Roma'da Ailecek Keyifli Bir Gezi

Gezme tutkusuna insan birkez yakalanmaya görsün. Rahat bırakmıyor insanı. Hep kanını kaynatıyor...

İtalya uzun zamandır merak ettiğimiz gezip görmek istediğimiz bir ülkeydi. Eşimle düşündük taşındık, çocuklarla bir İtalya seyahati yapalım, dedik. Tabii 2 çocukla ilk kez bu kadar uzun süreli bir tatil olayı açıkçası ikimizi de biraz endişelendirdi. Ama çocukların da farklı bir ülkeleri ve kültürleri görmelerini istiyorduk.

Önce "acenteyle mi gitsek yoksa bireysel mi program yapıp gitsek?" diye düşündük. Orta Avrupa turuna bir acenteyle gitmiştik. Transfer konusunda rahatlık sağlaması bir avantajdı. Ama biz ailecek bireysel bir program yapıp o şekilde turumuzu yapmaya karar verdik. Tabii bu program ciddi emek ve zaman gerektiriyordu. Öncelikle bu konuda bize yardımcı olabilecek en doğru kapıyı çaldım. Eski arkadaşım Murat Yazıcı üniversitede Erasmus'la Milano'ya gitmiş ve uzun zaman orada kalmıştı. Kendisinden bilgi aldıktan sonra kafamızda programın taslağını oluşturduk. Seyahat rotamız İstanbul'dan Roma, Roma'dan Napoli'deki Pompei, Pompei'den Floransa, Floransa'dan Pisa, oradan Milano ve Milano'dan tekrar İstanbul şeklinde planladık. Önce uçak biletlerini aldık. Sonra booking.com'dan otel ve şehirler arası transferimiz için tren biletlerini aldık. Şimdi bir cümlede yazılan bu işlem için 2 hafta kadar yoğun mesai harcadık. İtalya'da raylı sistem çok gelişmiş. Birçok yere hızlı trenlerle çok kısa sürede ulaşabiliyorsunuz.

Biz tüm hazırlıklarımızı yaptıktan sonra eylülde Sabiha Gökçen'den Roma Fiumicino Havalimanı'na geldik. Havalimanından Roma merkeze birkaç farklı şekilde ulaşabiliyorsunuz. Hızlı tren en hızlı ve kolay ulaşım yolu ama biz daha ekonomik olan otobüsle Roma merkeze gitmeyi tercih ettik.

Roma'ya geldiğimizde ilk olarak Roma passcard aldık. Roma passcard farklı zaman süreleri için seçebiliyorsunuz. Biz 3 günlük olanı tercih etmiştik. Sizi toplu taşımalarda ayrıca bilet almaktan kurtarıyor ve iki müzeye de ücretsiz giriş imkanı sağlıyor. İçinden ayrıca şehir haritası da çıkıyor.

İtalya için kalacak yer seçimimde booking.com'dan yaptığımı yazmıştım. Spanish Steps Roma için biz 3 gün misafir edecek oteldi. Aslında buraya otel demekten ziyade apart daire demek uygun. Kendi evimizin konforunu neredeyse bire bir yaşadık. Spanish Steps'in Roma içinde birkaç farklı yerde daireleri var. Ben Trevi Çeşmesi yanında olanı tercih ettim. Daire ile meşhur Trevi Çeşmesi arası mesafe 20-30 metre civarı. İçinde mutfağı, bulaşık makinası, çamaşır makinası, ütü bile vardı. Üstelik her yere de yürüme mesafesindeydi. Roma seyahati yapacak olan herkese kesinlikle tavsiye ederim. Zaten Roma'ya gelirken yiyecek bir şeyler getirmiştim. Mutfağında rahatlıkla kahvaltımızı da yaptık, yemeklerimizi de yedik. Apart'ta asma bir kat yapmışlar. Üst katta ayrı, alt katta resimdeki gördüğünüz kaplan resminin arkasında da ayrı bir yatak odası ve ebeveyn banyosu mevcuttu. Dairemize yerleştikten sonra artık Roma'yı gezmeye başlayabilirdik. İlk durağımız Trevi Çeşmesi idi.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) Roma'nın en ünlü yerlerinden biridir. Papa XII. Clement tarafından yaptırılmıştır. Yapımına 1732 yılında başlanmış ve 30 yıla yakın zamanda tamamlanmıştır. Trevi Çeşmesi'nin en önemli özelliklerinden biri bozuk para atıp dilek dilemektir. Bizde paralarımızı atıp dileklerimizi diledik. Kaldığımız daire çeşmenin neredeyse dibinde olduğu için hem gece hem gündüz görme imkânımız oldu. Ve günün hangi saatinde olursa olsun her daim çok kalabalıktı.

Trevi Çeşmesi'ne metro ile Barberini durağından inip 5 dakika yürümeniz yeterli.

İspanyol Merdivenleri (Piazza Di Spagna)

Trevi Çeşmesi'ne yürüme mesafesinde ve Roma'nın en meşhur yerlerinden biri. Ama bizim şanssızlığımıza biz gittiğimizde bakımdaydı ve kapalıydı. Merdivenlerin en tepesi Trinitia dei Monti Kilisesi'ne çıkıyor. 135 basamaktan oluşuyor. Merdivenlere çıkamadık ama kısmetse tekrar gittiğimizde çıkmak nasip olur. Meydan adını orada bulunan İspanya Elçiliği'nden alıyor. Merdivenlerin hemen altında kayık şeklinde yapılmış, Roma'nın ünlü çeşmelerinden biri olan Fontana Della Barcaccia yer alıyor. İspanyol Merdivenleri'ne metro ile gelmek istersniz Spagna durağında inmeniz yeterli.

Şehrin en önemli alışveriş caddesi olan Via Condotti resimde tam arkamda kalan sokakta yer alıyor.

Kolezyum (Colosseum)

Roma'nın en meşhur yapılarından biri olan Kolezyum gerçekten çok büyüleyici bir yer. Burayı rahatça gezmek istiyorsanız sabah erken bir vakitte gelmeniz lazım. Biz erken gelmiş olmamıza rağmen kuyruğu görünce şaşırmıştık. Roma Passcard'ı olanlar ayrı bir alandan alınıyor ki diğer kuyruğu görünce kendinizi ayrıcalıklı hissediyorsunuz.

Aşağıdaki resim bir fikir edinmenizi sağlar, diyeceğim ama kadraja girmeyen kısmın, bu kuyruğun yaklaşık 2 katı olduğunu da belirtince kafanızda daha net bir fikir oluşur.

Kolezyum, MS 72 yılında İmparator Vespasian tarafından yaptırılmıştır. 55.000 kişilik bir amfi tiyatro şeklindedir. Dünyanın en büyük amfi tiyatrosudur. Filmlerde izlediğimiz meşhur gladyatör dövüşlerinin yapıldığı yerdir. Burada çok kanlı gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bilinmektedir. Burada gladyatör dövüşlerinin yanı sıra, hayvan dövüşleri, idamlar ve tiyatro oyunları da yapılmaktaydı.

Buraya metro ile ulaşmak isteyenlerin Colesseo durağında inmeleri yeterli.

Zafer Takı

Eski Roma'da zafer kazanan imparatorlar ve komutanlar için yapılan bir yada üç gözlü geçitlere "Tak" deniyor.

Roma Forum

Roma'nın antik döneminde şehir merkeziydi. Ticaret, hukuk, siyaset merkeziydi. Davalar buralarda görülürdü. Alana girdiğinizde sizi her yerde tarihî yapılar karşılıyor. Ben biraz ülkemizdeki Efes Antik şehrine benzettim gezerken. İçinde birçok tapınak, bazilika ve kemerler var. O taş yapılar Roma tarihinin birer şahidi aslında. Gözlerimi kapatıp, o atmosferde, o dönemde yaşadığımı hayal etmek çok büyüleyici bir histi. Şu an bunları yazarken bile o anki duygularım canlandı.

Titus Zafer Takı 

Vittorio Emanuele II Abidesi

Roma'nın ünlü anıtlarından biri. Venedik Meydanı'nda bulunuyor. Biz Kolezyum'dan sonra Roma Forum'a yürüdük. Anıt zaten Roma Forum'a çok yakın. Roma Forum'dan sonra buraya yürüyerek çok rahat ve kısa sürede geldik.

Burası 135 x 75 metre ebatında bi yapı. Ne denli doğru bilmiyorum ama söylentilere göre Romalılar bu anıtı pek sevmiyorlarmış. Çünkü şehrin tarihî dokusuyla uyumlu olmadığını düşünüyorlarmış. Anıt kral Vittorio Emanuelle'i onurlandırmak için 1885-1911 yılları arası yapılmış.

Görevliler merdivenlerde oturtmuyor. Şöyle bir oturmaya niyetlenir gibi olsanız görevli yanınızda bitiveriyor.

Vittorio Emanuelle anıtından sağ karşıya geçtiğinizde ufak pizzacılar var. Biz de yorgunluk ve açlığımızı gidermek için birine girdik ve pizzalarımızı aldık. Roma'da genellikle restoran içinde yemek yemek için ekstra para ödüyorsunuz. Onun için dışarıda ellerindeki pizzalarını atıştıran çok sayıda İtalyan görmek mümkün. Biz de pizzalarımızı aldıktan sonra merdivenlerde oturup hem dinlenip hem de pizzalarımızı afiyetle yedik.

Pizzalarımızı yediğimiz yerden manzaramız. smiley

Pantheon

Pantheon, Roma'nın en meşhur tapınaklarından biri. Navona Meydanı'na çok yakın. Çok ihtişamlı bir yapı ve neredeyse çok az hasar görmüş. Orjinalliğinin büyük kısmını bugünlere taşımış. Yapı başta Pagan Roma tanrılarına adanarak yapılmış. Şu ansa içinde meşhur kimselerin mezarlarının bulunduğu bir yapı.

Piazza Novano

Pantheon'a çok yakın bir meydan. Şehrin merkezi diyebiliriz. Gördüğünüz anda etkileniyorsunuz. Barok mimariyle yapılmış. Gece ve gündüz hep dolu... Sokak müzisyenleri, ressamları, satıcıları ve kafeleriyle ile çok hareketli. MS 1. yüzyılda bir stadyum olarak yapılmış olsa da zaman içinde yıkılarak ve revize edilerek bugünkü halini almış. Meydanda 3 çeşme yer alıyor. Bunlardan en meşhuru Dört Nehir Çeşmesi, Bernini tarafından yapılmış. İsmi 4 kıtanın, 4 tanrısından geliyor. Çeşmelerin etrafında sürekli turistler var ve yalnız resim çektirmek neredeyse imkansız. Ben burada yere oturdum, gözlerimi kapattım ve çeşmelerden akan suyun sesini, sokak müzisyenlerinden gelen müziği dinledim. İnanılmaz bir atmosfer vardı. Gerçekten büyüleyiciydi.

Burayı da Roma ziyaretinizde gezilecek yerler arasına eklemeyi unutmayın!