Google+

RUSYA’NIN KALBİ MOSKOVA – GENEL BAKIŞ

531112 Tem 2011Gezi Notu
NURHAN YILMAZNURHAN YILMAZGold Yazar12 Tem 201153111 Yorum

Rusya’nın başkenti olan Moskova, aynı zamanda da ülkenin en kalabalık kenti. 2007 senesinde ise dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk sıraya yerleşmişti. Ülkenin para birimi ise Ruble. Moskova Rusya’nın, Kremlin Sarayı da Moskova’nın kalbi durumunda.

Moskova’da 5 havaalanı mevcut. Bunların 4’ü iç hatlar, 1 tanesi uluslararası Sheremetyevo havaalanı. Uluslararası havaalanının kente olan uzaklığı yaklaşık 30 kilometre.

Moskova’nın kuruluşu, 1147’de Suzdal Prensi Yuri Dolduruki’nin günümüzdeki Kremlin Sarayı’nın bulunduğu yere gelerek ilk surları burada yaptırması ile başlamış oluyor. Bu şekilde temelleri atılmış olan Moskova, tam yükselişe geçiyorken Moğol ve Tatar istilalarına maruz kalıyor. Ardından 1.İvan’la başlayan parlak dönem, 3. ve 4. İvan (Korkunç İvan) ile devam ediyor. 1610 - 1612 yıllarındaki Polonya istilası, Minin ve Pojarsky tarafından sone erdiriliyor. Bu yıllarda Romanov Hanedanlığı ortaya çıkıyor ve 300 yıl devam ediyor. 18. yy. başlarında Büyük Pedro döneminde, başkent St. Petersburg’a taşınıyor. 1812 yılında şehir Napolyon tarafından ele geçiriliyor ama bu kısa sürüyor. Fransızlar geri çekildikten sonra çok büyük bir sanayi hamlesi başlatılıyor. 1917 yılındaki Ekim devriminden sonra Lenin başkenti tekrar Moskova’ya taşıyor. 2.Dünya Savaşı’ndaki bombalamalar sonrası şehir harabeye döndüğü için yeniden inşa ediliyor.

Moskova

Günümüzde Moskova’da 2.500’ün üzerinde tarihi eser, 70’in üzerinde müze, 50 civarında tiyatro, 550 civarında bilimsel araştırma merkezi ve 4.500 tane kütüphane bulunuyor.

Moskova’da caddeler çok geniş. 7 geliş, 7 gidiş olmak üzere 14 şeritli caddeler... Bulvarlar çok büyük, binalar devasa. Fakirlik had safhada olmasına rağmen okuma-yazma oranı çok yüksek. Moskova halkı her durumda kitap okuyor. Metrolar kitap okuyan insanlarla dolu. Halk tiyatro ve bale gösterilerine de çok rağbet ediyor.

Moskova’da ki otel seçimi konusunda Godunov Hotel’i düşünebilirsiniz. Otelin merkezi bir konumda yer almasının avantajı olarak etrafında birçok restoran, kafe ve mağaza bulunuyor. Ulaşım ağlarınında içinde. Bu otele alternatif olarak ise Kızıl Meydan'a sadece 200 metre mesafede ki National Hotel’i tercihleriniz arasına koymalısınız. Otel fiyat olarak biraz yüksek ama imkanları ve konumu gayet iyi. Birçok turistik mekana 5-10 dakika içinde ulaşabiliyorsunuz. Eğer ekonomik bir şey olsun istiyorsanız da Kızıl Meydan ve Kremlin'e 5 dakikalık yürüme mesafesindeki Megapolis Tverskaya’yı ekonomik bir tercih olarak aklınızda bulundurmalısınız. Bu önerilerin dışında Moskova’da ki diğer otellere  buradan booking.com’a girerek göz atabilir, isterseniz rezervasyon da yapabilirsiniz.
 

Moskova şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Moscow4Rent Apartments on Belorusskaya, ApartLux Park Pobedy, Korona Apartment. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz MosUz Centre Hotel, Sadovoye Koltso Apartments Proletarskaya gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz BM Hostel on Nikitskiy Bulvar, Sadovoye Koltso Apartments Maryino, Bagration Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Moskova aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Moskova şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Moskova Kremlin: Katedral Meydanı Giriş Bilet (11 €), Moskova: Yarım Gün Özel Şehir Turu (19.32 €), Moskova: Eski Moskova Sirk'indeki Performans (110 €), Moskova: Metroya 2.5 Saat Özel Tur (43.17 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(1)

Yorumlar

Moskova Rehber1 kullanıcısının resmi

Moskova Rehber1

GÖNDERİ ZAMANI 31 Eki 2015
Moskova'da işinize yarayabileğini düşündüğüm Türk firmaları: Moskova Türk Rehber www.moskovadarehber.com Moskova Tercümanlık Hizmetleri www.moskovatercuman.com Moskova Fuar www.moskovafuar.com Moskova Havalimanı Transfer www.moskovahavalimani.com Moskova Havaalanı Transfer www.moskovahavaalani.com Moskova’da Türk Taksi www.moskovataksi.com Moskova Türk Taksi www.moskovadataksi.ru Moskova Devlet Üniversitesi www.moskovadevletuniversitesi.ru Moskova Gezi Rehberi www.moskovarehberim.com Moskova Rehberi www.moskovarehberi.com