Google+

Arama formu

RÖNESANS'A EV SAHİPLİĞİ YAPAN ŞEHİR: FLORANSA

Bu yazı Gezimanya üyesi Güçlü-Fulya Özeren tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Rönesans’a ev sahipliği yapmış Floransa şehri hem tarih hem de doğal güzelliklerin bozulmadan günümüze kadar gelen mükemmel bir sanat şehri.

Floransa çok büyük bir şehir olmadığından en büyük ulaşım aracınız ayaklarınız :)

Floransa

Piazza Della Signoria
Burası neredeyse bir açık hava müzesi. Bu meydandaki heykellerin orijinalleri müzelerde sergileniyor.

Floransa-1

Floransa şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Terrazza De Medici, Uffizi Home and Florence, Apartments Quiet In The City. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Appartamento Alfanihouse, Domux Home Ricasoli, La Campanella gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel 7 Santi, Hotel Paola, Wow Florence Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Floransa aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Floransa-2

Floransa-3

Floransa-4
Santa Maria del Fiore (Duomo) Floransa Katedrali

Adına Floransa Katedrali de denebilir. Hemen yanında çan kulesi ve vaftizhane... Yapının planı haç şeklinde ve haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunuyor.

Floransa-5

Floransa-6
Battistero (Vaftizhane)

Vaftizhanenin en dikkat çekici yeri kapısı. Çünkü Ghiberti ve sonrasında Michelangelo’nun “Cennetin Kapıları” tasviri tam bir şaheser.

Floransa-7
Ponte Vecchio Köprüsü

Köprünün en önemli özelliği Mediciler’in halkla karşılaşmadan Arno Nehri üzerinden Palazzo Vecchio sarayından Palazzo Pitti’ye gitmeleri için gizli bir koridor olması. Çünkü Medici Ailesi Sanat Tarihine ilişkin muhteşem eserler bırakmış olsalar da halka karşı davranışları hep kötü olmuş ve halk tarafından çok sevilmemişler.

Köprünün üzerinde ise kuyumcular bulunuyor. Kuyumcu dükkanların kepenkleri bile hala o dönemden kalma.

Piezza della Signoria Meydanı... Burada Neptün çeşmesi, Davud heykelinin kopyası ve daha birçok büyüleyici heykel ve Palazzo Vecchio bulunuyor.

Floransa-8

Floransa-9

Floransa-10


Güçlü-Fulya Özeren kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

Güçlü-Fulya Özeren

http://www.gezencift.com/ https://www.facebook.com/gezencift