Google+

ORTAÇAĞ’DAN KALMIŞ MASAL GİBİ BİR ŞEHİR: ROTHENBURG

414014 Eyl 2014Gezi Notu
SEYHAN YÜCEYATAKSEYHAN YÜCEYATAKSilver Yazar14 Eyl 201441400 Yorum

Würzburg’dan yaklaşık 60 km uzaklıkta olan surlar içerisindeki bu Ortaçağ şehri, 14. yüzyıldan kalmış. Kral savaşta oğluyla birlikte ölünce, yerine geçen kişinin varis olmaması için halka bir fırsat doğmuş ve böylece “serbest şehir” hakkını elde etmişler.

Rothenburg

Rothenburg-1

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Eski kale bir depremde yıkılmış ve burayı bir taş ocağı gibi kullanıp, şehrin etrafını bu taşlarla yapmışlar. Otuz Yıl Savaşları sonrasında da şehir tamamen tahrip olmuş. 200 yıl kadar karanlık bir dönem geçirmiş.

Rothenburg-2

Rothenburg şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Hotel Spechtshaardt. Bir de booking.com'un Rothenburg aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

19. asrın ikinci yarısında ise tekrar kendine gelen şehre günümüzde 15 milyon yerli ve yabancı turist gelmekte imiş. Bu Ortaçağ kasabası görünümlü şirin kente; oyuncakçılar, yılbaşı süsü satan mağazalar, irili ufaklı minyatür evler ve çeşitli el yapımı objeler renk katmış nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz.

Rothenburg-3

Rothenburg-4

Bir de yiyecek satan işletmeler sizi öyle bir çekiyor ki vitrinlere bakmadan geçemiyorsunuz. Oranın meşhur kurabiyesi olan Schneeballen’den hemen tattık. Bademlisinden tutun da çikolatalısı, fıstıklısı ve daha birçok çeşidi olan bu kurabiyelerden zevkle yedik.

Rothenburg-5

Aziz Yakup Kilisesi’nde İsa’nın zeytin tepesindeki acı çekişi (yakalanmadan önce) tasvir edilmiş. Zengin tüccarların evleri, pazar yeri ve belediye binasının önü ise görsel bir şölendi bence. Hele şehri kuşbakışı seyretmek orada… Bir anda çocuk, bir anda o evlerde yaşayan ve yaşlanan bir insan oldum.  

Rothenburg-6

Rothenburg, mutlu olarak ayrıldığım ve anılarımda güzel bir Ortaçağ şehri olarak kalacak bir yer oldu benim için...

Rothenburg şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Stuttgart: Bağ şarap tadımı ile vagon turu kaplı (29 €), Nürnberg: 1.5 saatlik Ortaçağ Tur (15 €), Nürnberg: Eski Nazi Party Rally Grounds Tur (82 €), Bamberg: Old Town sayesinde Walking Tour (95 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar