Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri'nde Keyifli Bir Gün (3. Bölüm)

Üçüncü Gün

Bugün Pitti Sarayı ve Boboli Bahçeleri’ni gezeceğiz. 1 tam gün ayrılması gereken bir güzergâh. Yine Duomo’ya gidiyoruz. Vaftizhane’nin batı tarafına geçip sırtımızı Vaftizhane’ye verip başınızı sola  çevirdiğinizde Via Roma Caddesi’ni göreceksiniz. Bu caddeden yürümeye başlayın. Az sonra sağınızda Piazza della Repubblica isimli büyük meydanı göreceksiniz. Yürümeye devam edin. Cadde az sonra Via Calimala ismini alacak. Yürümeye devam edin. Via Calimala Caddesi Via Por Santa Maria Caddesi’ne doğru sağa kıvrılacak. Bu istikameti devam ettiğinizde kendinizi Ponte Vecchio Köprüsü’nün girişinde bulacaksınız. Bu köprüyü daha önce görmüştünüz. Köprüyü geçin ve hiç sağa sola sapmadan yürümeye devam edin. İşte solunuzda büyükçe bir meydan ve onun arkasında heybetli taş duvarlarıyla Palazzo Pitti, yani Pitti Sarayı…

Bu saray bir Medici Sarayı. Ama gerçekte Pitti ailesi tarafından yapılmaya başlanmış. Vakti zamanında  Pitti ailesi Medici ailesi ile sürekli rekabet içinde olan zengin bir aileymiş. Zenginliklerini cümle âleme ispat etmek için bu sarayın yapımına başlıyorlar. Ancak sarayın yüksek maliyeti, servetlerinin sonunu getiriyor. Sarayı bitiremeyeceklerini anlayınca Medici ailesine satmak zorunda kalıyorlar. Dramatik bir durum… Mediciler, Firenze’de bir kez daha kazanıyor.

Pitti Sarayı’nı gezmek için bilet alırken tam bilet alın. Böyle bir biletle saray içindeki bütün müzeleri ve sarayın arkasından başlayıp güneybatıya doğru uzanan çok geniş Boboli Bahçeleri’ni de gezebiliyorsunuz. Saray içerisinde; kıyafet müzesi, porselen müzesi, savaş arabaları müzesi, resim ve heykel galerileri var. Sarayı layıkıyla gezmeniz birkaç saatinizi alacaktır. Ardından Boboli Bahçeleri’ne çıkın. Simetrinin hâkim olduğu ve sürprizlerle dolu bu bahçelerde birkaç saat geçirin. Yorulduğunuzda gözünüze kestirdiğiniz bir ağaç altına oturun. Yanınızda getirdiğiniz İtalyan kruvasanları, peynirleri ve sandviçlerle küçük bir piknik yapın. Çimlerin üzerinde sırtüstü yatın ve gökyüzünü seyredin. Gözünüzü kapatın Medicilerin bu bahçelerde gezdiklerini hayal edin.

Not: Sivrisineklerin çok sevdiği kimselerdenseniz, Firenze’de park ve bahçelerde yeşilliklerde dolaşırken tedbir almak zorundasınız. Arno Nehri’nin ortasından geçtiği bu şehirde sivrisinek problemi var. Boboli Bahçeleri’ni gezip kaldığınız yere döndüğünüzde onlarca yerinizden (özellikle bacaklarınızdan) sivrisinekler tarafından ısırıldığınızı görebilirsiniz. Bu yüzden yanınızda sivrisinek spreyi bulundurun. Dolaşırken vücudunuzun çıplak kısımlarına sıkarak sivrisineklerden korunabileceğiniz bu spreyler, Firenze’de bütün eczanelerde 5-10 Euro civarı fiyatlarla satılıyor ve onlarca çeşidi var.

Saray ve bahçeleri gezdikten sonra sarayın karşısındaki daracık sokakları gezin ve bu sokaklarda kaybolun. Bu sokakları gezerken birçok sürpriz sizi bekliyor olacak. 

*** “FLORANSA: NAM-I DİĞER FİRENZE” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-nam-i-diger-firenze-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransanin-lezzetleri-ve-alisveris-kulturu-2-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/floransa-seyahatinde-hayatinizi-kolaylastiracak-ipuclari-4-bolum

Ayhan Gümüş

Yazar Hakkında

Ayhan Gümüş

Ailemle birlikte gezmeyi çok seviyorum. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni lezzetler tatmak...Her sene yıllık iznimizde farklı bir yurt dışı güzergaha seyahat etmeye çalışıyoruz.