Google+

ŞAHİNKAYA KANYONU HAKKINDA BİLGİLER

49311 Şub 2018Gezi Notu
Ahmet Gencer GülAhmet Gencer GülGezgin11 Şub 20184930 Yorum

Kızılırmak üzerindeki en dar, en uzun geçit burası. Kızılırmak'ın yatağını derince yarması sonucu oluşmuş Şahinkaya Kanyonu 2,5 kilometre uzunluğunda. Kayalıkların suya olan yüksekliği ise 324 metre. Altınkaya Barajı'nın yapılmasıyla birlikte kanyonda tekneler çalışmaya başlamış. Ancak turizme kazandırılması iki yıl öncesine uzanıyor. Yaklaşık 1 saat süren tekne turları mükemmel bir seyir zevki veriyor. Bu muhteşem kanyon son yıllarda Samsun civarında turizm merkezi olmuş durumda. Öncelikle ulaşım, iletişim ve ücretler hakkında bilgi vermek istiyorum.

Samsun

Kanyona ulaşım iki yerden sağlanıyor. Bunlar Çeltek ve Türkmen bölgeleri.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Türkmen bölgesi Vezirköprü'den yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta. Asfalt yolu güzel ancak kanyona yaklaşırken birkaç kilometre virajlı. Manzarası ise harika. Tesisleşme yeni başlamış, bu yüzden yemek yiyebileceğiniz bir lokanta mevcut değil burada. Kamelyalar bulunuyor ve isterseniz piknik yapma imkânınız var.

Tekne ücreti ise kişi başı 10 TL. Grup indirimleri uygulanıyor. Yaz aylarında haftasonu 11.00'den 17.00'ye kadar her saat başı tekne turu bulunuyor. Kış aylarında ise sayıya bağlı olarak tekneler hareket ediyor. Soğuk havalarda gitmeden önce telefonla bilgi almanızı tavsiye ederim.

Samsun-1

Çeltek bölgesi ise Vezirköprü'den yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Burada bir balık lokantası mevcut. Buradan tekne ücreti kişi başı 15 TL. Grup indirimi pek uygulanmıyor. Saat 13.00 ve 15.00'de tekne hareket ediyor ancak kış aylarında tekne turları bu bölgede düzenlenmiyor. 

Vezirler diyarına gelmişken sadece kanyon gezisiyle yetinmemenizi öneririm. Vezirköprü bir tarih şehri. Samsun'daki Osmanlı eserlerinin %80'i bu ilçede yer alıyor. Taşmedrese, Taşhan, Bedesten, Kurşunlu Camii burada gezebileceğiniz tarihî mekanların başında yer alıyor. Bunların dışında özellikle gitmeniz gereken bir yer ise Abdullah Derici Konağı. İçerisinde Vezirköprü'ye ait yöresel eşyaları görebilirsiniz. Buraya giriş ücretsiz. İmkânınız varsa bir rehber eşliğinde buraları ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar