Nepal Güncesi (10)

27 Nisan 2014 - 13.20 Büyüklerimizin söylediği ve çok kullanılan bir söz vardır: “Her işte bir hayır vardır…” diye. Gerçekten öyle… Performansımın çok iyi olduğu, bir anda aşırı özlem sancıları sonucu geriye dönme kararımda da böylesi bir hayır varmış.

Dingboche’den Tengboche’ye gelirken son 45 dakikada bayağı zorlanmıştım. Bugün yola çıkarken zorlu bölümün ilk saatlerde olması beni rahatlatmıştı. Gel gör ki yürüyüşe başlar başlamaz beni karşılayan çok sert bir iniş 1 saat sürdü. Neyse çok uzun olmayan bir çıkış var sonra rahatlarım diye düşünürken bu tırmanışın ilk yarım saati çok sert ve ardından gelen 1 saatlik yarı sertlikteki tırmanış beni bitirdi. Ardından gelen uzunca bir süre devam eden hafif inişli çıkışlı etap bile fayda etmedi ve otele neredeyse sürünerek geldim.

Şu andaki durumuma bakıyorum; Everest çığ faciası ve Dingboche’de kaybolan Slovakyalı çocuk aklıma geliyor ve tam Namche’ye yaklaşırken karşıma çıkan taze kan öbeğini düşünüyorum ve bu sene bir aksilik var demek geliyor içimden. Aslında batıl inanışlarım yoktur ama bazı şeylerin de üst üste gelmesi çok ilginç!

Hadi, ekspedisyonu terk etmemin olumsuz ruh halini azaltacak ve kendimi avutacak biraz daha bir şeyler yazayım ; ) Hava da pek iyi değil zaten! ; ) Ama gerçekten de şu anda hava berbat… Hava bu kadar iç karartıcı olmasa biraz dinlenip Phakding, olmasa da köprüden hemen sonra gelen köye kadar rahatlıkla gidebilirim. Akıllıca mı? Tabii ki değil. Zaten son saatlerde bitkin oluyorum, bunu daha ileri götürmek sorun yaratma olasılığını arttırmaktan başka bir sonucu olmaz. Acelem de yok üstelik. Tamam, bir an önce aşağı inip uçak işimi halletmek istiyorum ama… Ama aceleyle ecelin bir bağlantısı mı vardı ne?

Island Peak’in zirvesinde Atatürklü bayrağımı ve Zirve Dağcılık flâmasını açamadım ama hiç açmamış olmaktan iyidir diyerek Namche’de otelin önünde açtım. Rinji’den de rica ettim birkaç fotoğrafımı çekti. Ne yapalım? Benim zirvelerim de 6000’lik, 7000’lik ve 8000’likler olmayıversin. 61 yaşında 5416 metreye çıkabilmiş kaç insan var? Hele Türkiye’de… Aferin bana… [Şu anda 63 yaşındayım ama 5416 metreyi 61 yaşında gerçekleştirmiştim]

Bu ekspedisyonda sanırım iyice anladım ki soğuk benim en sevmediğim nesnelerden biri. Eeee, ama soğuksuz da dağ olmuyor. Birinden birine katlanacaksın; ya soğuğa ya da zirvelerden uzak kalmaya. Artık iyice anladım ki ben dağların kucağında, zirvelerinde olma hayaline aşığım. Zira gücüm ancak bu kadarına yetiyor demek ki! Gerekli gücü edinmenin bir yolu yok mu? Elbette var, hem de bu yaşta… Ama demek ki ben yeterince istemiyorum. [Bunları o andaki ruh halimle yazdığım için esas düşüncelerimle çelişiyor. Ben zirveleri istiyorum ve bunu yapabilecek gücüm var. Fakat yöntemlerim bugüne kadar yanlış oldu. Kendi yaşımda bana uyacak bir dağdaşımın olmaması ve benim yapmak istediklerimi yapabilecek genç yoldaşlara da benim ayak uyduramayacağım düşüncesi ile hep bu etkinlikleri yalnız başıma yaptım. Benim açımdan en önemli sorun bu! Bu konuyu çözebildiğim takdirde 8000’lik bile yapmam işten değil. Buna sonuna kadar inanıyorum. Soğuğu sevmiyorum, şu bu, tamamen palavra. Tabii sevmiyorum soğuğu ama zirvelere olan aşkım soğuğa karşı olan itici duygumdan çok daha güçlü. Öffff… Bir açmazın içindeyim… Yoldaş eksikliği en önemlisi ama maddi sorunlar da aşılması gereken önemli konulardan biri… Öyle, hadi ben gidiyorum demekle olmuyor bu işler… Bilen bilir… Neyse olacak bu iş… Sonuna kadar inanıyorum. Yapabilirim ve YA-PA-CA-ĞIM!]  

*** “NEPAL GÜNCESİ” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/evereste-tirmanis-oncesi-heyecani

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-2

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-3

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-4

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-5

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-6

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-7

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-8

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-9

GEÇKİN GEZGİN

Yazar Hakkında

GEÇKİN GEZGİN

A. RÜŞTÜ HATİPOĞLU (GEÇKİN GEZGİN)Rüştü öyle bir fanidir ki, neredeyse bebekliğinden beri gezgindir… Ankara-Polatlı yolunda gördüğü çingene obaları ona bu virüsü aşılamıştır.