Rönesans'a Ev Sahipliği Yapan Şehir: Floransa

Rönesans’a ev sahipliği yapmış Floransaşehri hem tarih hem de doğal güzelliklerin bozulmadan günümüze kadar gelen mükemmel bir sanat şehri.

Floransa çok büyük bir şehir olmadığından en büyük ulaşım aracınız ayaklarınız :)

Piazza Della SignoriaBurası neredeyse bir açık hava müzesi. Bu meydandaki heykellerin orijinalleri müzelerde sergileniyor.


Santa Maria del Fiore (Duomo) Floransa Katedrali

Adına Floransa Katedrali de denebilir. Hemen yanında çan kulesi ve vaftizhane... Yapının planı haç şeklinde ve haçın kollarının kesişme noktası üzerinde bir kubbe bulunuyor.


Battistero (Vaftizhane)

Vaftizhanenin en dikkat çekici yeri kapısı. Çünkü Ghiberti ve sonrasında Michelangelo’nun “Cennetin Kapıları” tasviri tam bir şaheser.

Ponte Vecchio Köprüsü

Köprünün en önemli özelliği Mediciler’in halkla karşılaşmadan Arno Nehri üzerinden Palazzo Vecchio sarayından Palazzo Pitti’ye gitmeleri için gizli bir koridor olması. Çünkü Medici Ailesi Sanat Tarihine ilişkin muhteşem eserler bırakmış olsalar da halka karşı davranışları hep kötü olmuş ve halk tarafından çok sevilmemişler.

Köprünün üzerinde ise kuyumcular bulunuyor. Kuyumcu dükkanların kepenkleri bile hala o dönemden kalma.

Piezza della Signoria Meydanı... Burada Neptün çeşmesi, Davud heykelinin kopyası ve daha birçok büyüleyici heykel ve Palazzo Vecchio bulunuyor.