Porto Bölüm 2

Porto gezimize devam ediyoruz. Continental Otel'in sola doğru yürüdüğümüzde karşımıza hemen Büyük Porto Tren İstasyonu (Estaçao Sao Bento) çıkıyor. Bento Tren İstasyonu Porto'nun simge yapılarından. Porto ile ilgili resim ve fotoğraflarda sıkça karşılaşacağınız istasyon, sanat eseri duvarları ile huzurunuzda, buyurun...

İstasyondan çıkıp sola baktığınızda muhteşem Se Katedrali'ni, önünüze baktığınızda ise "Sao Bento" metro istasyonunun girişini göreceksiniz. Metro istasyonunun önünden aşağıya doğru yürüdüğünüzde ise önce kırmızı rengi ile dikkatinizi çeken Mercado Ferreira Borges (taze sebze meyve hali) ve önündeki parkın içinden geçtiğinizde ise Borsa Binası'nı (Palacio da Bolsa) göreceksiniz.

Borsa Binası'nın yanındaki yine güzel bir kilise (Igreja S. Nicolau) ile diğer Porto'daki tüm kiliseleri gölgede bırakan Francisco Kilisesi'ni (Igreja S. Francisco) göreceksiniz.

Kilisenin önünde, nehrin kenarındayız artık. Burası meşhur Riberia bölgesi aynı zamanda. Riberia bölgesi sahil boyunca 1996 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne alınmış ancak bizde sahili gezecek enerji kalmadı. Hem dinlenip hem de aktivite yapmanın yolunu buluyoruz, Francisco Kilisesi'nin önü 1 nolu nostaljik tramvayın ilk durağı olan İnfante durağı ve biz gelen ilk tramvaya biniyoruz. Elimizdeki günlük kartın burada geçmediğini öğreniyor ve mecburen 2,50 Euro karşılığı biletlerimizi alıyoruz. Değdi mi derseniz fazlası ile değdi, nerede ise okyanus kıyısına  kadar sahil boyunca harika bir gezi yapıyoruz. Geri dönüp İnfante durağına geldiğimizde ise dinlendiğimizi hissediyoruz.

Sabırsızlıkla sahildeki caddeye (Cais da Riberi) geliyoruz ve nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Önce doya doya Duoro Nehri'ni, karşı sahili, tekneleri, sokak gösterilerini ve tabii ki muhteşem köprüyü (Ponte de D. Luis I) seyrediyoruz.

Köprüye doğru yürüken önünden geçtiğimiz binalar bize biraz Kopenhag'daki Kobenhavn bölgesini hatırlatıyor. Köprüye gelip, ağır adımlarla karşıya Gaia bölgesine geçiyoruz.

Geldiğimiz Rebeira bölgesini bir de buradan izliyor ve birkaç Porto şarap imalathanesi görüyoruz.

Artık gerçekten adım atacak halimiz kalmıyor, günü bitirmeye karar veriyoruz. Gecesini görmeyi aslında çok istediğimiz Porto'nun malesef gecesini göremiyoruz.

*** Bu arada biz yapamadık ama belki siz yaparsınız diyerek bir tüyo verelim istiyoruz. 1 numaralı nostaljik tramvaya ilk durak olan İnfante'den binip sahil boyu gidin, dönerken İnfante'den 3 durak önceki "Museu do Couroelektrica" durağında inin. Burası 18 numaralı nostaljik tramvayın ilk durağı. Buradan 18 numaralı nostalji tramvaya binin "Carmo" durağında inin, burası da 22 numaralı nostaljik tramvayın geçtiği durak. Bindiğiniz bu 22 numaralı tramvay ile bir tur yapın ve isterseniz "Clerigos", "PraÇa Liberdade" veya "Praça Batalha" duraklarından birinde inebilirsiniz. İşte oldu size hop on-hop off, hem ucuz ve hem de çok keyifli.

Yazının birinci bölümüne ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Diğer gezi yazılarımız için: http://haydigeziyoruz.blogspot.com.tr 

haydigeziyoruz

Yazar Hakkında

haydigeziyoruz

Biz Dilek ve Bora Aydoğdu, gezmeyi seven iki gezginiz. Dilek emekli öğretmen, Bora emekli askeri öğretmendir.