Google+

NEMİ, ÇİLEK KOKAN GÜZELLİK

1143802 May 2016Gezi Notu
Ezgi KurtuluşEzgi KurtuluşGezgin02 May 2016114370 Yorum
Nemi Köyü, Roma’ya 30 km uzaklıkta, Nemi Gölü’nün hemen üst tarafında yer alan, dağ çileklerinin lezzetiyle bilinen bir yerleşim. Çilek köyü diye de bilinir. Bir yerin adının Çilek Köyü olduğunu duyup da gitmemek oldukça zor olurdu sanırım. Enteresan bir bilgi de şöyle ki; Çanakkale'ye bağlı İntepe ile Nemi Köyü kardeş kent durumunda. Bundan mıdır bilmem ancak çok fazla Türk ziyaretçi var ve bu nedenle dükkanlarda özellikle Türkçe yazılar da dikkat çekiyor.
 
Nemi Köyü'nde Dağ Çileği Festivali de yapılıyor. Sagra Delle Fragole olarak geçiyor. Festival yokken bile çilek kokan köy, bu dönemde sanırım muhteşem ve mis gibi olur.

Roma

Roma-1
 

Nemi’yi anlatmaya nereden ve nasıl başlamak gerekir karar veremiyorum. Biraz betimlemek gerekirse, daracık sokakların olduğu ve o sokakların her İtalyan yerleşimi gibi meydanlara açıldığı, göl ve vadi manzarasının sizi büyüleyeceği bir yerdeyim. Dolaşırken bir güzergah izlemeye gerek duymuyorum çünkü zaten oldukça küçük. Küçük ancak o dar sokakların gizemi, ‘buranın sonunda ne var acaba?’ sorusu sizi her bulduğunuz yola girmeye itecek.
 
Yine o çiçeklerin renklendirdiği, bize çok da yabancı olmayan camdan cama çamaşırların asılı olduğu yollarda yürürken evlerden İtalyanca şarkılar duyacak, bir filmin içindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz. Abartıyor gibi miyim? Ben de gitmeden önce abarttıklarını düşünüyordum!

Roma-2
 

Nemi Köyü’nde bir yemek önerisinden daha çok tatlı önerisi vermek yerinde olacaktır. Çilek kokularının sizi karşıladığı bu köyde tabii ki keyfinizi katlayacak dağ çileklerinden mutlaka yemelisiniz. Çileğe doymuş olabilirsiniz ancak bu enfes dağ çilekleriyle yapılan turtalardan yemeden dönmek gibi bir hata yapmak da istemezsiniz. Hatta tavsiyem turtanızı Nemi Gölü manzarasını izlerken yemeniz.

Roma-3
 

Yine muhteşem göl manzarasında yemek yemek isteyenler için de seçenekler fazla tabii ki. Yan yana dizilmiş rengarenk evlerin altında birçok restoran var. Bu restoranların kimisi balkonlarına masalar koymuşlar ve size yemeğin yanında göl manzarasını ikram ediyorlar. Santie Briganti bunlardan biri. Şarap seçeneği oldukça geniş olan bir mekan. Seçim yapmak size kalmış!
 
Çilek tabii ki sadece meyve ve turta olarak çıkmıyor karşımıza. Çilekli likör, reçel, sos, sabun gibi bol seçenek var. Ayrıca çileğin yanında çok güzel el işi ürünler yapan minik dükkanlar da mevcut. Meşhur ‘porcini’ mantarını da yerel ürünler satan dükkanlardan alabilirsiniz.

Roma-4

Roma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Locanda Del Sole, Hotel Artemide, Il Palazzetto. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Eden, AccommodationRome gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Attico Dei Pini, Country&City, Go2 Apartments Navona tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roma-5
 
Nemi Köyü'ne Nasıl gidilir?
 

Roma’dan Nemi’ye ulaşım ise birkaç aktarmayla oluyor. Roma metrosu Anagnina ( A hattı ) durağına giderek, buradan Genzano di Roma otobüslerine binmeniz gerekiyor ve Genzano’nun merkezindeki küçük meydandan da Nemi’ye giden otobüslere aktarmak yapmak lazım. Bu otobüsler Cotral Bus olarak geçiyor ve bilet fiyatları değişmekle birlikte 1,10 – 1,30 Euro arasında. Otobüs saatlerini kontrol edip gitmekte fayda var çünkü çok sık seferlerin olduğu bir hat değil. Buradan (http://www.cotralspa.it/Orari.aspx) saatlere bakabilirsiniz.
 
Toplu taşıma yerine araba veya motor kiralayarak Nemi’ye ulaşım sağlamak da önerilerim arasında. Roma – Nemi arasındaki yol, en az Nemi kadar sizi etkileyecektir. Ağaçların arasında, doğayla iç içe bir seyahat yapabilir, yol üzerinde küçük molalar verebilirsiniz.

Roma'ya kadar yolunuz düşmüşken burayı es geçmeyin, benim de sevgi ve özlemlerimi iletin!

Roma şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Floransa ve Pisa Tam Gün Küçük Grup Turu: Roma'dan (148 €), Yeşil Tur: Trekking ile Güney Kapadokya Turu (39 €), Golf Cart Roma Private Tour (350 €), Roma: atla-line Colosseum & Arena Grubu Turu (59 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar