Safranbolu ve Amasra'yı Geziyoruz: 2. Gün

Gezimizin ikinci gününde sabahtan arabayla Safranbolu dışına hareket ediyoruz. İlk gezi noktamız Tokatlı Kanyonu. Safranbolu’ya yaklaşık 5 kilometre mesafedeki kanyona varıyoruz. Kanyonda görülecek iki yerden ilki İncekaya Su Kemeri. Su kemerini uzaktan fotoğrafladıktan sonra ise sırada Kristal Teras var. Kanyonun üzerine inşa edilen bu cam teras hem güzel bir manzara sunmakta, hem de yükseklik korkusu olanlara adrenalin salgılatmakta. Bizim Tokatlı Kanyonu gezimiz bu kadar, ancak fazladan zamanı olanlar Tokatlı Kanyonu yürüyüş parkuruna girebilirler. Yaklaşık 150 basamakla inilen kanyonun içerisinde yürüyüş parkuru bulunmakta.

Tokatlı Kanyonu’ndan sonra sırada Bulak Mencilis Mağarası var. Mağara Safranbolu’ya 7,5 kilometre mesafede. Mağara girişine yakın bir noktaya kadar arabayla gittikten sonra tahminim 150 civarında basamakla mağara girişine ulaşılmakta. Mağara içerisindeki hava dışarıdan bağımsız olduğu için içerisi yaz kış serin. Belli periyotlarla rehber eşliğinde mağaraya giriş yapılabilmekte. Sadece 400 metrelik kısmı ziyarete açık olan mağaranın çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Dileyenler ücret karşılığında mağaranın derinliklerine doğru 6 - 8 saatlik bir gezi de yapabilirler. 3 rehber eşliğinde yapılan bu gezide yer yer tırmanma, sürünme, botla mağara nehrini geçme ve zipline yapmak gerekmekteymiş.

Sırada Safranbolu’dan iyice uzaklaşmak var. Yaklaşık 90 kilometre kuzeye, Karadeniz kıyısındaki Amasra’ya gidiyoruz. Yolda yer yer yolun üzerine uzanan ağaç dalları çok güzel bir görüntü oluşturmakta.

Amasra'ya varınca ilk olarak çarşısında, deniz kenarındaki restoranlardan birinde balık yiyoruz. Balığın bol ve uygun fiyatlı olduğu bir kasabadayız.

Yemek sonrası Kemere Köprüsü’nden geçerek Boztepe Adası’na geçiyoruz.

Adanın ucundaki Ağlayan Ağaç’a geliyoruz.

Ağlayan Ağaç’ın yanındaki çay bahçesinde karşıdaki Tavşan Adası’na ve deniz manzarasına karşı çayımızı içiyoruz.

Sonrasında geri dönerek Kemere Köprüsü’nden tekrar geçiyoruz. Köprüyü geçince, çarşı istikametinde yürürken soldaki Kemere Sokağı’ndan içeri girerek kalenin içinde gezmeye başlıyoruz.

Sokak boyunca ilerlerken Fatih Camii’ne ulaşıyoruz.

9. yüzyılda Bizanslılar tarafından kilise olarak yapılan yapı Fatih’in Amasra’yı fethi sonrası camiye çevrilmiş. Camii’yi geçtikten sonra az ileride sağda yine 9. yüzyıldan kalma bir Şapel ile karşılaşıyoruz.

Sokağın sonundaki merdivenlerden aşağıya inerek Amasra Yarımadası’nın diğer yakasına geçmiş oluyoruz. Bu tarafta mendirekte gezebilirsiniz. Ayrıca yine çarşının bir kısmı ve sıra sıra balık lokantaları bu tarafta.

Mendireğe doğru değil, sağ tarafa, çarşıya doğru yürüdüğünüzde Çekiciler Çarşı’sının girişini göreceksiniz. Bu çarşıyı mutlaka gezin ve alacaksanız hediyelik eşyalarınızı buradan alın. Çarşı ince uzun bir sokak boyunca devam ediyor.

Sokağın sonu Amasra’ya giriş yaptığımız, Kemere Köprüsü yakınlarındaki çarşıya, balık lokantalarının yanına çıkıyor.

Son olarak yine merkezde, çarşıya 3-4 dakika yürüme mesafesinde Amasra Müzesi var. Müzede Amasra çevresine ait arkeolojik ve etnografik eserler yer alıyor. Böylelikle Amasra turumuzu tamamlıyoruz.

Benim için bundan sonra eve dönüş vakti geliyor. Saat 18.00 gibi gezim tamamlıyor. İstanbul’a dönecekler için yaklaşık 5,5 – 6 saatlik bir yolculuk bizi bekliyor.

Vakti olup Amasra veya Safranbolu’da bir gece daha kalacaklar için Amasra’ya 12 kilometre mesafede Gürcüoluk Mağarası ve 28 kilometre mesafede Göldere Şelalesi olduğunu söylemek isterim. Ben gitmedim ama fırsatı olanlar için buraya not etmiş olalım.

Yazının birinci bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

www.sonatizm.com