Muhteşem Doğa Güzellikleriyle Kafkasör Yaylası

Geçmişte işim dolayısıyla 1 sezon Rize Fındıklı’da yaşadım. Bu zaman zarfında Karadeniz’in güzelliklerini görme fırsatım oldu. Beni en çok etkileyen yerlerin başında ArtvinKafkasör geliyor.

Ağustos ayında kamp yapmak için 10 gün süreyle Kafkasör Yaylası’na çıktık. O zamana kadar görmediğim hatta bilmediğim bir yerdi. Artvin, Karadeniz’in sonu ve Gürcistan sınırında olduğu için ulaşım uzun sürebiliyor. Gidiş sırasında burada 10 gün ne yapacağız diye düşünürken etraftaki manzara karşısında minibüs içinde sessizlik hakim oldu. Etraf o kadar yeşildi ki insan gözünü alamıyordu. Bir de yağmurun üstüne güneş açınca oluşan gökkuşağı off seslerinin yükselmesine sebep oldu (ayrıca virajlı ve tehlikeli yollardan gidiyorduk).

Fotoğraf: www.artvinliyiz.net

Rengârenk ağaçlar, yemyeşil çimenler, sapsarı çiçekler ahşaptan yapılmış yayla evleri, kaldığımız yerdeki bungalovlar hepsi birbirini tamamlar nitelikteydi. Kamp boyunca yaylada hem spor yaptık hem dolaştık. Bütün güzelliklerine şahit olduk. Zaman zaman kaybolduk. İnsanlarıyla muhabbetlerimiz oldu. Onlardan bilgiler aldık.

Özellikle Temmuz ayında yapılan festival büyük bir şenlik içinde gerçekleşiyormuş. Festivalde; boğa güreşleri (yalnız boğalar ve insansız) yapılıyormuş, halk oyunları oynanıyormuş çeşitli müsabakalar ve etkinlikler yapılıyormuş. İnsanlar çadırlarını kurup festival süresince buralarda konaklıyorlarmış. Büyük bir cümbüşe sahne oluyormuş festival. Tabi bu etkinliklerin olmasının tek sebebi Kafkasör’ün müthiş doğası. Tertemiz bir hava, insan havayı iliklerine kadar çekmek istiyor. Üzerlerine sanki tüm renkler atılmış gibi duran rengârenk ağaçlar (özellikle yağmur sonrası güneş çıktığında) var. Kısacası burası cennet ülkemizde görülmesi gereken özel yerlerden biri.