Rusya'nın Kalbi Moskova – Genel Bakış

Rusya’nın başkenti olan Moskova, aynı zamanda da ülkenin en kalabalık kenti. 2007 senesinde ise dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk sıraya yerleşmişti. Ülkenin para birimi ise Ruble. Moskova Rusya’nın, Kremlin Sarayı da Moskova’nın kalbi durumunda.

Moskova’da 5 havaalanı mevcut. Bunların 4’ü iç hatlar, 1 tanesi uluslararası Sheremetyevo havaalanı. Uluslararası havaalanının kente olan uzaklığı yaklaşık 30 kilometre.

Moskova’nın kuruluşu, 1147’deSuzdal Prensi Yuri Dolduruki’nin günümüzdeki Kremlin Sarayı’nın bulunduğu yere gelerek ilk surları burada yaptırması ile başlamış oluyor. Bu şekilde temelleri atılmış olan Moskova, tam yükselişe geçiyorken Moğol ve Tatar istilalarına maruz kalıyor. Ardından 1.İvan’la başlayan parlak dönem, 3. ve 4. İvan (Korkunç İvan) ile devam ediyor. 1610 - 1612 yıllarındaki Polonya istilası, Minin ve Pojarsky tarafından sone erdiriliyor. Bu yıllarda Romanov Hanedanlığı ortaya çıkıyor ve 300 yıl devam ediyor. 18. yy. başlarında Büyük Pedro döneminde, başkent St. Petersburg’a taşınıyor. 1812 yılında şehir Napolyon tarafından ele geçiriliyor ama bu kısa sürüyor. Fransızlar geri çekildikten sonra çok büyük bir sanayi hamlesi başlatılıyor. 1917 yılındaki Ekim devriminden sonra Lenin başkenti tekrar Moskova’ya taşıyor. 2.Dünya Savaşı’ndaki bombalamalar sonrası şehir harabeye döndüğü için yeniden inşa ediliyor.

Günümüzde Moskova’da 2.500’ün üzerinde tarihi eser, 70’in üzerinde müze, 50 civarında tiyatro, 550 civarında bilimsel araştırma merkezi ve 4.500 tane kütüphane bulunuyor.

Moskova’da caddeler çok geniş. 7 geliş, 7 gidiş olmak üzere 14 şeritli caddeler... Bulvarlar çok büyük, binalar devasa. Fakirlik had safhada olmasına rağmen okuma-yazma oranı çok yüksek. Moskova halkı her durumda kitap okuyor. Metrolar kitap okuyan insanlarla dolu. Halk tiyatro ve bale gösterilerine de çok rağbet ediyor.

Moskova’da ki otel seçimi konusunda Godunov Hotel’i düşünebilirsiniz. Otelin merkezi bir konumda yer almasının avantajı olarak etrafında birçok restoran, kafe ve mağaza bulunuyor. Ulaşım ağlarınında içinde. Bu otele alternatif olarak ise Kızıl Meydan'a sadece 200 metre mesafede ki National Hotel’i tercihleriniz arasına koymalısınız. Otel fiyat olarak biraz yüksek ama imkanları ve konumu gayet iyi. Birçok turistik mekana 5-10 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Eğer ekonomik bir şey olsun istiyorsanız da Kızıl Meydan ve Kremlin'e 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Megapolis Tverskaya’yı ekonomik bir tercih olarak aklınızda bulundurmalısınız. Bu önerilerin dışında Moskova’da ki diğer otellere  buradan booking.com’a girerek göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.  

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.