Nice ve Gezilecek Yerleri

Murat ile birlikte seyahate hoş bir başlangıç yapalım dedik ve Nice’i seçtik.Fransa’nın 5. büyük kenti olan Nice, aynı zamanda Fransız Rivierası’nın başkenti. İlk olarak Yunanlılar tarafından kurulan kent zaman içinde Romalılar, İtalyanlar ve son olarak da Fransızlar tarafından yönetilmiş. Artık bu sefer 3. Nice seyahatim olunca, bu asiller şehrini bir de ben anlatayım dedim.

Yıllar yıllar önce kardeşim Gökçe ile Avrupa’ya yaptığımız ilk seyahatlerden birinde uğramıştık Nice’e. O zaman en çok etkilendiğim yeri masmavi denizin kenarında uzanan çakıl taşlı upuzun plajı ve bu plaja paralel uzanan palmiyeler ile süslü yürüyüş yolu ve de bu yol boyunca sıralanmış son derece bakımlı ve gösterişli, bir kısmı otel olarak hizmet veren binalar olmuştu.

Bu kez bakalım neler beni daha çok etkileyecek? Çünkü yapılar aynı kalsa da, siz değişiyorsunuz. Bir şeye farklı açılardan da bakmaya başlıyorsunuz.

Evet, havaalanına indik. Bekle bekle bekle valiz yok. Biz bizim havaalanlarında yer hizmetlerine laf ediyoruz ya valiz geç geliyor falan diye, aman hiç ses etmeyin : ) FransaNice’te ufacık havaalanında en az 1 saat bekledikten sonra geldi valizler.

Artık daha fazla zaman kaybetmeyelim diye atladık taksiye. Yaklaşık 20 dakika süren yolculuk sonrası kentin en büyük alışveriş caddesi olan “Avenue Jean Medecin”e ulaştık. Otelimiz de bu cadde üzerindeki Best Western Alba.

Otelin konumu muhteşem. Nice’te görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde. Nice otelleri arasından burası bence fiyat fayda dengesine bakılırsa oldukça iyi. Odaları çok geniş olmasa da yeterli.

Biz de otele yerleştiğimiz gibi çıkıyoruz dışarıya. Avenue Jean Medecin tren garından başlayıp Massena Meydanı’na kadar devam eden, trafiğe kapalı, ortasından tramvay geçen, sağlı sollu AVM’lerin, kafelerin ve mağazaların sıralandığı önemli bir cadde.

İlk durağımız şehrin en hareketli meydanı olan Massena Meydanı. Kentte nereye giderseniz gidin tüm sokaklar bu meydana çıkıyor desem yeridir. 1832 senesinde yapılmış olan meydanın ortasında çok şık ve geceleri ışıklandırılan havuz, çevresinde ise çoğunda pembe tonların hâkim olduğu binalar yer alıyor.

Bu meydan aynı zamanda kentte gerçekleşen önemli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Mesela yaz aylarında halka açık konserler ya da sergiler düzenlenirken, kış aylarında bu meydanda buz pateni sahası ya da Noel zamanı Noel pazarlarını görmek mümkün.

Bu meydanda birkaç güzel kare aldıktan sonra rotamızı deniz yönüne çeviriyoruz. Denize paralel cadde Promenade des Anglaisyani “İngilizlerin Gezinti Yeri” olarak anılıyor. 1822’de Nice’teki portakal hasadı kötü gidince, işçilerin yapacak işi kalmamış. Bu nedenle burada nüfuslu olan İngilizler, işçiler boş kalmasın diye buraya bu yürüyüş yolunu yaptırmışlar. Bu cadde üzerinde lüks oteller, şık restoranlar, arka arkaya sıralanmış pahalı arabalar çok alışıldık bir görüntü. Kumarda şansını denemek isteyenler için ise “Casino Ruhl”da yine bu cadde üzerinde. İzmir’deki kordon boyunu anımsatan caddenin toplam uzunluğu yaklaşık 5 kilometre.

Sahil boyunca geniş bir yürüme yoluna sahip olan Nice’te özellikle sabah saatlerinde yürüyüşe ya da koşuya çıkmış pek çok sporsever ile karşılaşmak mümkün. Sahili taşlık, denizi ise pırıl pırıl. Havlunuzu aldığınız gibi sahile inip deniz ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Biraz dinlence ve keyif sonrası Nice’te ilk yerleşimin ilk başladığı “Vieux Nice” yani eski şehir bölgesine gidiyoruz. Arnavut kaldırımlı daracık sokakları arasında gezinmek çok keyifli.

Bu ara sokaklarda çok sayıda hediyelik eşya dükkânı dikkatinizi çekecek. Bazıları nefis sabun kokuları ile bazılarıysa mis gibi kokan kurabiye kokularıyla sizi içeri davet edecek. Hiç direnmeyin ve girin asla pişman olmayacaksınız.

Eski kentin kalbi de Cours Saleya. Burada kurulan sebze-meyve ve çiçek pazarları görülmeye değer.

Ama bir de seyahatiniz Pazar gününe denk gelirse 2 kat daha şanslısınız demektir. Çünkü o zaman burada kurulan Antika pazarını da görme şansınız olacak. Nice’te kurulan antika pazarı hiç de küçük değil.

Üstelik çok enteresan objelerle de karşılaşabilirsiniz.

Antika pazarı gezisi sonrası yine Cours Saleya bölgesindeki restoranlardan birine geçiyoruz. Burada birbiri ile yarışan çok sayıda restoran var. Pek çoğu deniz ürünleri ile ön plana çıksa da pizza restoranlarının sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Zamanında burası İtalyan hâkimiyetinde de kaldığı için mutfağında da İtalyan etkileri hissediliyor.

Yemek sonrası ise eski kent içerisinde yer alan dondurmacılardan mutlaka farklı lezzette bir dondurma deneyin. Ben daha önce armutlu ve parmesan peynirli dondurma denemiştim ve bayılmıştım. Bu sefer tercihim zeytinli dondurma oldu. Hiç olur mu canım zeytinli dondurma demeyin : ) Yapmışlar, olmuş : )

Ardından Nice’in etkileyici manzarasını izlemek üzere kaleye çıkıyoruz. 1557’de şehri koruma amacıyla yapılan kale günümüzde Nice’in en fazla ziyaret edilen noktalarından biri. Tepeye çıktığınızda bir de devasa bir tarihi su deposu göreceksiniz. Bu su deposu zamanında tüm eski kent bölgesinin su ihtiyacını karşılıyormuş. Tam tepede bir de antik yunan döneminden kalma yapıları görmek mümkün. Ancak bana sorarsanız kalenin tepesindeki en etkileyici şey Nice’in manzarası. Bir tarafta kesintisiz uzanan plajları ve Promenade des Anglais’i görürken, diğer tarafta Nice limanını görebiliyorsunuz.

Buradan yürüyerek tekrar eski kente inerken genişçe bir alana yayılmış olan Yahudi Mezarlığı’nı göreceksiniz. Çoğu 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybetmiş olan bu kişilerin mezarlarının her biri ayrı bir sanat eseri.

Eski kente tekrar geri döndüğünüzde Çağdaş ve Modern Sanatlar Müzesini (Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain), Rus Ortodoks Kilisesi’ni (Orthodoxe Russe St-Nicolas Katedrali), Matisse Müzesi’ni (MuseeMatisse) gezebilirsiniz ya da bu çevrede yer alan Eze ya da St. Paul de Vence köylerini ziyaret edebilirsiniz.

Biz daha önce bu bölgeleri gezdiğimiz için rotamızı San Remo’ya doğru çevirdik.

San Remo’da görüşmek üzere…

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni