Safranbolu Gezisinde Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Bu yazımda; Safranbolu Gezisi, Safranbolu'da Ne Yenir, Ne İçilir, Nerede Yenir, Safranbolu’da Alışveriş, Yörük Köyü, İncekaya Su Kemeri, Safranbolu Lokumu, Kristal Cam Teras, Bulak Mencilis Mağarası ve Tokatlı Kanyonu gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Safranbolu gezimizi organize eden Safranbolu Belediyesi, Safranbolu Belediye Başkanı Sn. Dr. Necdet Aksoy ve Gezimanya ekibine çok teşekkür ederiz.

Safranbolu Turu

Safranbolu Kristal Cam Teras

Safranbolu Tokatlı Kanyonu'nun muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz, Safranbolu Kristal Cam Teras'ın bir kafesi de bulunuyor. Burada sabah kahvaltısı yapmanın keyfine doyum olmuyor.

Safranbolu Kristal Cam Teras, Tokatlı Kanyonu'nun 80 metre üstüne yapılmış. 3 cm kalınlığında camdan imal edilen Safranbolu Kristal Cam Terasa bir seferde 30 kişi alınıyor.

Safranbolu İncekaya Su Kemeri

Safranbolu İncekaya Su Kemeri, Safranbolulu İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış. Safranbolu merkezden yaklaşık 7,5 km uzaklıkta bulunan su kemerinin çevresinde müthiş bir manzara bulunuyor. Özellikle fotoğraf meraklılarının uğraması gereken yerlerden biri.

Safranbolu ilçesi, su kaynakları bakımından oldukça zengin. Safranbolu'da gezerken yüzlerce tarihi çeşme görebiliyorsunuz. Tarihi Safranbolu Evleri’nin bahçelerinde havuzlar yapılmış, hatta evlerin salonlarında bile küçük süs havuzları bulunuyor. Ahşap evlerde çıkabilecek yangınlara karşı önlem olarak da bu havuzlar kullanılıyormuş.

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından yaptırılan İncekaya Su Kemeri 116 metre uzunluğunda ve 6 kemerli olarak yapılmış. İncekaya bölgesinden, Safranbolu merkezine su aktarımı amacıyla yıllarca kullanılmış.

Safranbolu'dan Halk Otobüsleri ile İncekaya Köyü'ne ulaşarak, buradan yaklaşık 15 dakika yürüyerek, İncekaya Su Kemeri’ne ulaşabilirsiniz.

Safranbolu Turizm Ofisi’nden, otobüs saatlerini öğrenebilirsiniz.

Safranbolu Tokatlı Kanyonu

Safranbolu tam bir kanyonlar şehri. Doğayla baş başa  zaman geçirmek, muhteşem güzellikteki, şelaleler ve yeşilin her tonunun bulunduğu bitki örtüsü arasında yürüyüş yapmak isterseniz, Safranbolu Tokatlı Kanyonu'na uğramanız gerekiyor. 
İncekaya Su Kemeri'nin hemen yanından inilebilen kanyonda rahat yürünebilmesi için, ahşap yollar yapılmış.

Bulak Mencilis Mağarası

Safranbolu gezinizde Türkiye'nin 4. büyük mağarası olan Bulak Mencilis Mağarası'na uğramak isterseniz, yaklaşık yarım gününüzü buna ayırmanız gerekebilir. Safranbolu Çarşısı'ndan yaklaşık 8,5 km uzaklıkta olan Bulak Mencilis Mağarası'nın toplam uzunluğu 6000 m. Ancak bunun 400 metrelik bölümü ziyarete açık. Oldukça iyi aydınlatılmış ve yürüme yolları olan, Bulak Mencilis Mağarası'nın içi yaz kış 15° C derece.

Bulak Mencilis Mağarası yaklaşık 3.000.000 yaşında ve içinde çok ilginç sarkıtlar ve dikitler bulunuyor.

Safranbolu Yörük Köyü

Leyla Gencer ve Cemil İpekçi'nin akrabalarının olduğu yörük köyünde Leyla Gencer'in bir evi varmış. Safranbolu Yörük Köyü'nde yüzlerce Safranbolu Konağı bulunuyor.

Safranbolu Yörük Köyü, Safranbolu'dan yaklaşık 11 km uzaklıkta. Gerçek bir Türk ve Türkmen köyü olan Safranbolu Yörük Köyü, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış. Safranbolu'nun küçük bir maketi gibi olan, bu müze köyün 650 yıllık bir tarihi var. Burada evler, bitişik nizamda ve Klasik Osmanlı Dönemi tarzında yapılmış. Yörük Köyü'nün taş sokaklarında gezerken tarihe tanıklık ediyorsunuz.

Sipahioğlu Konağı, Yörük Köyü'nün en tarihi konaklarından biri. Yüzlerce yıllık konakta, el işçiliği ile yapılan tavan ve duvar süslemeleri görülmeye değer.

Konakta, her oda bir yaşam alanı olarak tasarlanmış. Odaların içinde banyo, semaver, küçük ocaklar ve yüklükler bulunuyor.

Yörük Köyü’nde, kapı tokmaklarında ipler görüyoruz. Bu köyün yerlileri bu ipler yardımıyla birbirleriyle haberleşiyorlar.

Kapı tokmağındaki ip yere değdiğinde evdeyim.
Tek düğüm: Kısa süreliğine dışarıdayım geleceğim.
2 düğüm: Birkaç saatliğine dışarıdayım.
3 düğüm: Bugün gelmem.Çoklu düğüm: Birkaç gün yokum.

Safranbolu'dan Ne Alınır?

Safranbolu Alışveriş Rehberi

Safranbolu Lokumu

Safranbolu, evleri kadar lokumu ile de meşhurdur. Safranbolu'da yüzlerce yıldır, lokum üretiliyor. Şeker, nişasta, limon tozu ve suyun birleşimi ile yapılan Safranbolu Lokumu'nun, fındıklı, safranlı, Antep fıstıklı, güllü, sade sakızlı gibi birçok çeşidi bulunuyor.

Safranbolu Lokumu’nun özelliği diğer lokumlara göre daha hafif bir lezzeti olması.

Safranbolu'da Astat Lokumcusu’nu tavsiye edebiliriz. Buradan aldığımız helva da çok güzeldi, lokumun yanında helva almayı da ihmal etmeyin.

Safranbolu Demirciler Çarşısı

Sıcak ve Soğuk demir işçiliği yapılan Safranbolu Demirciler Çarşısı'ndan, el emeği ile yapılan birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Safranbolu'nun Tarihi Konakları’nın Kapı Tokmakları bu çarşıda imal ediliyor.

Safranbolu Yemeniciler Arastası

Safranbolu'nun en tarihi çarşılarından olan Safranbolu Yemeniciler Arastası'nda hediyelik olarak aradığınız her şeyi bulmak mümkün. Arasta'da 48 ahşap dükkân yan yana sıralanmış.

Çarşıda gezerken, el yapımı sabunlar özellikle dikkatimizi çekiyor. Burada rastladığımız mis kokulu sabunların hepsi kendi imalatlarıymış. Yemeni bir tür başörtüsü olarak bilinse de Osmanlı Yemenisi; çarık şeklinde bir ayakkabı. Bu geleneği yaşatmak için Safranbolu Belediyesi özel kurslar düzenliyor. Turistik amaçlı olarak üretilen Safranbolu Yemenileri burada satılıyor. Safranbolu Yemeniciler Arastası'nda, Arasta Kahve'de kahve içmeyi sakın unutmayın. Yanında lokum, Osmanlı Şerbeti, damla sakızlı su ile servis ediliyor. Kışın giderseniz, ıhlamuru da deneyin, özellikle sunumları çok güzel ve özenli yapılıyor.

Safranbolu'da Ne, Nerede Yenir?

Safranbolu Kazanocağı Yöresel Ev Yemekleri

Safranbolu'nun en ünlü restoranlarından biri olan Kazanocağı'nda, Nebile Hanım tarafından hazırlanan muhteşem Safranbolu lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Safranbolu Etli Yaprak Sarması - Dolması

Bu sarmanın özelliği yapraklarında... Safranbolu'nun iklimi ve toprağında yetişen Çavuş Üzümü'nün ince yapraklarından yapılan, etli yaprak sarmasının tadına mutlaka bakın.

Dolmanın içi, kıyma, ince doğranmış soğan, pirinç, bulgur, karabiber, tuz ve ev yapımı salça ile hazırlanıyor. Taze taze dalından koparılan yapraklar biraz haşlanıyor ve hazırlanan iç konularak küçük küçük sarılıyor.

Safranbolu Cevizli Keşli Yayım

Nebile Hanım'ın kendi elleriyle hazırladığı Safranbolu'nun özel lezzetlerinden olan Cevizli Keşli Yayım, bir çeşit ev makarnasıdır. Süzme yoğurdun tülbentte bekletilmesi ve suyunu bırakmasıyla hazırlanan keş (bir çeşit peynir) ve ceviz ile servis yapılır.

Safranbolu Perohi

Mantı hamuru kare kare kesiliyor. İçine süzme yoğurt ve nane ile hazırlanan bir karışım konuluyor. Suda haşlanarak hazırlanan Perohi'nin üzerine tereyağı ve baharat konularak servis ediliyor.

Safranbolu Ev Baklavası

Nebile Hanım tarafından hazırlanan ev baklavasının tadına bakmadan Safranbolu'dan dönmeyin.