Google+

NEMRUT DAĞI’NA YOLCULUK

426517 Şub 2015Gezi Notu
serap selçukserap selçukGold Yazar17 Şub 201542650 Yorum

Urfa gezimizi tamamladıktan sonra yaklaşık iki saat uzaklıkta bulunan gezimizin ikinci durağı Kahta'ya geliyoruz. Kahta, Adıyaman'a bağlı bir ilçe. Gün batımına yetişebilmek için sabah kalkan minibüsle Nemrut Milli Parkı'nın eteklerine kurulu Karadut Köyü’ne ilerliyoruz. Uzun, ıssız ve virajlı yoldan sonra yeşillikler içerisinde iki katlı, sayısı yirmiyi geçmeyen ev ve pansiyonlardan oluşan köye geliyoruz. Kalacağımız otele yerleşerek günün yorgunluğunu yeni demlenmiş çay ve önümüzde uzayan manzaraya dalarak atıyoruz. 
 
Güneşin bulutların arasına gizlenme vakti yaklaşırken kapıya yanaşan bir minibüsle yukarı doğru virajlı yolda ilerliyoruz. Milli parkın girişinde araç bizi bırakıyor. Bundan sonra dizlerimizin gücüyle, önümüzdeki dik yokuş ve sıralı merdivenleri aşıyoruz. Ara sıra soluklanma molası vererek tabi...

Adıyaman

Zirveye çıktığımızda ilk karşılayan dev heykeller... Etrafını 360 derece dolaştığımızda diğer tarafta da aynı heykellerin olduğunu görüyoruz. Çoğunluğunu Uzakdoğulu turistlerin  oluşturduğu bir kalabalığın içerisindeyiz. 

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Adıyaman-1

Heykellerin çevrelediği tepede, Kommagene Kralı Antiochos'a ait tümülüs bulunuyor. Nemrut Dağı doruğundaki kalıntılar, yerleşme yeri olmayıp Antiochos'un Tümülüsü ve kutsal alanları. Tümülüs, 2150 metre yüksekliğinde, Fırat Nehri geçitlerine ve ovalarına hâkim tepe üzerinde bulunuyor. Kralın kemiklerinin ya da küllerinin ana kayaya oyulmuş odaya konulduğu ve 50 metre yüksekliğinde ve 150 metre çapındaki tümülüs ile örtüldüğü düşünülüyor. Girişi kuzeyden olup doğuda ve batıda dini törenlerin yapıldığı teras şeklindeki avlular yer alıyor.

Adıyaman-2

Her iki terasta da aslan ve kartal heykelleri arasında yüksekliği 7 metreye ulaşan oturur vaziyette dev heykeller sıralanıyor, Dev heykellerin, bedenlerinden ayrılmış başları ise önlerinde zamana ve doğaya direnerek duruyor. Yakında koruma altına alınacağı söylenirken, korumasız halleri  ise oldukça üzücü... Tümülüs ve kutsal alanları meraklı bakışlardan sıyrılarak ara sıra da fotoğraflayarak yaşıyoruz. Günün sonlanmasına az vakit kalıyor. Zamanı durdurmak istediğim anda heykelleri  seyre dalıyorum,  hayalini kurduğum gün batımı da az sonra bizi bekliyor...

Adıyaman-3

Gün biterken hemen yerimi alıyorum. Bulduğum rahat bir yere çöküp, etraftaki sesleri  izole ederek, Güneşin bulutlarla dansını seyre dalıyorum. Değişik bir ambiyans... Birçok defa gün batımı seyrettim bu sefer ki sanki “bulutlarla dans şovu”... 

Adıyaman-4

Şov sonlanınca coşkun kalabalığın içerisinde kaybolmadan son bir kez girişteki kafede çay yudumluyoruz. Minibüsümüz de gelince otelimize geçiyoruz. İsteyen sabah gün doğumuna gelmek için plan yaparken, biz bir daha gelmek için sebep yaratıyoruz. Yaşanan güzel anları zihnimizde uçurarak, sabah Kahta'ya yakın hava alanından evimize doğru uçuşa geçiyoruz.

Adıyaman-5

NEMRUT MİLLİ PARKI:
 
Nemrut Dağı Milli Parkı, Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta'ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları içerisindedir. Adıyaman hava alanından ulaşım oldukça rahat ve kolay. Adıyaman ve Kahta ilçesinden Nemrut Dağı'na ve diğer tarihi yerlere servisler vardır.
 
Nemrut Dağı ve Kommagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve kutsal alanlar, Milli Park'ın ana özelliğini teşkil etmektedir.
 
Antiochos'un Tümülüsü ve dev heykelleri, Arsameia (Eskikale), Yenikale, Karakuş Tepe ve Cendere Köprüsü Milli Park içerisinde kalan kültürel değerler. Eski çağlarda Komagene olarak anılan bu bölgede, I. Mithradates tarafından bağımsız bir krallık kurulmuş, krallık onun oğlu I. Antiochos'un (M.Ö. 62-32) egemen olduğu yıllarda önem kazanmış. M.S. 72 yılında da Roma'ya karşı yapılan ve kaybedilen savaş ile krallığın bağımsızlığı sona ermiş.

Adıyaman-6

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar