İstanbul'da Kahvaltı

Merhabalar, bugün size yine çok sevdiğim bir mekân tecrübemi aktarmak istiyorum; Namlı Gurme Karaköy. Daha “KAHVALTI TOP 10” listemin çiçeği burnunda ama o listeye 3 numaradan Namlı Gurme Karaköy'ü dâhil edebilirim :)

Öncelikle anlatmaya manzaradan başlayacağım : ) [ Manzaranın üzerinde çok duruyorsun diyenlere inat! :) ] Çünkü manzara benim için hayati bir önem taşıyor. Gerçek bir kahvaltısever için de öyle bence... İnsanlar dünyanın bir ucundan kalkıp Boğaz’a kahvaltı için neden geliyor? Uzun yol sevdalarımı var, tabi ki hayır! Önümde doyurucu bir kahvaltım, yan tarafa baktığımda masmavi bir deniz olmadığı sürece ne anladım o kahvaltıdan? Neyse lafı çok uzatmadan başlıyorum. Namlı Gurme'ye gidip deniz manzarası görmek istiyorsanız kesinlikle oturmak için köşeleri tercih edin! Kıyıdan köşeden de olsa o muhteşem deniz manzarası görünüyor. Tabi bu dediğim hafta sonu zor olabilir çünkü ben Çarşamba günü giden biri olarak bir ara “Nerede oturacağım?” durumları yaşadım ama şanslıydım masalardan ikisi boşaldı hemen :)

Namlı Gurme'nin kahvaltı mantığı ve lezzeti kısmına gelince; Namlı Gurme'ye gittiğinizde kahvaltı tabağınızı kalkıp sizin seçmeniz gerekiyor. Benim gibi oturup “Bana kimse ne istiyorum diye sormayacak mı ya?” triplerine girmeyin :) Çünkü sizi fark ettiklerinde tek sordukları şey “Ne içersiniz?” oluyor. Tabi bu acı gerçekle yüzleşince kalktım, kahvaltı tabağıma koyulacakları belirlemeye gittim. Bir de şöyle bir gerçek var ben de hiç sevmem bu şekilde kahvaltıyı :( Getir koy önüme işte ne varsa yiyeyim :) Ben seçince “Ay şunu yemem!”, “Yok, bunu da yemem!”, “Alsam şimdi yemeyeceğim, ziyan olur!” diye diye birkaç şey tabağıma koyduruyorum, bitti! Tabağıma bakın zaten anlarsınız.

Bir de orada dikkatimi adını ilk kez duyduğum bir peynir çekti; Abaza peyniri. Denemek istedim ama adını söylemeye utandığım için isteyemedim :) Ama cesaret edebilseydim bu tabakta Abaza peynirim de olacaktı. Kısmet değilmiş.Lezzet kısmına da değinecek olursam; yediğim her şey lezzet olarak standardın üstündeydi. Tamam, belki belli tatları olan şeyleri yedim ama ben ne kaşar peynirleri, ne salamlar, ne normal peynirler gördüm daha doğrusu yedim :) O yüzden Namlı Gurme'nin lezzetine dil uzatmak yanlış olur.

Son olarak fiyat kısmına geleyim; bu tabağa ve ekstra çaya 21,75 TL verdi. Fiyat konusundaki kararı size bıraktım. Tamam, aşağı yukarı fiyatlar bu ama yanımdaki çiftin de dediği gibi bu paraya Boğaz’da 10 numara kahvaltı yapılırdı :) Ama siz ben boğaz falan istemem Karaköy'ü isterim derseniz de tavsiye ederim!

Sevgilerimle…