Google+

Arama formu

ROMA NOTLARI - TREVİ ÇEŞMESİ

Üç sokağın birleştiği yere yapıldığı için bu isim verilmiş. Biz her ne kadar “Aşk Çeşmesi” desek de İtalya’da ve Dünya’da burası Trevi Çeşmesi olarak biliniyor. Çeşme, rüya görünümüyle insanı mitolojinin içine ışık hızıyla ışınlıyor. Gözünüzü açtığınızda kendinizi kayalar, sular ve mitolojik yaratıklarla çevrelenmiş buluyorsunuz. Ortada iki kanatlı denizatının çektiği bir deniz kabuğuna binmiş Okyanus Tanrısı; Yunan adıyla Poseidon, Roma adıyla Neptün bütün heybetiyle kim bunlar der gibi size bakıyor… Şaha kalkmış at, denizin hırçınlığını; sakin olan ise denizin sakinliğini simgeliyor. Sağ tarafındaki sepetli kadın bereketi, diğer tarafındaki yılanlı kadın ise sağlığı simgeliyor. Hımmm… İşte şimdi en önemli özelliğe geldik; eğer buraya bir kere daha gelmek istiyorsanız, aşkınızı bulmak istiyorsanız ve aşkınızın devamlı olmasını istiyorsanız çeşmeye arkanızı dönerek sağ elinizle tuttuğunuz bozuk parayı sol omzunuzun üzerinden suyun içine atmalısınız ve bunu 1 defa değil 3 defa tekrarlamalısınız. Ben yaptım. Aşkımı bulduğum ve kaybetmediğim için… Bir daha gelmek ister miyim? Sanmıyorum, daha gidilecek çok yer var; öncelik onlarda… İster öyle ister böyle sonuçta eğlenceli bir ritüel… Hem bu bozuk paralar ziyan da olmuyormuş. İtalyan bankası olan Banka Di Roma bu bozuk paraları buradan alıyor ve değerleri karşılığı olan Avro’yu Kızılhaç’a veriyormuş.

Roma

Roma-1

Roma-2

Roma bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Roma-3

Roma şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Locanda Del Sole, Capricci Romani, La Girandola Bed & Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Bed&Bicycle GuestHouse, Hotel Tritone Rome, Hotel Giolli Nazionale gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Volturno House, Alessandro Palace Hostel & Bar, Legends tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Roma aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Roma-4

Roma-5

Roma-6

Roma-7


Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek üzere mücadele ederken annem bir yandan da  eski, İran Şahı Rıza Pehlevi  ile Farah Diba’nın düğün törenlerini radyodan naklen dinliyormuş… Bunlar...