Nehirler Diyarı Kolombiya ve Bogota Hakkında

Doğuda Venezuela ve Brezilya, batıda Pasifik okyanusu, kuzeybatıda Panama, güneyde ise Ekvator ve Peru ile sınırı olan Kolombiya’nın yüzölçümü 1.141.748 km2 dir. 46 milyon nüfusu ile Güney Amerika’nın Brezilya’dan sonraki ikinci kalabalık ülkesidir.

Kolombiya Güney Amerika’da her iki okyanusa; yani Atlas ve Pasifik okyanuslarına sınırı olan bir ülke. Ülkenin Atlas Okyanusu kıyılarında bulunan, denize sıfır mesafedeki SANTA MARTA tepelerinin yüksekliği 5.700 metreyi bulmaktadır. Bu özelliği ile Santa Marta dünyada denize sıfır noktasındaki en yüksek dağ olma özelliği taşıyor. (Everest’in gövdesi 5.300 metre yükseklikteki bir plâto üzerinde yer alıyor.)

Resmi dili İspanyolca ve İngilizce olan Kolombiya’da para birimi Kolombiya Pezosu’dur (COP). Bir dolar yaklaşık 1.700 – 1800 COP. Türkiye’den 7 saat geride olan ülkenin uluslararası telefon kodu: +57’dir.

Başkent Bogota, ülkenin en kalabalık şehridir. Diğer önemli şehirleri Medellin, Cali ve Barranquila’dır.

Kolombiya’nın geniş coğrafyasında 1.600’ün üzerinde nehir var. Devamlı yağan yağmurlar da nehir sayısının fazlalığında bir etken.

Toprakları hem yer altı kaynakları açısından hem de tarım ürünleri açısından oldukça zengin.

En önemli yeraltı zenginliği zümrüt. Zümrüt bakımından üretim ve ihracat olarak dünyada ilk sırada. Petrol, doğalgaz, kömür, demir, nikel, altın ve bakır açısından da hatırı sayılır bir zenginliğe sahip olan Kolombiya, Amerika’ya en çok kömür satan ülke konumunda.

Tarım ürünlerinde ise ilk sırada tabii ki meşhur Kolombiya kahvesi yer alıyor. Kahve üretim ve ihracatı açısından dünya sıralamasında bir numara. Muz üretimi bakımından ise dünyada üçüncü.

Dünyadaki bitki ve hayvan çeşitlerinin en az %15’ine sahip olan Kolombiya, çiçekçilik açısından da hatırı sayılır bir yere sahip. Amerika’ya giden toplam çiçeklerin yarısının bu ülkeden gittiği söyleniyor.

Ülkenin tarihi, klasik Latin Amerika tarihi ile örtüşüyor. İspanyolların ülkeye gelip yerleşmesi 1532’ye rastlıyor. Ardından 1538 senesinde İspanyollar, Bogota kentini kuruyorlar.

Yıllar sonra, 1822 yılında SİMON BOLİVAR’ın İspanyollar’a karşı başlattığı savaş neticesinde Venezuela, Peru ve Panama’yı da kapsayan GRAND KOLOMBİYA adlı ülke kuruluyor. Bu ülke o dönemde kıtanın en büyük ülkesi oluyor. Ancak bundan birkaç yıl sonra Fransız ihtilalinin tüm dünyayı etkilemesi sonucu, bu birlik dağılıyor ve yeni bağımsız ülkeler ortaya çıkıyor.

1886 senesinde ülkeye kıtayı keşfeden Kolomb’un adı veriliyor. O dönemde ülkeye dahil olan Panama 1903 yılında, ABD yardımı ile Kolombiya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan ediyor.

Kolombiya pek çok Güney Amerika ülkesine göre çok daha kozmopolit. Halkın %60’ını yerel nüfus ve Avrupa karışımı melezler oluşturuyor. %20’si İspanyol kökenli Avrupalılar ve geri kalanlar göçmenler…

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Lübnan’dan göç etmiş olan ve EL-TURCO olarak adlandırılan topluluk da göçmenler grubu içerisinde. Osmanlı İmparatorluğu’ndan göçen Ermeniler ise ARMENIA adı ile anılıyorlar. Kolombiyalı şarkıcı SHAKİRA’nın da bu gruba mensup olduğu söyleniyor. Armenia kasabası zamanında Ermeni cemaatinin yerleştiği bölge. Hatta günümüzde kasaba meydanında bir deve heykeli yer alıyor.

Kolombiya’daki halkı kıyılı ve Mestizo (Kızılderili-beyaz melezi) olan Gabriel Garcia Marguez iki farklı grup olarak tanımlıyor. Karayip Denizi kıyılarında yaşayan korsanların ve kaçakların torunlarının kölelerle karışımından oluşan topluluğa Kostenoslar yani Kıyılılar, ülkenin orta kesimindeki daha resmi, aristokratik ve etnik bakımdan çok karışık olmayanlara ise Cachacoslar yani Kibarlar diyor.

Gabriel Garcia Marquez, Kolombiya ile özdeşleşmiş bir yazar. 1927 senesinde Bogota yakınlarındaki Aracataca kasabasında dünyaya gelmiş. 1946’da ailesinin baskısı ile Colombia Üniversitesinde Hukuk okumuş. Ancak okulu yarım bırakarak şiir ve edebiyatla ilgilenmeye başlamış. Asıl üne kavuşması ise 1967’de yazdığı “Yüz Yıllık Yalnızlık” romanından sonra oluyor. Bu roman basıldığı yıl 10 milyondan fazla satmış. 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü almış.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni