Roma Lezzetleri

Sanırım Taylan'ın doğum günündeydi… Seco'nun, “Roma'ya gidiyoruz! Gelsenize siz de!” demesiyle başladı her şey… Şubat ayının başında 4 gün harika vakit geçirdik.

Roma ile ilgili o kadar çok şey yazılıyor ki ben bunları yazmayı düşünmüyorum…

Evet Piazza Spagna'yı, Fontana di Trevi'yi, Piazza Venezia'yı, Colosseum'u, Campo Di Fiori'yi, Piazza Navona'yı  ve diğerlerini mutlaka gezeceksin. Bayılacaksın, hayran kalacaksın!

Ama Roma aslında; ara sokaklara dalmak, az biraz kaybolmak, güzel yemekler yemek, meydanlarda oturup insanlarla tanışmak demek…

Sayısız lokanta var gidilecek… Hiç beklemediğin yerlerde sürprizlere hazır ol...

Vatikan'a yakın “Il Ragno D'oro”da menüden istediğini seç ye, hatta hepsini söyle! Her şeyden tat… Sonra bir de üstüne limoncello mis... Pişman olmayacaksın. Garantili memnuniyet : )

Adres: Via Silla 26, 00192 Roma, İtalya (Prati)

Colline Emiliane”ye biz gidemedik, çünkü Il Ragno D'oro da öyle çok yedik ki halimiz kalmamıştı. Ama sen git, orası da garantili : ) 

Adres: Via degli Avignonesi 22, 00187 Roma, İtalya 

Piazza Navona yakınlarındaki “Bafetto”da pizza ye!

Adres: Bafetto 2, Piazza del Teatro di Pompeo 18, 00186 Roma, İtalya

Via Della Croce Sokağı’nın hemen girişinde solda “Pastificio” var... Taze 2 çeşit makarnaları var ve 12.00-14.00 arası açık. Ama 13.00'ten sonraya kalma, git paşa paşa 12.00'de sıraya gir. Makarna ile birlikte bedava şarap da var. Sonra benim gibi, yediğin her makarnada o tadı arayacaksın. Taze makarna gibisi yok…

Adres: Pastificio, Via della Croce, 8 Roma, İtalya

Yine aynı cadde üzerinde Pastificio'nun hemen 2 dükkân üzerinde “Fratelli Fabbi” var, bir şarküteri… Domuz takıntın yoksa ve peynir çeşitlerine hasta oluyorsan, bir uğra… Gözüne kestirdiğinden 2 parça kestir, hemen “panini”nin hazır. Afiyet olsun. 

Vatikan müze girişlerine giderken sağda en ünlü “gelato”cu var, bir tadına bak. 

Bol bol “prosecco” iç; sokakta iç, meydanda otururken iç... Gittiğinde hava güzel olsun, meydanlarda müzik olsun; yeni tanıştığın insanlarla Pantheon'dan büyülene büyülene iç... 

Roma'nın enginarı meşhur, kızartılmışını bir dene; adı “Carciofi alla Giudia”.

Piazza Navona yakınlarında kal… Eğlenmek için uzaklara da gitme, herkese kanma, lokal hayat Navona'da…

Benim söylediklerim aklında olsun; ama sakın oraya da gideyim, burayı da göreyim diye Roma'yı aceleye getirme bırak Roma'da sen kendi hikâyeni yaz... 

Roma benim için “aşk” demek ama öyle klişesinden değil; bildiğin bağıra çağıra yaşadığın, sokaklarda koşup koşup üzerine atladığın, Trevi'de “Evet” derken ağlayıp Pantheon'a kadar gülerek gelmek demek… Sürpriz demek, çantadan çıkan “prosecco” ve kadehler demek!

seco: http://instagram.com/secohandrotaylan: http://instagram.com/taylansezginer
gami: http://instagram.com/gamigirl
nur: http://instagram.com/cileklitirtilceren: http://instagram.com/cmoravali

Gamze Sezginer

Yazar Hakkında

Gamze Sezginer

Can's and Kömür's mom, taylan's love, popular optimist, and an ultimate perfectionist"hayat hep gezmek olsa?"