Sadece Manzarası İçin Bile Gidilir: Rio De Janeiro

İstanbul'un boğazı olması gibi Rio'nun da sırtını yasladığı güzel yemyeşil tepeleri, güzel plajları ve harika bir manzarası var. Filmlerde gördüğünüz Rio, ya şehrin güneyindeki Copacabana ve İpenama plajlarındaki tatlı hayatı ya da "favela" denilen gecekondu mahallelerindeki zor hayatı anlatıyor, ikisinin pek ortası yok.

Rio'ya gittiğinizde güvenlik bakımından her an dikkatli olmak zorundasınız, zaten ters bir şey yaparsanız halk hemen sizi uyarıyor (mesela pahalı bir fotoğraf makinesini sokakta elinize aldığınızda). Geceleri sokakta yürünebilecek yerlerin sayısı oldukça az, kaldığınız yere sorun. Aynı şekilde gece sokaktan taksi çevirmek de pek güvenli değil, onu da kaldığınız yerden rica edin.

Rio'da ne mi yapabilirsiniz? Copacabana ve İpenama'ya gidebilir ve oradan şehrin tepeden görünümü için İsa heykelinin (Cristo Redentor) olduğu tepeye çıkabilirsiniz. Bu tepeden, şehrin yüzlerce fotoğrafını çekeceğinize bahse girerim, manzara çok iyi. Oradan da Şeker Tepesi (Pão de Açúcar)'ne giderseniz şehrin en görülesi yerlerine uğramış olursunuz. Futbol meraklıları Maracana Stadı'na gidip, 2 tur atmadan Rio'dan ayrılırlarsa pişman olurlar, oradayken yapmak lazım. Vaktiniz varsa yapabileceğiniz başka bir şey favela turlarından birine katılmak. Ben katılamadım ama gidenler "başka bir dünya, zor hayat, görmek şart" şeklinde olayı özetliyorlar.

Güvenliğinize dikkat ettiğiniz sürece bu muhteşem manzaralı şehrin zevkini sürmemek için hiçbir sebebiniz yok. 

*** Başar Kurtbayram'ın diğer yazılarına www.simdigezelim.com'dan da ulaşabilirsiniz.

Başar Kurtbayram

Yazar Hakkında

Başar Kurtbayram

Gezmeyi çok seviyorum. Bugüne kadar 130'dan fazla ülkede bulunma şansım oldu.Bana çok sorulan "nasıl oluyordu bu kadar çok geziyorsun?" sorusuna hemen cevap vereyim.