Roma'da Ulaşım, En Az Dert Etmeniz Gereken Şey

Ani bir kararla ve hiç ayrıntı düşünmeden uçak biletlerimizi aldık. Otel rezervasyonuydu, gezilecek şehirlerin planıydı derken aylar geçti ve gün yaklaştı. İnternette Roma'da gezme ile ilgili çok fazla bilgi bulmak mümkün ama benim gibi garantici biriyseniz ve tüm planı siz yapıyorsanız bilgilerin çoğu yetersiz. Ben ayrıntılara takılan kişiler için küçük tüyolar vermenin derdindeyim :)

İlk olarak eğer birden çok şehir gezecekseniz kalacağınız otelin Termini yakınlarında olmasına dikkat edin böylece sabaha karşı trenlerine yetişmek için geceyi uykusuz geçirmek zorunda kalmazsınız ayrıca şehri geziyorken metro kullanacaksanız büyük kolaylık olur.

Şehirde iki metro hattı var; mavi ve kırmızı hatlar. Kırmızı hat Vatikan'a ve İspanyol Merdivenleri tarafına gidiyorken işinize yarayacak, mavi hat Kolezyum'a ve çevresindeki diğer tüm yerlere gidiyorken... Roma'da metroyla bir yerden bir yere gidiş İstanbul'da gezmekten çok çok daha kolay. Biletinizi makinelerden 1,5 euro karşılığında alıyorsunuz ve 100 dakika içinde kullanıyorsunuz.

Şehirlerarası yolculuk yapacaksanız biletinizi internet üzerinden Trenitalia'nın sitesinden 4 ay kadar önce almanızı tavsye ederim böylece vaktinde 60 euro olan biletleri erkenden 15 euro'ya almanız mümkün olur. Ben hızlı tren biletlerimi böyle aldım site güvenilir :) İnternet üzerinden aldığınız takdirde mailinize birkaç ayrıntı gönderiyorlar, çıkarıp yanınızda mutlaka taşımanız gereken şey ise üzerinde PNR kodunun yazdığı kağıt. Bu çıktıyla Termini'ye gidin tabelalardan treninizi bulun gidip yerinize oturun yapmanız gereken başka hiçbir işlem yok. Kontrolör geldiğinde PNR kodunu görmek isteyecektir kağıdı ona vermeniz yeterli. Eğer hızlı tren değil de regionale tren kullanıyorsanız (bunların fiyatları sabit olduğu için istasyondan alınabilir) bu biletlerde herhangi bir saat ya da koltuk numarası görmeyeceksiniz yalnızca istikametin yazdığı bir kağıttan ibaret.

Bileti onaylattıktan sonraki 6 saat içinde o hattaki herhangi bir trene binebileceğiniz anlamına geliyor. Zira ben 11.55 treni için bilet almıştım ancak son dakikalar olduğundan treni kaçırıp hemen peşinden kalkan 12.10 trenine bindim. Onaylatma işlemine gelince internette sarı makinalar diye pek çok kere okuyacağınız makinalar sarı değil yeşil :) Bu makinelere biletinizi yerleştiriyorsunuz kenarına belli belirsiz tarih ve saat basıyor. Bu trenlerde kontrolörler buna bakıyor ve bunu yaptırmamanın cezası var.

Otobüs kullanmadığımdan vereceğim bir tavsiye yok bana göre metro son derece hızlı ve iki hat olması karıştırma ihtimalini azaltıyor. Acemiliği atlattığım için çok net söyleyebilirim ki insanın Roma'ya gidiyorken en az dert etmesi gereken şey ulaşım :)