Orta Çağ'In Gizemli Şehri: Edinrurg

78.783 kilometrekarelik alan kaplayan İskoçya’nın eski adı Kaledonya. Birleşik krallığı oluşturan 4 ülkeden biridir. (İngiltere, İskoçya, İrlanda ve Galler)

İskoçya bağımsız bir ülke olmamasına rağmen, kendisine ait başkenti, parlamentosu ve bayrağı vardır. İskoçlar, kendi kültür ve geleneklerine bağlı, tarihe önem veren bir millettir.

843 senesinde Kenneth Mac Alpine’nin krallığında kurulmuş olan dünyanın en eski ülkelerinden biridir. 1707’ye kadar bağımsızlığını korumuş, daha sonra Büyük Britanya Krallığında yer almıştır. 1997 yılında halk oylaması ile tekrar kendi parlamentosunu kurmuştur. Ancak bu Parlamento’nun iç işlerinde kendi yetkisi var. Uluslararası ilişkilerde Birleşik Krallık parlamentosuna bağlıdır.

İskoçya’da İngilizce – İskoçça ve Gaelce konuşulmaktadır.

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowlinge, telefonu icat eden Graham Bell, Penisilini keşfeden Alekander Fleming gibi önemli şahsiyetler İskoçya’dan çıkmıştır.

Kilt denilen etek giyen erkekler, sisli puslu ve yağmurlu gökyüzü, bembeyaz bulutları...

Hayat suyu adını verdikleri viski, gayda’ları, romantik gizemli Ortaçağ’dan kalma şato ve kuleleri, koyun yününden yapılmış ekose kumaşları, somon balığı, Ness gölü canavarı İskoçya’nın vazgeçilmezlerindendir.

Yeşilin her tonunun görülebildiği sisli vadileri, üzeri bulutlarla kaplı dağları...

İskoçya’nın en popüler yemekleri arasında Poridge denilen sebze-yulaf çorbası, somon balığının değişik çeşitleri, sığır-koyun gibi av etleri ve kokoreçe benzeyen Hapgis yer almaktadır. Cesur yürek filminin kahramanı William Wallace, buranın halk kahramanı.
İskoçya gezinizde konaklamanız sırasında İskoç kahvaltısı yapabileceğiniz, şehre yakın Ramsay's Bed & Breakfast ve ya Kew House and Apartments otellerini tercih edebilirsiniz.

İSKOÇYA’NIN OLMAZSA OLMAZLARI:Edinburg Kalesi, Gayda, Etekli erkekler (Kilt), Sisli puslu gizemli gökyüzü, kaleler ve şatolar, viski, ekose etek ve battaniyeler (skoç etek), Royal Mille caddesi, Sokak gösterileri (festival alanı), camera obscura

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.