğalgaz krizi sonucunda halk ekonomik anlamda zor koşullar ile karşılaştığından Beyaz Rusya yönetimi tekrar Rusya ile birleşmek için görüşmeler yapıyormuş.

Beyaz Rusya denize kıyısı olmayan düz bir ülke. Belarus’un en yüksek noktası, 345 metre yükseklikteki Dzyarjınskaya Hara (Dzyarjınsk Tepesi)’ymiş.

Ülke’nin %40’ı ormanlar ile kaplı. Kayın ağaçlarıyla bezenmiş koruluklar, geniş yeşil düzlükler ve engebeli araziler, tahtadan yapılmış evlerden oluşan panoramik köyler, yoğun ormanların arasına gizlenmiş geniş bataklıklar ve binlerce göl, ülke coğrafyasının ana temasını oluşturuyor. Çok sayıda nehir (Yaklaşık 4.000) ve 11.000 göl var. En önemli nehirleri: Neman, Priyat ve Dinyeper. En önemli gölü ise Raubichi yakınlarındaki Minsk Gölü... Bu gölün içinde çok sayıda adacık var ve etrafı gür çam ağaçlarıyla çevrili. Ülkenin kuzeyinde bulunan Braslav Göl Bölgesi, bot/ kano gezintileri için harika bir fırsat. Bu ormanlık bölgede yer alan onlarca gölün çoğu, birbirlerine kanallarla bağlanıyormuş. Dolayısıyla bol miktarda bataklıkta var, ancak sivrisinek tahmin edildiği kadar çok değil. Hem iklim şartları hem de ilaçlamanın olumlu etkisi var.

Biz kayın ormanlarının arasından geçen otobandan ilerleyerek şehrin merkezine geldik. Hava alanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 70 km. Burada transfer ücreti olarak gidiş-dönüş 50 Euro verdik.

Burada kiraladığımız ev, eski komünizm döneminden kalma devasa bir apartmanın içinde. Sadece tek apartmanın boyu belki de 100-120 metre uzunluğunda. Evimiz burada da oldukça merkezi Zafer Meydanının (Pobedy – Victory Square) ortasındaki Zafer anıtının (Sönmeyen Ateş) çaprazında. Yuri ile birlikte apartmanın kapısının önüne geldik. Binalara girişte güvenlik çok sağlam. Önce dış kapı şifresi... Girdik ve apartmanın içindeyiz. Ama itiraf etmeliyim ki, apartmandan içeri girdiğimizde “Eyvah biz nereye geldik” dedim. Apartmanın içi çok bakımsız. Duvarlardaki sıvalar bile dökülüyor. Posta kutuları kırılmış, bir kısmı duvara asılı ama yan yatmış duruyor. Dairemiz 2. Katta. Bu katın girişinde de yine bir demir kapı var, ama asma kilitli değil, yine elektronik kilitli. Bunu da açıp, evin kapısına ulaşıyoruz. İçimde bir heyecan var tabii ki, çünkü ne çıkacak bilmiyorum. Evet eve girdik, içi gayet güzel... Tüm eşyalar yepyeni, modern dekore edilmiş, jakuziden micro-dalga fırına kadar her şey var. Kapının içi ile dışı tam bir tezatlık oluşturuyor. Minsk seyahatiniz sırasında kalabileceğiniz hizmet kalitesi yüksek şehir gezi noktalarına ulaşımı kolay Minsk Apartment Service Luxe class ve Boutique Hotel Buta gibi oteller mevcut.

Yuri anahtarları bize teslim etmeden önce bizi kapıyı kimseye açmamamız konusunda uyarıyor. Diyor ki, “kapı çalarsa, kapı deliğinden bakın, polis bile olsa kapıda kapıyı açmayın” Bir de onu ne zaman istersek arayabileceğimizi söylüyor. Bu uyarı beni şaşırttı işte! Gelmeden önce bu ülke ve Minsk ile ilgili yaptığım araştırmalarda “Minsk, gecenin bir yarısı sokaklarda yalnız başınıza güvenle dolaşabileceğiz bir şehir. Sadece başkentte değil, tüm ülkede hiç bir darp, gasp, soygun olayına rastlanmıyor. Ülkede resmi polisten fazla sivil polis olduğunu Beyaz Rusya halkı gibi sizin de bilmeniz önemli!” diyordu. Eee yani şimdi 2 alternatif var: ya ülkede ciddi bir suç oranı var ama kayıtlara geçmiyor, ya da Yuri bizi fena şekilde kandırdı. Artık hangisi doğru olsa da her zaman düşündüğüm bir şey vardır; “Olacağı varsa olur” ama özgürlüğünü kısıtlamadan, riskleri aklından çıkarmadan, temkinli olarak gezebildiğince gez.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni