“S” Şeklinde Bir Ülke Vietnam

85 milyon kişilik bir ülke Vietnam. 331.000 kilometrekarelik alanı kaplayan Vietnam “S” harfi şeklinde ve şeklen dragon’a benziyor. Kimisi ise Vietnam’ın haritadaki şeklini Vietnamlıların omuzlarında taşıdıkları uzunca bir çubuk ile bağlı olan iki sepete benzetiyor.

Vietnam’da yaşayan halka Viet’ler deniliyor. Vietnam nüfusunun %80’i Budist. Diğer öne çıkan din ise Taoizm. Konfüçyus akımı da oldukça yaygın.

Viet halkı yaklaşık 2500 senedir burada. Vietnam MÖ 2. yüzyılda Çin’in hegamonyasına girmiş. Bu sebeple de kendilerine Çin’in güneylileri diyorlar. MS. 1000 senesine kadar da Çin’in sömürgesi olarak kalmışlar.

Gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Vietnam’da kişi başına düşen milli gelir 3.500 $ olarak görünse de, halkın satın alma gücüne göre reel rakam 730 $ civarında. Hızla kalkınan bir ülke durumunda olsa da halk çok fakir. Bir tas pirinçle idare ediyorlar. Bu kadar yoksulluğa rağmen çok güleryüzlüler. İnsanlar birbirleri ile barış içinde yaşıyorlar. Bağırış çağırış, kavga, gürültü yok.

Gürültüye neden olan tek şey ise diğer Asya ülkelerinde de olduğu gibi korna. Çok fazla korna kullanıyorlar. Otoyollarda bol bol ters yöne giden araçlar görebilirsiniz. Burada trafik kuralları teorikte olsa da, pratikte uygulanmıyor.

Vietnam’a gelen yıllık turist sayısı 3,5 milyon kişi. Bunu arttırmak için yoğun bir biçimde turizme yatırım yapılıyor. Diğer geliştikleri sektörler ise tekstil ve endüstri. Nike ve Adidas gibi ürünler burada yapılıyormuş. Petrol’de kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydeler.

Vietnam’da taşımacılıkta nehirlerin önemi büyük. Nehirler aracılığı ile taşımacılık yapılıyor.

Dünya’da karabiber ihracatında birinci, pirinç ihracatında ise ikinci sıradalar. Ülke genelinde işsizlik oranı çok yüksek değil, %2 civarında. Ancak verilen ücretler düşük olduğundan halk yine de sıkıntı çekiyor.

Vietnam kahvesi dünyaca ünlü. İsmi Vizul yani Gelincik kahvesi. Aslında bu Copy Luvak olarak da biliniyor. Bu kahve dünyanın en pahalı kahvesi. Gelinciğe benzeyen bir hayvana kahveyi yediriyorlar. Hayvan dışkıladığında ise kahve tekrar işleme sokuluyor.

Pirinç ihracaatında dünyada ikinci sırada yer alan Vietnam’da doğal olarak en çok tüketilen besin de pirinç. Her öğün de mutlaka pirinç yiyorlar. Bunun yanı sıra halkın snack dediği atıştırmalık yiyecekler de mevcut. Ancak bu snackler kızartılmış böceklerden oluşuyor. Kızartılmış karaböcek, ipek böceği, çekirge, tarantula örümceğini çerez gibi yiyorlar. Açıkçası biz denemeye cesaret edemedik. Bu böcekler en zengin protein kaynakları durumunda.

Vietnam’ın Asya’ya hitap eden bir sinema sektörü var. Çok miktarda Vietnam filmi de çekiliyor.

Batı’nın Vietnam’a ilgisi 16. yüzyıllarda başlamış. Önce Portekizliler’in, sonra Hollandalılar’ın ardından da Fransızlar’ın egemenliği altına girmişler.

19. yy’da Fransızlar ile İngilizler Mekong deltasında savaşmışlar ama bir türlü yenişemeyince bir anlaşma yaparak, Tayland’ı arada tampon bölge olarak konumlandırmışlar. Bu sebeple de Tayland sömürgeleşmeyen bir Asya ülkesi olmuş.

Fransızların sömürgeleştirme hareketi 1845’e kadar devam etmiş. Yalnız 2. Dünya harbi (1942) çıktığında Japonlar tarafından 1945 senesine kadar işgal edilmiş. 2. Dünya savaşında Japonlar yenik sayılınca çekilmişler. Bunun hemen ardından ise bu kez Vietnamlı’lar Fransızlar’a karşı bağımsızlık savaşı vermeye başlamışlar. 1954 senesinde ise Fransızlar’a Amerika’nın yoğun desteği olmasına rağmen Fransızlar yenilmişler.

Bu defa da Amerika, bu kadar desteğe rağmen Fransızlar’ın işi becerememesine çok bozulmuş. Bu nedenle Vietnam’ı kuzey (komünist) ve güney (kapitalist) olmak üzere ikiye bölmüşler. Ardından da güneyi destekleyerek, Güney Vietnam ile birlikte Kuzey Vietnam’a saldırmışlar.

1959 senesinde çok üzücü bir savaş yaşandı. 16 sene süren bu üzücü savaş 1975’te Amerikalılar’ın yenilgiyi kabul etmesi ile sonuçlandı. Savaştan sonra ise Kuzey Vietnam, Güney Vietnam’a girdi. Vietnam’ın başkenti olan Saigon’u aldı. Savaş kahramanları olan Ho Chi Ming’in adını Saigon şehrine verdi.

Vietnam hem doğası, hem tarihi ile kesinlikle görülmesi gereken eşsiz bir ülke. Vietamın başkenti Hanoi'de konaklarken muhteşem vietnam yemeklerinden tadabileceğiniz Hanoi La Siesta Hotel & Spa ve Hanoi Charm Hotel gibi oteller mevcut.

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.