Ortaçağın Küçük Balıkçı Köyü... Cannes

Cannes Ortaçağ’da küçük bir balıkçı köyüymüş. 1035 senesinde ise Antib prensleri tepedeki şatoyu buraya inşa ediyorlar. Ortaçağ döneminde Cannes'ın tam karşısındaki Lerins Adaları'nda rahipler yaşıyormuş ancak adaların güvensiz olduğunu düşündüklerinden bir dönem sonra rahiplerde ana kara Cannes’e gelerek Suquet bölgesine yerleşmişler. 1530’larda Cannes özerk bir bölge olmaya başlamış ancak bu döneme kadar rahipler bölgedeki en önemli güç konumundaymış.

Cannes özerk bir bölge olduğunda geçimini deniz ticareti ile sağlıyormuş. Ancak sahil bölgesindeki evler zamanla denizden zarar görmeye başlayınca, 1838 senesinde burada bir dalgakıran inşa etmeye başlıyorlar. Dalgakıran ile şehri korumaya aldıktan sonra ise şehir içinde yapılanma başlıyor. O günden sonra yeni yapılanmaya vesile olan kişi ise İngiliz Lord Brougham. Lord 1835'te tesadüfen Cannes’e geliyor ve burayı çok beğenerek buradan bir arsa alıyor ve bir malikane inşa ediyor. Diğer İngiliz aristokratlarına da Cannes’ten ve güzelliklerinden bahsedince, İngiliz soylular kışlarını geçirmek için buralarda malikane inşa etmeye başlıyorlar.

Bunun yanında güneşi seven ve kendisine iyi geldiğini düşünen Rus İmparatoriçesi Alexandrovna (Çar II. Alexandre'ın eşi) de buradaki Villa des Dunes adlı malikâneye yerleşiyor ve burada aristokrat kesime birçok parti veriyor. Bu şekilde Cannes’in ünvanı tüm dünyaya yayılmaya başlıyor. Bu kente ilk yerleşim soylular tarafından olduğundan, şehirde 19. yy’da inşa edilmiş pek çok güzel bina var.

20.yy’da ise birbirinden güzel pek çok saray oteli (Miramar, Martinez) açılmış. 2. Dünya savaşına kadar Alman, İngiliz ve Rusların gözdesi olan şehir, savaş sonrası Amerikalıların ilgisini çekmeye başlamış Çünkü bu dönemler kent sahip olduğu mimari ile, lüks mağazalar ile şıklığı ve zarafeti temsil ediyormuş. Şu an ise dünyanın her yerinden turist çekiyor. Özellikle Rus ve Arap zengin turistlerin vazgeçilmezlerinden.

Cannes’e gelme amacınıza göre bir konaklama tipi seçebilirsiniz. Bu Akdeniz şehrine bir tatil seyahati yapacaksanız Hôtel Barrière Le Majestic ilk tercihlerinizden olabilir. Otel sahile kurulu olduğu için plaja yaklaşık 1 dakika yürüme mesafesinde. Kumsal tatili isteyenler için oldukça ideal. Bunun yanında kaliteli zincir otellerden InterContinental Carlton Cannes’da önerilebilecek tatil otellerinden. Otel 100 yıllık bir binada yer alıyor ve kendine ait özel bir plajı ve iskelesi bulunuyor. Ayrıca bu iki otelin çevresinde birçok restoran ve mağaza seçenekleri de mevcut.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa şehir merkezinde yer alan Hotel Amiraute fiyatları ve konumuyla sizin için oldukça ideal bir tercih olabilir. Otel lüks mağazaların yer aldığı sahil üzerinde ki La Croisette Caddesi’ne 150 metre kadar bir mesafede bulunuyor. Bu özellikleriyle sahil yürüyüşü ve alışveriş isteyenlerin tercih edebileceği otellerden biri. Bu otellerin yanında L' Esterel ve Cocoon'in Cannes otelleride ekonomik alternatifler arasında yer alıyor. Daha fazla otel seçeneği için buradan booking.com’a girebilir ve Cannes otellerine göz atabilirsiniz.  

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni