Google+

Arama formu

OTOBÜSLE BALKAN TURU: BELGRAD

Sabah 6.00'da sevgili rehberimiz "kalk" talimatı verdi. Üsküp-Belgrad arası 435 kilometre. Otobüsün konforu, şoförlerimizin ustalığı ve şu otobüs konserleri olmasa sıkılırdık belki de; ama molalarla toplam altı saatlik yol, nasıl geçti anlamadık.

Belgrad
Üsküp-Belgrag arası yol haritası

Belgrad-1
Yolda verilen yemek molalarında satıcı teyzelerle hoşbeş etmeyi, alışveriş yapmayı ihmal etmiyoruz. El emeği, hepsi organik bunların. Gel vatandaş gel! Organik ceviz yalnızca 5 Euro!

Sırbistan sınırından kolayca geçerek yeni bir ülkeye varmış olduk bile. Üstelik en sevdiğimiz vizesiz gidilen ülkeler listelesine Sırbistan'ı da eklemiş olmanın mutluluğuyla Belgrad'a varıyoruz. Eski Yugoslavya'nın başkenti, şimdilerde Sırbistan'ın başkenti olmuş. "Bu şehrin parkları var," demek yanlış olur belki de. Çünkü resmen parkların bir şehri var! Belgrad öyle yeşil, öyle doğal ve güzel parklar içinde ki daha girer girmez hayran oluyoruz. Belgrad Kalesi ise şehre nasıl tepeden bakıyor zarifçe.
Belgrad-2
Belgrad Kale kapısı

Belgrad bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Rehberimiz kale kapısında bilgiler verirken; ben yine yaramazlıklar peşindeyim. Fakat bu noktadaki ilginç ayrıntıyı kaçırmıyorum elbette. Tüm kale taş olduğu halde devasa kale kapısı ahşap. Neden dersiniz? Sebebi müthiş: Savaş sırasında kalenin etrafına içeriden yağlı kütükler atılıyor ve iş zora geldiğinde bu kütükler ateşe veriliyormuş. Böylelikle son savunma kalkanı olarak kale ateşten bir gömlekle sarılmış oluyor. Kale kapısı da bu arada yandığı için kaleye ulaşmak imkansızlaşıyormuş. Çok ilginç değil mi? Belgrad hakkında soracağınız herşey için halen orada yaşayan sevgili gezgin arkadaşım Güneş Akdoğan'ın bloğuna mutlaka bir göz atın derim.

Belgrad şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Mige Apartment, Central Zone II, Apartment Admiral. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Imperia Apartments, Balkan-inn Parlament apartment, Apartment Belgrade Home Savamala gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz New Hostel Belgrade, Hostel Fair and Square, City Break Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belgrad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktayı en iyi kale içindeki parktan görebiliyorsunuz. İki nehir batan güneşin altında öyle ahenkle birleşip kocaman bir ırmak oluşturuyor ki sanki ayrılmanın değil birleşmenin gücünü anlatmak istiyor insanoğluna.

Belgrad-3
Tuna ve Sava'nın birleştiği noktada kurulmuş Belgrad. "Birlikten kuvvet doğar," diyor. Daha ne desin?

Belgrad'da gezilecek yerler arasında ilk sırada  Nikola Tesla Müzesi geliyor. "Nefretiniz elektriğe dönüşebilseydi tüm dünyayı aydınlatırdı," diyen Nikola Tesla, Belgrad doğumlu. Şimdilerde kıymeti ancak anlaşılan Tesla'nın patentini alabildiği 700 icadı var. Elektriğin kablosuz iletilebilmesinden tutun da ampulden radyoya, Ford motorundan, uzay haberleme cihazlarına, başkalarının sahiplendiği belki daha binlerce icad... Hayatı boyunca haksızlıklara uğramış bilim adamının kadrini kıymetini bilmiş neyse ki Belgradlılar. Şehrin tek havaalanının adı da Nikola Tesla'nınismini taşıyor. Türkiye'den oldukça ekonomik uçuşlarla buraya gelivermek mümkün.

Belgrad-4
Adalet ağır işitir, ama asla sağır değildir. Kıymeti çok geç anlaşılmış bir bilim adamı Nikola Tesla. (Ha bir de "Geç gelen adalet adaletsizliktir," derler. Bu da bir bakış açısı tabii...)

Belgrad'ta gezilecek yerler arasında bizim İstiklal Caddesi'ni andıran Knez Mihajlova Caddesi'ni es geçmemek gerek. Her ne kadar şehrin meşhur gece hayatını ve güzeller güzeli kızlarını kısacık zamanda göremesek de caddenin sonundaki Moskova Oteli'nin muhteşem yaş pastalarını tatmadan şehirden ayrılmadık elbette ki.

Belgrad-5
Belgrad Moskova Pastanesi. 4 Kişi girdik. "Şefim bize en iyi dört pastanı getir," dedik; dördüne de bayıldık. Kahve dahil kişi başı 7 Euro ödedik. Prensesler gibi ağırlanmak da cabası oldu!

Akşam Belgrad'daki otelimizde geceledik. Otobüsle Balkan Turu yapıyorsanız en önemli püf noktası neydi? Her gece ayrı bir otelde kalınacaksa doldurmayacaksın o koca bavulu öyle. Her otelde bavul aç, bavul kapa, üst katlara indir, bindir... Sana da yazık. Bu tür gezilerde altın kuralı açıklıyorum: Minimum eşya, maksimum zevk!

Belgrad-6
Belgrad'ın renkli gece hayatı derken bunu kastetmemişlerdi herhalde :)

Sabah yine 6.00'da uyandırma verdi rehberimiz. Kulakları çınlasın Tayfun Tabipoğlu söylerdi ya her programın sonunda:
"Yol uzun, hava şartları çetin."
Haydi bize eyvallah, ver elini Saraybosna...

 

Etiketler


Yazar Hakkında

Pınar Bulut

Gezmeye bahane arayan, sebep yoksa icat çıkartan, yol olmazsa gökyüzüne merdiven dayayan, sineğin yağını hesaplayıp sırf gezme olsun diye öküz altında buzağı arayanların sayfası. Öyle çok fazla ansiklopedik bilgi yok. (Bir Wikipedia değilim yani) Açık bir vizyonu, gizli bir misyonu var. Gizli görev şu; Ben gezdim sen de gez, sen gördün o da...