Nova Mahala - Bulgaristan

Rodop dağlarında yerleşik şirin mi şirin küçük bir Türk köyü. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1400 metre civarı olan köy aynı zamanda annemin doğup büyüdüğü köy. Köyün dağlarla çevrili olmasının yanında bir de göl manzarasının olması köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Köyün tamamı Türk halkı oluşturmaktadır. Köye en yakın kasaba olan Batak ise tam tersi tamamen Bulgar halk yaşamaktadır. Tarihe de konu olan Batak kasabası hakkında ayrıntılı ve birçok tartışmalı bilgiye farklı internet kaynaklarından ulaşabilirsiniz. Google da tarama yapmanızı tavsiye ederim.

Bulgarca Nova Mahala ve Türkçe ismi Yeni mahalle olan köyün google haritada bakarak nerede olduğunu merak ederseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Yeni Mahale köyü konumu itibari ile kolay ulaşılabiliniz. Öte yandan Yeni Mahalle izole olmuş bir köydür. Köye herhangi bir toplu taşıt aracı ile ulaşım yoktur. Turizmin bu köye hiç uğramamış olması köyü hala bakir bir cennet yapmaktadır. Eğer doğayı seviyor ve aynı zamanda köyün misafirperver, sıcak insanlarıyla da tanışmak isterseniz bu köye mutlaka gitmenizi öneririm. Köyü ziyaret edebileceğiniz en iyi dönem yaz aylarıdır. Yazları serin ve zaman zaman yağışlıdır. Kışları ise sert ve yaklaşık 6 ay kış yaşanmaktadır. Köyde maalesef konaklama alternatifi bulunmamaktalardır; fakat köye yakın bir tatil yeri olan ve göl kenarına kurulmuş Tsigov Chark'ta birkaç otel seçeneği mevcuttur. Gölün kenarında kurulu bu tatil beldesi de aynı zamanda görülmeye değerdir.