Google+

Arama formu

PARFÜM KOKULU GRASSE

Bu yazı Gezimanya üyesi nevinsalman tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bizim ülkemiz, özellikle de güney sahillerimiz narenciye, özellikle de portakal ağaçları meyve verdiğinde yeşil yaprakların arasından turuncu görüntüleri ne kadar da hoştur değil mi? Bir de portakal ağacının çiçek açmış hali, hele de o çiçek kokusu ne muhteşemdir, ben Bodrum’daki evimin bahçesindeki portakal ağaçlarından iyi bilirim bu güzellikleri. O mis gibi kokuyu içinize çekmek, meyvesini yemek kadar lezzetli ve keyiflidir. İşte Grasse da böyle bir şehir…

Grasse
 
Mis kokulu şehir, Fransa’nın parfüm sanayisinin merkezi. Çevrede yetiştirilen birçok çiçek, yasemin, gül gibi birçok çiçek ve portakal çiçekleri parfüm yapımında kullanılmakta. Kentin şekerli meyveleri de ünlü.

Grasse-1
 
Parfüm ya da çok hoş kokulu sabun, oda kokuları gibi ürünleri satan bolca fabrika var, ancak bu ürünleri almak için ille de bu şehre gelmek zorunda değilsiniz. Adını, burada doğmuş 18. yüzyıl Fransız saray ressamı Jean-Honoré Fragonard'dan alan parfüm fabrikasının satış mağazaları sadece bu yörede değil tüm Cote d'Azur’da görebilirsiniz. Kokulu sabun deyip geçmeyin, gerçekten tüm ürünlerin kokuları uzun süre dayanıyor, reklam değil ama aldığım sabunlar ve oda kokusu uzun süre evime mis gibi kokular yaydı, ben memnun kaldım, benden söylemesi.

Grasse-2
 
Burası da yine bir tepe üzerine kurulmuş çok eski bir yerleşim. 12. yüzyılda çok küçük bir cumhuriyet olan Grasse’da bu kadar eski binalar göreceğimi düşünmemiştim. Ancak Eze ve St. Paul de Vence’ın aksine şehrin üst kesimlerinde, bir kilise ve çan kulesi oldukça bakımsız hatta binalar dökülüyor.

Grasse-3
 
Yarın ilgi duyanlar için Nice ve Monaco’dayız.

Grasse şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri "La Valériane", Bel appartement avec jardin privatif, La Cania. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz L'Image, Villa " Des 2LL ", Villa - Grasse gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Residence Lou Naouc, Hotel Panorama, Camping la Paoute tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Grasse aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


nevinsalman kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım. 10 senedir ise kış aylarında İstanbul'da, Mayıs-Aralık 7-8 ay Bodrum’da yaşadıktan sonra artık tamamen Bodrum’lu oldum. Tam bir Bodrum sevdalısıyım, en büyük keyfim seyahat...