Google+

Arama formu

NORVEÇ FİYORTLARINA YOLCULUK: BERGEN

Bu yazı Gezimanya üyesi Tekin Atay tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bergen'e başkent Oslo'dan yaklaşık 6 saat 30 dakikalık muazzam tren yolculuğuyla ulaştım. Oslo-Bergen tren yolu zaten dünyaca ünlü en güzel tren rotalarından biri. Bu treni kullanmanızı kesinlikle öneririm. Ayrıca İskandinav ülkeleri için geçerli interrail bileti almanızı da öneririm. Bu bileti İskandinav ülkelerinde normal biletlerden daha uygun kullanabilirsiniz.

Bergen'de gezilecek yerlerin nerdeyse tamamı limanda yer alan Bryggen'de yer alıyor. Yine bu bölgede yer alan balık pazarının hemen yanında bulunan Tourist Information'dan ücretsiz haritanızı alıp gezilip görülmesi gereken yerler ve fiyord turları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Fiyord turları 55-60 Euro'dan başlıyor ve 2 saatlik ve günlük olarak değişiklik gösteriyor.

Bergen

Limanda yer alan balık pazarından istediğiniz deniz mahsülünü alıp, pişirtebilir ve orada yemeğinizi yiyebilirsiniz. Özellikle turistlerin ilgisini balina eti ve ünlü Norveç somonu çekmekte. Balık marketinin karşısında yer alan süpermarketten yiyecek alışverişinizi yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Norveç pahalı bir ülke.

Bergen'de mutlaka görmeniz gereken yer bana göre Floyen Tepesi. Tepeye iki şekilde ulaşım mevcut: Yürüyerek ve teleferik kullanarak. Benim size önerim çıkarken teleferik kullanmanız (yaklaşık 4,5 Euro), dönüşte yürüyerek inmeniz yönünde. Yürüyerek inerseniz kısa bir trekking rotası mevcut; yaklaşık 1 saat sürmekte ama gerçekten ormanın içinde yemyeşil bir yolda yürüyorsunuz.

Bergen şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Veversmauet Apartments, Homestay in Bergen Centrum, Claus Ockenssmauet 3 güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Comfort Apartment, Apartment with Beautiful View to Bryggen, Floating House Bergen. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Stølegaten Appartment, Støletorget Appartment, House of fjord gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Bergen Hostel Montana, Bergen Budget Hostel, Bergen YMCA Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Bergen aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bergen-1

Torgalmenningen adlı caddenin üzerinde her türlü yiyecek, içecek ve alışveriş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Cadde üzerinde günün her saatinde sokak sanatçıları tarafından canlı performans sergilenmekte. Kiliseye doğru, caddenin sonlarında dönerciler yer almakta; yaklaşık 5 Euro'ya karnınızı bu dönercilerde doyurabilirsiniz. Hediyelik eşyalarınızı limanda yer alan renkli evlerin altındaki dükkanlardan fiyat karşılaştırması yaparak alabilirsiniz. Bazen iki katına kadar fiyat farkı olabiliyor. Bergen'de klasik Norveç evlerini görmek istiyorsanız Skottegaten caddesinden Nordnes'e kadar yürümenizi tavsiye ederim.

Gezilerimle ilgili daha fazla bilgi için blogumu ziyaret edebilirsiniz. 

Etiketler