Nepal Güncesi: 17. Gün

04.05.2014 - 16.50 Yeniden Nepal’e gelme düşüncesi ile ilgili dünkü notlarımla bağlantılı bir olay yaşadım bugün. İlerleyen satırlarda söz edeceğim.

Sabah erkenden Katmandu’ya gelerek Katmandu Guest House’a yerleştim. Çantaları olduğu gibi odaya bırakarak alışveriş için keşfe çıktım. Fakat biraz erken davranmışım. Mağazaların çoğu kapalı. Bari gideyim Durbar Meydanı’na biraz daha fotoğraf çekeyim dedim. Thamel’e yakın bir yer Durbar Meydanı. Onun için yürüyerek gitmeye karar verdim. Daha öncesinde haritadan yönümü belirlemiştim. Bir süre o yoldan ilerledikten sonra yine de emin olmak için karşılaştığım iki polis memuruna doğru yolda olup olmadığımı sordum. İyi ki sormuşum, tam aksi istikamete gidiyormuşum meğerse. Tarif ettikleri tarafa yöneldim. Baktım köşede bir çek-çek (rickshaw) duruyor. Nepal’de daha önceden hiç çek-çeke binmemiştim. İstiyordum da aslında… Hadi soralım bakalım kaça götürecek. 200 Rupi (4 lira) deyince, “Haydi gidelim,” dedim. Yakın aslında ama yine de bir denemek hoş oldu.

Durbar meydanları ve tapınaklara giriş ücretli. Sürücü beni bir gişenin yakınında bıraktı. Biletimi aldım ve hemen deklanşörle haşır neşir olmaya başladım. Burası da ilk gördüğümde bıraktığı etkiyi bırakmadı bende. Hâlbuki ikinci gelişimde de çok ilgimi çekmişti. Belki de genel bir keyifsizlik, bir eksiklik var üzerimde ondan olsa gerek. Bu etkinlikte koyduğum hedefi gerçekleştirememiş olmam ve ayrıca yalnızlık buna neden oluyor olabilir. Bir şey dikkatimi çekti; daha önceki ziyaretlerimde hem Pashupatinath’ta hem de Katmandu Durbar Meydanı’nda bir sürü sadhu ile karşılaşmıştım. Bu sene onlardan da pek eser yok.

Kralın son yapılan modern sarayının dışında şehrin önemli üç meydanında da sarayları var. Tabii şu anda artık krallık kaldırıldığından bu mekânlar müze olmuş. Buradaki müzeyi gezdim. Önümüzdeki günlerde belki yeni sarayı da ziyaret ederim.

İnsan ne kadar etkilenmiyorum dese de pagodalardaki ve saraydaki yapıları çevreleyen ağaç oymacılığını gördükçe işlemelerdeki inceliğe ve oymacılığa hayran kalmadan edemiyor. Gerçekten çok çarpıcılar! Bu sene pagodalardan birindeki, ağırlıkla kama sutra figürlerinden oluşan oymaların bayağı fotoğrafını çektim, belki onları ayrı bir albüm olarak yayınlarım.

Fotoğraf gezim bittikten sonra gezine gezine otele döndüm. İyi ki de öyle yapmışım. Daha önceden dostlara hediye olarak almayı düşünüp yerini belirlediğim dükkândakilere kıyasla daha güzel ve daha da hesaplı biblolar satan bir dükkân buldum ve böylece çam sakızları da aradan çıkmış oldu : )

Otele çok yaklaşmışken bugünkü notlarıma girişte sözünü ettiğim hoşluğu yaşadım. Bir dükkânın yanından geçerken basamaklarda duran bir kişinin beni incelediğini hissettim. Yanından geçip gitmiştim ama merak benim dönüp bakmama neden oldu. Beni incelediğini düşündüğüm kişi de ters tarafa doğru gitmeye başlamış. Acaba diyerek, seslendim. “Madaaan!” O da döndü, “Rüştüü!” demez mi? : ) Madan Gurung! Benim ilk Nepal maceramda bana rehberlik etmiş olan dost. İngilizcesi o zamanlar pek iyi olmasa da onu çok sevmiştim. Adımı anımsadı, yaaa! İşe bak… Çektim kolundan, bir kafeye oturduk. Uzun uzun sohbet ettik. Hemen hemen vazgeçme düşüncesinde olduğum Oyamla birlikte bir kez daha Nepal’e gelme düşüncesi yeniden canlandı. Bu konuda kesin kararımı verirsem ki 2015 Kasım’ı olarak düşünüyorum, bu etkinliği sanırım Madan ile yapacağım.

Madan’dan ayrılıp otele gittim. Önce bibloları odaya bırakıp sonra bir şeyler atıştırdım ve sıra geldi aşkıma alacaklarımı halletmeye. Önceden bazı şeyleri kesinlikle kafama koyduğum için çok zorlanmadan bu işi de aradan çıkardım. Şimdi yalnızca Sarp’a alacağım kaldı. North Face, Marmot gibi yerlere bir kez daha göz atmaya gittim. Bu marka mağazaların hepsi aynı caddede ve yan yanalar. Hepsini bir kez daha inceledikten sonra otele dönmek üzere kapıya yöneldiğimde birden yağmur bastırdı. Sıkı bir yağmur! Ne yağmurluk ne de şemsiye var. Bekleyeceğiz. Bir ara yavaşlamaya başlamasını fırsat bilip hemen hızlı hızlı otele seğirttim. Odama çıktıktan sonra yine artan yağmur iki saattir ara ara hafifleyerek ara ara çıldırarak yağmaya devam ediyor.

Burası, tabii ki doğanın göbeğindeki Nagarkot gibi sakin bir yer değil ama daha temiz ve fiyatlı olmakla birlikte olanakları daha geniş. Keyifli bir yemek için otelde mi kalsam yoksa dışarı çıkıp daha hesaplı bir atıştırma ile mi geçiştirsem? Şu anda saat daha 17.30 olmasına rağmen acayip uyku bastırdı. Tabii bugün bayağı taban teptim, yoruldum. Bu yorgunlukla esneye esneye keyif yapmak olmayacağına göre artık keyfi yarın yaparım. 

*** “NEPAL GÜNCESİ” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/evereste-tirmanis-oncesi-heyecani

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-2

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-3

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-4

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-5

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-6

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-7

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-8

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-9

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-10

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-11-12

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-13-ve-14-gunler

http://gezimanya.com/GeziNotlari/nepal-guncesi-15-ve-16-gunler

GEÇKİN GEZGİN

Yazar Hakkında

GEÇKİN GEZGİN

A. RÜŞTÜ HATİPOĞLU (GEÇKİN GEZGİN)Rüştü öyle bir fanidir ki, neredeyse bebekliğinden beri gezgindir… Ankara-Polatlı yolunda gördüğü çingene obaları ona bu virüsü aşılamıştır.