Google+

Arama formu

SAFRANBOLU YAKININDA YÖRÜK KÖYÜ

Yörük Köyü, Karabük iline 14 km, Safranbolu ilçesine 6 km uzaklığında Kastamonu yolu üzerinde bulunur. Köyde 1997 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış 131 adet eser bulunuyor. Köy minik Safranbolu niteliğinde. Bazı konaklar restore edilmiş durumda; bazıları ise dokunulmadan günümüze kadar gelmiş. Konaklar genellikle 3 katlı. Rivayete göre bu konaklara nazar değmesini önlemek amacıyla geyik boynuzları takılırmış. Binalardaki en önemli oda ise manzaraya en hakim olan odaymış.

Safranbolu

Yaklaşık 150-200 yıllık evlerde farklı duvar süslemeleri ayrı anlamları olan figürler mevcut (Alevi- Bektaşi kültürüne ait dinsel motifler, 12 Lale). Raf ve dolaplar tamamen ahşap işçiliği, odalarda banyo yapmak için özel yerler bulunuyor. Evlerin giriş kısmında bir kiler mevcut. Üst katında ise oturma amaçlı odalar var. Konakların içi yaz aylarında serin, kış aylarında sıcak oluyor. Konaklarda pencereler kafesli ve hiçbir pencere diğerinin penceresini görmeyecek şekilde inşa edilmiş. Konakların bazılarında kütüphane ve çalışma odaları bozulmadan günümüze kadar gelmiş. Tabii ki Yörük Köyü bu kadar yüzeysel anlatılmaz; detaylı da anlatacağım. Eğer yolunuz Safranbolu'ya düştüyse mutlaka uğrayıp muhteşem Osmanlı mimarisini içinize çekmelisiniz.

Biz gezerken çok acıktık meydanda bulunan Yörük Sofrası'nda gözleme yedik, ayran içtik ve bu anımızı ölümsüzleştirdik…

Safranbolu bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Safranbolu-1
 

Safranbolu şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Gülevi Safranbolu, Leyla Hanım Konağı, Zalifre Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Beylerbeyi Konak, Zalifre Hotel, Leyla Hanım Konağı. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Zalifre Hotel, Gülevi Safranbolu, Beylerbeyi Konak tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Safranbolu aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Etiketler